W Tomaszowie chcą sprawdzić, czy miasto będzie mogło uniezależnić się energetycznie dzięki geotermii. Jeśli będzie to możliwe, uzyskane ciepło będzie mogło być wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej, do której podłączone są zarówno obiekty użyteczności publicznej, jaki i budynki mieszkalne. Tuż obok tomaszowskiej Areny Lodowej rozpoczęły się właśnie pierwsze odwierty.
Radni, urzędnicy i eksperci debatują nad tym, jak najtaniej zmodernizować system ciepłownictwa w Piotrkowie. Stabilne i bezpieczne dostawy ciepła ma zapewnić miastu zmiana paliwa z węgla na gaz. Czy ciepło w Piotrkowie będzie droższe?
W przeszłości wiele mówiło się o tym, że powiat piotrkowski posiada tereny bogate w zasoby geotermalne. Miały się one znajdować między innymi w gminach Czarnocin czy Moszczenica. Rozmowy na temat potencjalnych odwiertów miejscy radni ucinali szybko twierdząc, że tego typu inwestycje są drogie i ryzykowne. W międzyczasie większym zdecydowaniem w tej kwestii wykazały się władze pobliskiego Tomaszowa Mazowieckiego, tam na wykonanie prac miasto nie wyda ani grosza.
Będzie nas to kosztować miliony, ale nie mamy wyjścia, musimy zmodernizować ciepłownie i sieci, bo do tego zobowiązuje nas Unia Europejska. Władze Piotrkowa właśnie wybierają najbardziej korzystną (i najtańszą) opcję. Oprócz ciepła mamy również produkować prąd.
Jaki mają pomysł na rozwiązanie problemów komunikacji miejskiej? Kiedy, jak i za co zamierzają zmodernizować piotrkowskie ciepłownie? Jaki mają plan na rozwój budownictwa mieszkaniowego? A przede wszystkim, jak chcą zatrzymać w mieście młodych? Skoro każdy z nich chce zostać prezydentem, muszą znać odpowiedzi na te pytania.
W czwartek 15 marca w Piotrkowie usuwana będzie awaria sieci ciepłowniczej. Prace spowodują przerwę w dostawie ciepła dla całej wschodniej części miasta.
W blisko 70 procentach domów jednorodzinnych do ogrzewania wykorzystuje się kotły o niskiej efektywności spalania. Materiałem, który do nich wykorzystujemy jest często niskiej jakości węgiel, muł, flot, a nawet śmieci. Zanieczyszczenie powietrza, które w ostatnich miesiącach jest głównym tematem medialnym jest m.in. efektem naszych zwyczajów grzewczych.
Radni PiS z piotrkowskiej Rady Miasta na środowej sesji nie poprą projektu budżetu miasta na 2018 rok. Łukasz Janik i Grzegorz Lorek zapowiedzieli to na wtorkowym spotkaniu z mediami przy placu Pofranciszkańskim. Wszystko, rzecz jasna, przez mediatekę i obciążenie budżetu związane z jej budową.
Zbiornik z kwasem solnym rozszczelnił się na terenie piotrkowskiej ciepłowni. Ewakuowano pracowników zakładu, a na miejscu pojawiły się odpowiednie służby. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń.
Do czwartku wieczorem mieszkańcy osiedli Piastowska, Jagiellońska i Targowa w Piotrkowie muszą liczyć się ze wstrzymaniem dostawy ciepła. Utrudnienia związane są z awarią, nad usunięciem której pracują pracownicy MZGK.