W sierpniu Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z plenerową ekspozycją, prezentowaną na parkanie muzealnym, która poświęcona została mieszkańcom Piotrkowa uczestniczącym w powstaniu warszawskim. Biogramy bohaterów zostały opracowane przez doktora Piotra Stanka z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu.
W niedzielę odbyła się pierwsza edycja tegorocznej Piotrkowskiej Giełdy Staroci , która już po raz dziewiąty zorganizowana została przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim i Piotrkowski Klub Kolekcjonerów.
Po przerwie w działalności spowodowanej pandemią Muzeum Marcepanów ponownie otwarte dla odwiedzających. Piotrkowskie Bractwo Akademickie wykorzystało czas epidemii na przeprowadzkę i zamieniło dotychczasową skromną siedzibę przy ul. Grodzkiej na pomieszczenia po dawnej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Sieradzkiej 2. Muzeum w okresie letnim będzie czynne przez 3 dni w tygodniu i zaprasza wszystkich chętnych na warsztaty marcepanowe.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z wystawą pt.: "Peter Hofmann - żołnierz i fotograf". Dzięki niej zwiedzający dowiedzą się jak wyglądał nasz region w czasie I Wojny Światowej.
Ciekawą opinię na temat jednej z instytucji kulturalnych w mieście wygłosił radny Piotr Gajda podczas środowej sesji Rady Miasta. - Dziś nasze Muzeum jako instytucja zostało zdegradowane – powiedział. - Mówi się nawet u nas, że jesteśmy wiejskim domem kultury.
„Piotrków książęcy. Piotrków Królewski", to tytuł nowej wystawy, z którą można zapoznać się odwiedzając piotrkowskie Muzeum. Dzieje miasta przedstawione zostały w kontekście wizyt władców państwa polskiego w Piotrkowie.
„Muzeum Marcepanów – kulinarna przeszłość i teraźniejszość”, „Piotrkowskie legendy w sieci”, "II Festiwal Sztuki Muzycznej", "Przestrzeń otwarta/zamknięta. Cykl wystaw wirtualnych" oraz „Piotrków, którego nie znacie” to piotrkowskie projekty, które w czasie pandemii otrzymają wsparcie z programu pomocowego „Kultura w sieci”, zorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, a sfinansowanego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspomniane projekty są jednymi z 1182 z całego kraju, jakie otrzymają dotację. Łącznie do NCK wpłynęły 5984 wnioski.
W niedzielę 1 marca, w salach piotrkowskiego Muzeum odbyła się promocja książki dr. Tomasza Andrzeja Nowaka pt.: "Nekrologi piotrkowskiego Tygodnia 1873-1906". Spotkanie zgromadziło licznie przybyłych miłośników przeszłości miasta, a także przewodników, członków Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego i regionalistów. Jak zaznaczył podczas spotkania autor publikacji, nekrologi pozostają nadal nieocenionym źródłem informacji zarówno w badaniach genealogicznych jak również biografistyce.
Pracownicy Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają na promocję książki dr. Tomasza Andrzeja Nowaka "Nekrologi piotrkowskiego Tygodnia 1873-1906". Wydawnictwo zainteresuje nie tylko miłośników przeszłości trybunalskiego grodu. Może okazać się też pomocna osobom z terenów dawnej guberni piotrkowskiej. Nekrologi pozostają wciąż źródłem informacji w badaniach genealogicznych i biografistyce zarówno dla zawodowych badaczy historii, jak też regionalistów, przewodników turystycznych i miłośników przeszłości.
Uniwersytet Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie zaprasza na kolejny otwarty wykład w ramach cyklu "Grodzkie Spotkania z Historią". Tematyką spotkania będą święci i święta.