Niewiele jest dziś wiejskich kościołów, do których sztuka sakralna, w pełnym tego słowa znaczeniu, zawitała i zachowała się do naszych czasów. Ten kościół jest bezcenny ze względu na mieszczce się wewnątrz obrazy i freski, bo są one wykonane przez jednego z czołowych polskich malarzy Młodej Polski, ucznia samego Jana Matejki, Józefa Mehoffera. Zasłynął on m.in. jako autor witraży w kolegiacie we Fryburgu w Szwajcarii.
To wszystko już wkrótce zniknie z dróg gminy Rozprza. Uzupełnianiem i naprawą odcinków gruntowych zajęła się specjalistyczna firma, która zdaniem wójta Ryszarda Witka przykłada się do zadania.
Co roku ponad 20 bezrobotnym osobom Urząd Gminy w Rozprzy umożliwia zatrudnienie. Przez pół roku wykonują one prace związane z utrzymaniem porządku na terenie gminy.
Docelowo kilka miejscowości zarówno na terenie gminy Sulejów jak i gminy Rozprza miałoby możliwość odprowadzania ścieków do piotrkowskiej oczyszczalni. Wspólny projekt trzech samorządów zakłada bowiem budowę kanalizacji, na której skorzystaliby wszyscy.
Część rozpierskiego Rynku Piastowskiego będąca ulicą prowadzącą do miejscowej szkoły podstawowej nie jest własnością gminy. Formalnie do szkoły i na pobliskie posesje nie ma dojazdu. Duży fragment ulicy należy do parafii. Aby uregulować istniejący stan, władze gminy rozpoczęły przed kilkoma laty rozmowy z parafią.
Tradycją już stały się poetyckie spotkania w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy. Od kilku lat uczniowie przygotowują spektakle poetycko-muzyczne poświęcone twórczości wybranych poetów.
Uszkodzone budynki mieszkalne i gospodarcze, liczne zniszczenia w lasach - to powody, które zaważyły na decyzji władz gminy Rozprza, aby wystąpić do wojewody łódzkiego z prośbą o uznanie poszkodowanych terenów za dotknięte klęską żywiołową.