- Spalając odpady w domowym palenisku uwalniamy do atmosfery wiele szkodliwych substancji, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i są wdychane przez nas wszystkich. Zanieczyszczenia te wywołują choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością. Toksyny pochodzące z niekontrolowanego spalania śmieci prowadzą również do chorób nowotworowych - wylicza Emilia Dziubałtowska kierownik Referatu Rozwoju i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Sulejowie.
Jak podkreślają urzędnicy ilość ciepła uzyskana ze spalania śmieci jest niewielka, a konsekwencje mogą być bardzo poważne. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli.
- W gospodarstwach domowych poza opałem można spalać tylko papier,tekturę i drewno, odpady z gospodarki leśnej, ale nie chemikalia i opakowania z tworzyw sztucznych, odpady kory i korka, trociny, wióry i ścinki mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury - przypomina E. Dziubałtowska.
Przypominamy, że za palenie w piecu odpadami grozi mandat karny do 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu to za to wykroczenie grozi kara nawet do do 5 tys. złotych.
art. 191 ustawy o odpadach
Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów
podlega karze aresztu albo grzywny.
Partnerem kampanii informacyjnej „Przyroda ci odda” jest radio Strefa FM i portal epiotrkow.pl. (artykuł powstał przy współpracy z Urzędem Miejskim w Sulejowie)