Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą 4 maja uroczystość Wielkiej Soboty. Rano odprawiane były liturgie. Wierni odwiedzają symboliczne Groby Pańskie, duchowni święcą pokarmy, również dojeżdżając do miejscowości, gdzie nie ma cerkwi.
Tradycyjnie Wielka Sobota wieńczy Święte Triduum Paschalne. Sobotnia liturgia Wigilii Paschalnej zawiera w sobie wiele symboliki i jest uznawana za najważniejszy moment w całym kalendarzu liturgicznym. Dzisiejsza Msza Święta składa się z czterech części: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej oraz liturgii eucharystycznej
W Wielką Sobotę, zgodnie z tradycją odwiedzamy kościoły, modlimy się przy Pańskim Grobie, a przede wszystkim święcimy pokarmy.
Wielka Sobota jest ostatnim dniem Świętego Triduum Paschalnego. Poprzedza on bezpośrednio moment Zmartwychwstania Pańskiego. Obchodzona dziś liturgia Wigilii Paschalnej składa się z czterech części: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej oraz liturgii eucharystycznej.
Wielka Sobota większości kojarzy się z radosnym nastrojem ostatnich przedświątecznych przygotowań. Tak naprawdę to dzień ciszy, dzień żałoby po śmierci Chrystusa. Zapraszamy na kolejną odsłonę rozważań ks. Mariusza Jersaka na temat Triduum Paschalnego.
W przedświąteczną sobotę sklepy będą pracować krócej - maksymalnie do godz. 14. W związku z epidemią i ograniczeniami np. dotyczącymi liczby klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w sklepie oraz zbliżającymi się świętami większość sieci spożywczych zmieniła czas pracy swoich placówek.
Wielka Sobota to dzień, w który zgodnie z tradycją katolicy udają się do świątyń z wielkanocnymi koszyczkami, aby poświęcić pokarmy. Oprócz święcenia pokarmów, tego dnia adoruje się także Jezusa w Grobie Pańskim.