Gmina Sulejów szykuje się na powódź. Poziom wody na rzece Pilicy przekroczył już o pół metra stan alarmowy.
Pozalewane gospodarstwa, ewakuacja ludzi i zwierząt w gminie Aleksandrów. Tak wygląda sytuacja po wczorajszych nawałnicach.
Niedziela zaskoczyła nas gwałtowną odwilżą. Wraz ze śniegiem z wielu ulic w tajemniczy sposób zniknęła asfaltowa nawierzchnia. Fachowcy informują , że to normalne zjawisko w przypadku tzw. "asfaltu wyborczego" - tego rodzaju "zniknięcie" nie jest niczym szczególnym i zdarza się
często.
W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat w województwie łódzkim zmieni się klimat.
Pierwsza powódź przyszła wczesną wiosną. Druga na przełomie maja i czerwca. Sytuacja była dramatyczna. Setki podtopionych gospodarstw, ogródków i domów, przymusowe ewakuacje, strach i liczenie strat. Czy do takich chwil nad Pilicą w Sulejowie już nie dojdzie. Jest na to nadzieja. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie (zarządca rzeki) już w przyszłym roku przystępuje do poważnych prac mających zapobiec kolejnym powodziom. Można obawiać się tylko jednego – kulminacja prac przypadnie dopiero na 2012 rok. Czy do tego czasu natura okaże się dla mieszkańców Sulejowa łaskawa?
Jedna rodzina ewakuowana, kolejne tereny zagrożone zalaniem. Pogarsza się sytuacja powodziowa w Sulejowie. Wody przybywa z godziny na godzinę.
W Dąbrowie nad Czarną (gm. Aleksandrów) zalanych zostało w miniony weekend kilka domów i elektrownia wodna. Mieszkańcy żalą się, że fala przyszła po tym, jak udrożniono jaz. Nikt ich nie zawiadomił o tym, że może się pojawić zagrożenie.
Burmistrz Sulejowa ogłosił stan alarmu powodziowego w gminie. Na Podklasztorzu woda przerwała wał i podtopiła domki letniskowe. Gorzej jest w Sulejowie przy ul. Błonie, tam powoli wdziera się do domów.
Pilica w Sulejowie przekroczyła stan alarmowy o 10 centymetrów. Władze gminy przygotowują się do akcji powodziowej.
Nie będzie można budować na terenach zalewowych. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu.