Wkrótce obchodzić będziemy 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Aby uczcić pamięć powstańców w mieście odbędzie się Piotrkowski Marsz Pamięci Powstania Warszawskiego.
Przez wiele lat było hucznie obchodzone w PRL-u. 22 lipca to było najważniejsze państwowe święto w Polsce Ludowej obchodzone na pamiątkę Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.
W 2017 roku Piotrków będzie obchodził swoje 800-lecie. Miasto jest młodsze o 150 lat od Rozprzy i Wolborza najstarszych miejscowości w naszym regionie.
W Piotrkowie i regionie gości dziś ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Pani ambasador przybyła na zaproszenie wicemarszałek Sejmu Elżbiety Radziszewskiej.
fot. Jarek Krak/MBP Piotrków
Na ścianie kamienicy przy ul. Partyzantów 17 została zawieszona tablica pamiątkowa generała policji Henryka Wardęskiego. Uroczystości związane z odsłonięciem tablicy odbyły się w piątek, 10 lipca.
fot. Magda Wierzbicka
Centrum Informacji Turystycznej, we współpracy z piotrkowską Filią Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, zaprosiło dziś piotrkowian na wydarzenie „Marcepany Zygmunta Starego”.
fot. Jarek Krak
Kilka dni temu ukazała się publikacja, będąca pokłosiem współpracy piotrkowskich i łódzkich historyków. Książka „Wrogowie ustroju. Represje komunistyczne wobec oficerów Armii Krajowej Okręgu Łódź” opisuje działania operacyjne i wieloletnią inwigilację podejmowane wobec sztabu Okręgu Łódź AK „Barka”, m.in. płk. Michała Stempkowskiego „Grzegorza”, mjr. Adama Trybusa „Gaja”, mjr. Hilarego Moraczewskiego „Morusa” przez UB, a następnie SB.
Dziś (9 czerwca) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji w piotrkowskim oddziale Archiwum Państwowego przygotowano wiele atrakcji dla zwiedzających.
Z pewnością znalazłby się na szlaku piotrkowskiej moderny, gdyby taki szlak stworzyć. Spełnia 4 ze słynnych 5 zasad Le Corbusiera. Koszt jego wzniesienia wyniósł ponad 3,6 mln zł. Część tej kwoty pozyskano ze składek, 1300 nauczycieli z Piotrkowa i okolic przekazało na jego budowę część swych poborów. Ponad 2 mln zł wyłożył Społeczny Fundusz Odbudowy Kraju i Stolicy. W dwa lata od oficjalnego otwarcia stał się scenografią dla filmu, w którym główną kobiecą rolę zagrała Magdalena Zawadzka.
Każda z jego czterech tarcz ma średnicę 1,5 m i jest wykonana z barwionego na biało szkła akrylowego. Powstał w pracowni jednego z najznakomitszych polskich zegarmistrzów. Równo 10 lat temu ten ponad 120-letni mechanizm zatrzymano i zastąpiono nowym, sterowanym sygnałem radiowym. Odkrywamy tajemnice piotrkowskiego Big Bena, który swego czasu wprowadzał sporo zamieszania w życiu mieszkańców naszego miasta.