Choć ten weekend zapowiada się wyjątkowo pogodnie, temperatury - zwłaszcza w nocy - są coraz niższe, możemy więc zacząć odliczać dni, kiedy Polska znów utonie w smogu. Piotrków Trybunalski również. Skończą się długie spacery, a o uprawianiu sportu w plenerze możemy zapomnieć. Czy naprawdę przez 6 miesięcy w roku musimy oddychać trującym powietrzem?
Piotrkowscy strażnicy miejscy po raz pierwszy za pomocą drona kontrolowali jakość spalin produkowanych w kominach mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego. W czwartek (31 stycznia) udali się na osiedle Wierzeje, gdzie sprawdzili dwadzieścia kominów.
Mroźna aura przyczyniła się do pogorszenia stanu powietrza w Piotrkowie. Według tego, co pokazują nam czujniki Airly, w centrum miasta dopuszczalna norma pyłu PM 2,5 była przekroczona została o 735%, natomiast PM 10 o 707%!
Najgorzej jest w Opocznie i Tomaszowie Mazowieckim. Trochę lepiej, ale też źle, w Piotrkowie Trybunalskim. Bełchatów nie jest co prawda „czerwonym punktem” na mapie najbardziej zanieczyszczonych miast, ale również tam walka trwa. Sprawdzamy, jak ze smogiem radzą sobie ościenne miasta.
Kominiarze wspólnie z piotrkowskim magistratem i strażą miejską pokazywali mieszkańcom w jaki sposób można oszczędzić na opale i przy okazji zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Wszystko to w ramach czwartkowej akcji przeprowadzonej w Rynku Trybunalskim.
Na ten temat rozmawiali eksperci w ramach konferencji, która zorganizowana została w środę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3. Rozmawiano m.in. o zagrożeniu dla zdrowia, jakie wynika z obecności smogu. Przedstawiciele Urzędu Miasta opowiedzieli o działaniach mających na celu jego ograniczenie.
W Piotrkowie trwa montaż sensorów monitorujących stan powietrza. W mieście pojawi się 20 takich czujników.
Gmina Sulejów to kolejny samorząd, który dołączył do akcji informacyjnej poświęconej czystości powietrza.
O ponad 370% zostały przekroczone normy pyłu PM 10 w niedzielny poranek w Piotrkowie. Niewiele lepszy jest stan powietrza w Radomsku (404% o godz. 9). Główny Inspektorat Ochrony Środowiska określa indeks jakości powietrza jako bardzo zły i zaleca, by nie przebywać zbyt długo na zewnątrz.
O ponad 230% zostały przekroczone normy pyłu PM 10 w piątkowy wieczór w Piotrkowie (332% o godz. 22). Obecnie sytuacja nieznacznie się poprawia, ale indeks jakości powietrza wciąż określany jest jako zły.