Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą 4 maja uroczystość Wielkiej Soboty. Rano odprawiane były liturgie. Wierni odwiedzają symboliczne Groby Pańskie, duchowni święcą pokarmy, również dojeżdżając do miejscowości, gdzie nie ma cerkwi.
W cyklu naszych artykułów po raz kolejny zaglądamy na cmentarz prawosławnym. Tym razem przyjrzymy się pewnemu rodzajowi pomników, które są bardzo charakterystyczne dla tej części zabytkowej piotrkowskiej nekropolii.
Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Łódzko-Poznańskiej zorganizowało w Piotrkowie Trybunalskim spotkanie, w czasie którego odbędą się obrady podsumowujące jego działalność. Oprócz przeanalizowania tego co już udało się zrobić, bractwo będzie też dyskutować nad planami na kolejne miesiące pracy.
Już w najbliższą niedzielę (19.11) w cerkwi prawosławnej przy ul. Słowackiego 15 odbędzie się koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej KATAPETASMA z Torunia pod dyrekcją Łukasza Hajduczeni.
Tydzień po katolickich świętach Wielkiej Nocy Cerkiew Prawosławna także celebruje ponowne przyjście Chrystusa. Z tej okazji wierni zgromadzili się między innymi w piotrkowskiej parafii pw. Wszystkich Świętych.
Podczas gdy katolicy swoje święta Wielkiej Nocy mają już za sobą, to prawosławni wierni dopiero się do nich przygotowują. W Cerkwi świętowanie rozpocznie się w najbliższy weekend. Już teraz grupa ochotników postanowiła pomóc w sprzątaniu kościoła pw. Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim.
W kościele prawosławnym Boże Narodzenie jest obchodzone 7 stycznia. Wierni tego kościoła świętują przyjście Chrystusa na świat także w piotrkowskiej cerkwi.
Prawosławni mieszkańcy Piotrkowa modlili się w niedzielę (27.02) o zachowanie pokoju na Ukrainie i na całym świecie. W liturgii w piotrkowskiej cerkwi wzięło udział kilkadziesiąt osób.
Cerkiew prawosławna pw. Wszystkich Świętych powstała w latach 1844-1848, a na rok 1867 datowana jest jej rozbudowa. Do jej powstania przysłużyli się Grecy - wyznawcy prawosławia i jednocześnie uciekinierzy z Macedonii i północnej Grecji, którzy przybyli do Piotrkowa w połowie XVIII wieku. Swoją pierwszą parafię założyli tu w 1788 roku, na mocy królewskiego przywileju z roku 1764. Po ukazie cara Mikołaja zostali zmuszeni do podporządkowania się cerkwi rosyjskiej.
W środę przypada wigilia Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. W tym terminie święta obchodzą prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy.