- W związku z pandemią mamy taki wyjątkowy czas, a więc i czynności związane z naszym życiem religijnym mają zupełnie inny charakter. Oczywiście od strony duchowej Środa Popielcowa czy cały Wielki Post nie zmieniają się. Jest to czas refleksji i zadumy nad tajemnicą życia oraz oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa - mówi ks. Grzegorz Chirk.
Proboszcz parafii św. Rodziny w Tomaszowie przypomniał, że aktualnie obowiązuje dyspensa od obowiązkowego udziału w Mszy Św. - Arcybiskup Grzegorz Ryś udzielił dyspensy wszystkim wiernym naszej Archidiecezji oraz przebywającym na jej terenie w tym okresie. Zwalnia ona z obowiązku uczestnictwa w Eucharystii, także tej z okazji Środy Popielcowej. Samo posypanie głowy popiołem jest raczej symbolicznym gestem, a liczy się to co za nim stoi. Ma to symbolizować gotowość do pokuty i pewnych dobrowolnych ograniczeń, które jesteśmy gotowi przyjąć po to, by przygotować się do Wielkanocy - tłumaczy.
Ks. Chirk podkreśla, że poza udziałem w nabożeństwach, są także inne sposoby na dobre przeżycie Wielkiego Postu. - Zachęcam, aby w ramach przygotowań do zmartwychwstania zastosować się do postu - zarówno jakościowego oraz ilościowego. W Środę Popielcową to jeden posiłek do syta i dwa lżejsze. Namawiam również do jakiegoś postanowienia na dziś, ale również na cały Wielki Post. Można na przykład odmówić sobie czegoś przyjemnego, np. słodyczy. Postanowienie może dotyczyć też pracy i większego zaangażowania w życie rodzinne. Warto po prostu pomóc drugiemu człowiekowi angażując swój czas poprzez wolontariat. W taki sposób na pewno dobrze przygotujemy się do zmartwychwstania - mówi.
- W zeszłym roku musieliśmy już przeżywać część postu oraz Wielkanoc w izolacji oraz przestrzegając obostrzeń, np. tylko pięciu wiernych mogło uczestniczyć w nabożeństwach. W tym roku ponownie będzie to ciężki czas, ale jest to też szansa, abyśmy bardziej dostrzegli jego wyjątkowość. Możemy się oderwać od tej komercyjnej strony świąt, a przeżyć je bardziej duchowo i refleksyjnie w gronie najbliższej rodziny - podkreśla ks. Chirk.
Tymczasem arcybiskup Grzegorz Ryś przedłużył dyspensę od udziału we Mszy Świętej do 28 lutego 2021 roku osobom:
- w podeszłym wieku
- z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.)
- dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
- które czują obawę przed zarażeniem,
- objętym kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym,
- wszystkim, którzy w wyniku ograniczeń prawnych nie będą mogli uczestniczyć we Mszy Świętej.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność w to końca lutego na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem.