Choć z aparatem telefonicznym Aleksandra Grahama Bella piotrkowianie zapoznali się już w 1878 roku to jednak na sieć telefoniczną z prawdziwego zdarzenia przyszło im czekać jeszcze 26 lat. Niemniej telefonizacja miasta przebiegała bardzo sprawnie...
Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie zaprasza na wystawę z okazji setnej rocznicy ulokowania w naszym mieście Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego, który stanowił reprezentację polityczną narodu polskiego oraz najwyższą instancję w zakresie wojskowej, skarbowej i politycznej organizacji sił zbrojnych Legionów Polskich.
W przyszłym roku park im. ks. J. Poniatowskiego obchodzić będzie swoje setne urodziny. Mało kto wie, że pierwotnie miało powstać w tym miejscu więzienie. 1916 rok (bo właśnie wtedy podjęto decyzję o budowie) to czasy I wojny światowej, w Piotrkowie bezrobocie było wówczas tak wysokie, że władze postanowiły znaleźć zajęcie dla mieszkańców - zatrudniły ich przy budowie parku. To nie jedyna ciekawostka związana z naszym piotrkowskim zabytkiem...
Przez nieco ponad pół wieku ułatwiali piotrkowianom życie codzienne, w równym jednak stopniu także mocno je uprzykrzali...
Tegoroczne święta w śnieg obfitować raczej nie będą – tak wskazuje aura za oknem i prognozy pogody. Chcąc przywołać ducha prawdziwego, śnieżnego Bożego Narodzenia, wspominamy Piotrków sprzed lat, otulony puszystym, białym puchem. Zapraszamy do galerii zdjęć zimowego Piotrkowa czasów gubernialnych i międzywojennych.
3 tysiące pierogów, 500 litrów zupy grzybowej, 150 litrów barszczu – to wszystko przygotowano na miejską wigilię, która rozpoczęła się w niedzielę (21 grudnia) po południu na Rynku Trybunalskim w Piotrkowie. Były też kolędy i multimedialny pokaz o historii Piotrkowa.
Fot. A. Wiktorowicz
Choć w większości liczą sobie przeszło sto lat, wciąż zachwycają wzornictwem i stanem zachowania. Na co dzień praktycznie niedostrzegane i niedoceniane. Zabytkowe posadzki, skryte wśród ścian klatek schodowych starych kamienic są niemym świadkiem życia kolejnych pokoleń piotrkowian i oryginalnym świadectwem dawnej świetności tych budynków.
5 września 1981 roku w Gdańsku rozpoczął się I Krajowy Zjazd Delegatów „Solidarności”. Przebiegał w atmosferze ostrych walk personalnych. Uchwalono też Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej, wzywając do tworzenia wolnych związków zawodowych przez robotników w innych krajach socjalistycznych.
Przez 20 lat projektowała dla Mody Polskiej. Ubierała nasze reprezentacje olimpijskie na zimowe igrzyska, gwiazdy piosenki na opolskie festiwale, aktorów Teatru Telewizji, finalistki konkursu Miss Polonia.
Kto nie ma jeszcze pomysłu na niedzielne popołudnie, może skorzystać z oferty Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie. Dziś (30 listopada) spacer po klasztorze sióstr Dominikanek.