Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu, który jest okresem mającym przygotować katolików do najważniejszego kościelnego święta, czyli Wielkiej Nocy. Rozmawialiśmy z ks. Grzegorzem Chirkiem, proboszczem parafii św. Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim o tym jak będzie wyglądał ten wyjątkowy czas w cieniu pandemii.
Kolejna, XXIII już edycja Męskiego Publicznego Różańca zostanie zorganizowana w sobotę w Piotrkowie Trybunalskim. Tym razem mężczyźni nie przejdą jednak ulicami miasta to przez trwającą epidemię.
Z okazji setnej rocznicy powstania parafii powstał wyjątkowy album. Na pomysł powstania monografii kościoła wpadł Mariusz Staszek, wiceprzewodniczący Rady Miasta w Piotrkowie. Do stworzenia wydawnictwa namówił władze kościoła i przedstawicieli Fundacji "Uskrzydleni". W sobotę, 16 stycznia, odbyła się prezentacja albumu.
W Kościele katolickim 6 stycznia obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego, w polskiej tradycji nazywana świętem Trzech Króli.
Męski Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim mimo roku epidemicznego zachowuje swoją ciągłość, co wyróżnia piotrkowską inicjatywę na tle innych ośrodków w całym kraju. Tym razem w kościele św. Jacka i Doroty zgromadzi się jedynie kilka osób. Transmisję ze spotkania będzie można jednak śledzić w Internecie.
- Jest to takie radosne oczekiwanie na narodziny Jezusa. - powiedział nam o. Adam Sołdek, superior klasztoru oo. Jezuitów w Piotrkowie, z którym rozmawialiśmy o rozpoczynającym się w niedzielę adwencie.
W zabytkowym parku w Grabicy stoi wyjątkowa, drewniana budowla - kaplica pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła (wystawiona w latach 1945-46). Kościół, który od dawna służy wiernym, wymagał pilnych napraw, dlatego Rada Gminy Grabicy podjęła decyzję, by wesprzeć finansowo prace budowlane związane z renowacją.
Jubileuszowa, XX edycja Męskiego Publicznego Różańca w Piotrkowie tym razem odbędzie się w zmienionej formule. Wszystko przez sytuację epidemiczną.
Trzeci dzień z rzędu w Piotrkowie Trybunalskim odbywają się protesty wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W niedzielę kilkanaście młodych osób manifestowało swoje poglądy przed kościołem Najświętszego Serca Jezusowego.
W związku z pandemią i ciągłym wzrostem zachorowań oraz zwiększającą się liczbą osób przebywających na kwarantannie metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszy świętej w niedzielę i święta do 15 listopada wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.