Artykuły do tagu: historia

W rocznicę Powstania Warszawskiego będzie marsz
Wkrótce obchodzić będziemy 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Aby uczcić pamięć powstańców w mieście odbędzie się Piotrkowski Marsz Pamięci Powstania Warszawskiego.
22 lipca? Nie wiem, nie pamiętam...
Przez wiele lat było hucznie obchodzone w PRL-u. 22 lipca to było najważniejsze państwowe święto w Polsce Ludowej obchodzone na pamiątkę Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.
800-lecie Piotrkowa coraz bliżej
W 2017 roku Piotrków będzie obchodził swoje 800-lecie. Miasto jest młodsze o 150 lat od Rozprzy i Wolborza najstarszych miejscowości w naszym regionie.
Ambasador Izraela z wizytą w Piotrkowie Trybunalskim
W Piotrkowie i regionie gości dziś ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Pani ambasador przybyła na zaproszenie wicemarszałek Sejmu Elżbiety Radziszewskiej. fot. Jarek Krak/MBP Piotrków
Odsłonili tablicę pamiątkową generała policji Henryka Wardęskiego
Na ścianie kamienicy przy ul. Partyzantów 17 została zawieszona tablica pamiątkowa generała policji Henryka Wardęskiego. Uroczystości związane z odsłonięciem tablicy odbyły się w piątek, 10 lipca.

fot. Magda Wierzbicka
Marcepany Zygmunta Starego w Rynku Trybunalskim
Centrum Informacji Turystycznej, we współpracy z piotrkowską Filią Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, zaprosiło dziś piotrkowian na wydarzenie „Marcepany Zygmunta Starego”.

fot. Jarek Krak
Napisali książkę o wrogach ustroju
Kilka dni temu ukazała się publikacja, będąca pokłosiem współpracy piotrkowskich i łódzkich historyków. Książka „Wrogowie ustroju. Represje komunistyczne wobec oficerów Armii Krajowej Okręgu Łódź” opisuje działania operacyjne i wieloletnią inwigilację podejmowane wobec sztabu Okręgu Łódź AK „Barka”, m.in. płk. Michała Stempkowskiego „Grzegorza”, mjr. Adama Trybusa „Gaja”, mjr. Hilarego Moraczewskiego „Morusa” przez UB, a następnie SB.
Międzynarodowy Dzień Archiwów także w Piotrkowie
Dziś (9 czerwca) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji w piotrkowskim oddziale Archiwum Państwowego przygotowano wiele atrakcji dla zwiedzających.
Dom Nauczyciela, czyli na szlaku piotrkowskiej moderny
Z pewnością znalazłby się na szlaku piotrkowskiej moderny, gdyby taki szlak stworzyć. Spełnia 4 ze słynnych 5 zasad Le Corbusiera. Koszt jego wzniesienia wyniósł ponad 3,6 mln zł. Część tej kwoty pozyskano ze składek, 1300 nauczycieli z Piotrkowa i okolic przekazało na jego budowę część swych poborów. Ponad 2 mln zł wyłożył Społeczny Fundusz Odbudowy Kraju i Stolicy. W dwa lata od oficjalnego otwarcia stał się scenografią dla filmu, w którym główną kobiecą rolę zagrała Magdalena Zawadzka.
09.05.2015 11:10
Piotrkowski Big Ben
Każda z jego czterech tarcz ma średnicę 1,5 m i jest wykonana z barwionego na biało szkła akrylowego. Powstał w pracowni jednego z najznakomitszych polskich zegarmistrzów. Równo 10 lat temu ten ponad 120-letni mechanizm zatrzymano i zastąpiono nowym, sterowanym sygnałem radiowym. Odkrywamy tajemnice piotrkowskiego Big Bena, który swego czasu wprowadzał sporo zamieszania w życiu mieszkańców naszego miasta.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat