Artykuły do tagu: historia

Marcepany Zygmunta Starego w Rynku Trybunalskim
Centrum Informacji Turystycznej, we współpracy z piotrkowską Filią Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, zaprosiło dziś piotrkowian na wydarzenie „Marcepany Zygmunta Starego”.

fot. Jarek Krak
Napisali książkę o wrogach ustroju
Kilka dni temu ukazała się publikacja, będąca pokłosiem współpracy piotrkowskich i łódzkich historyków. Książka „Wrogowie ustroju. Represje komunistyczne wobec oficerów Armii Krajowej Okręgu Łódź” opisuje działania operacyjne i wieloletnią inwigilację podejmowane wobec sztabu Okręgu Łódź AK „Barka”, m.in. płk. Michała Stempkowskiego „Grzegorza”, mjr. Adama Trybusa „Gaja”, mjr. Hilarego Moraczewskiego „Morusa” przez UB, a następnie SB.
Międzynarodowy Dzień Archiwów także w Piotrkowie
Dziś (9 czerwca) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji w piotrkowskim oddziale Archiwum Państwowego przygotowano wiele atrakcji dla zwiedzających.
Dom Nauczyciela, czyli na szlaku piotrkowskiej moderny
Z pewnością znalazłby się na szlaku piotrkowskiej moderny, gdyby taki szlak stworzyć. Spełnia 4 ze słynnych 5 zasad Le Corbusiera. Koszt jego wzniesienia wyniósł ponad 3,6 mln zł. Część tej kwoty pozyskano ze składek, 1300 nauczycieli z Piotrkowa i okolic przekazało na jego budowę część swych poborów. Ponad 2 mln zł wyłożył Społeczny Fundusz Odbudowy Kraju i Stolicy. W dwa lata od oficjalnego otwarcia stał się scenografią dla filmu, w którym główną kobiecą rolę zagrała Magdalena Zawadzka.
09.05.2015 11:10
Piotrkowski Big Ben
Każda z jego czterech tarcz ma średnicę 1,5 m i jest wykonana z barwionego na biało szkła akrylowego. Powstał w pracowni jednego z najznakomitszych polskich zegarmistrzów. Równo 10 lat temu ten ponad 120-letni mechanizm zatrzymano i zastąpiono nowym, sterowanym sygnałem radiowym. Odkrywamy tajemnice piotrkowskiego Big Bena, który swego czasu wprowadzał sporo zamieszania w życiu mieszkańców naszego miasta.
Kiedyś przed 1 Maja myło się ulice
Kiedyś w pochodach uczestniczyły tłumy. Kilkadziesiąt lat temu przygotowania do Święta Pracy trwały kilka miesięcy, a tuż przed 1 Maja myło się ulice. Swój pierwszy pochód pierwszomajowy wspominał dziś na antenie Strefy FM Antoni Sokalski, były prezydent Piotrkowa (1976 - 81), człowiek związany z lewicą.
W tym roku obchodzić będziemy 100. rocznicę pierwszych wolnych obchodów Konstytucji 3 Maja w Piotrkowie. Z tej okazji Fundacja „Christiani”, Dekanalne Duszpasterstwo Młodzieży oraz dziekan dekanatu piotrkowskiego ks. Andrzej Chycki zapraszają mieszkańców miasta, jak również młodzież starszych klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych na konferencję historyczną „Piotrków – 3 Maja 1915”.
Wolbórz: Przyłączyli się do akcji „Żonkile”
Upamiętniając 72. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, gimnazjaliści z Wolborza przyłączyli się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”.
Sekrety wieży bernardyńskiej
Dwukrotnie burzona i odbudowana, pokaleczona pociskami we wrześniu 1939 roku, kryje w swym wnętrzu sześć kondygnacji, trzy dzwony i mechanizm zegarowy. Czworoboczna, podparta dwiema potężnymi przyporami na narożnikach, pełniła kiedyś funkcję obronną. Dziś jej hełm pokryty miedzianą blachą, upodobały sobie gołębie. Bernardyńska wieża – wszyscy znamy jej wygląd z zewnątrz, postanowiliśmy więc sprawdzić jak prezentuje się od wewnątrz...
We wtorek w piotrkowskim Muzeum odbył się pokaz "Moda przez wieki", którego pomysłodawcą oraz organizatorem był Ośrodek Edukacji Artystycznej MOK.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat