Dla mieszkańców Piotrkowa i okolic Zalew Sulejowski to miejsce, gdzie mogli spędzać czas w wakacje. Mogli przynajmniej w ciągu ostatnich 15 lat. Pod koniec ubiegłego tygodnia policja kazała biwakowiczom opuścić teren przy Zalewie, grożąc wypoczywającym mandatami.
Coraz mniej kąpielisk i miejsc wyznaczanych do kąpieli w naszym regionie.
Motorówką będzie można pływać po Zalewie Sulejowskim. Zmieniło się prawo wodne. Od 2013 przestanie obowiązywać strefa ochrony ujęcia wody, która została wprowadzona, w momencie powstawania zbiornika, czyli w 1974 roku.
W okresie wakacyjnym na Zalewie Sulejowskim i Zbiorniku Jeziorsko do służby powoływana jest policja wodna. Funkcjonariusze posiadają przeszkolenie w zakresie ratownictwa wodnego i patent stermotorzysty. Dwie ekipy policjantów zabezpieczają Zalew Sulejowski.
Od kilku dni po Zalewie Sulejowskim pływa karetka wodna, która będzie dbać o medyczne zabezpieczenie potrzeb przebywających tam turystów. W tym roku karetka jest obsługiwana przez personel Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Piotrkowie.
Zalew Sulejowski to jeden z trzech najważniejszych zbiorników w centralnej Polsce. Jest to też duża atrakcja turystyczna dla mieszkańców Łodzi, Piotrkowa czy Tomaszowa Mazowieckiego. Niestety od lat jest to królestwo sinic czyli bakterii toksyno twórczych, które odstraszają wędkarzy oraz amatorów kąpieli. A wszystko przez wieloletnie zaniedbania. Były plany, projekty i programy a działań niewiele.
W tym zakresie sytuacja jednak powoli się zmienia. Działania proekologiczne prowadzą gminy, powstają także strefy ekotonowe wokół zbiornika. Dziś na ten temat rozmawiano m.in. podczas konferencji zorganizowanej w Smardzewicach.
Tragicznie rozpoczął się sezon letni na Zalewie Sulejowskim.
W przystani w Bronisławowie wszystko dopięte już na ostatni guzik, teraz pozostaje oczekiwać jedynie na pierwszych gości, a tych w długi majowy weekend nie zabraknie. Podobnie jak atrakcji.
W Radomsku rozpoczęły się przygotowania do III Ogólnopolskiego Festiwalu Zalewajki. To impreza promująca tradycyjne, lokalne potrawy.
W środę (28 marca) w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi odbyło się spotkanie, podczas którego podsumowano program Waterpraxis realizowany przez Politechnikę Łódzką i województwo łódzkie.