Artykuły do tagu: historia

Będą zwiedzać dawne Kolegium Jezuickie. CIT zaprasza!
Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie zaprasza w najbliższą sobotę (11 kwietnia) o godz. 15.00 na zwiedzanie budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, dawnego Kolegium Jezuickiego.
05.04.2015 10:43
Manufaktura Piotrkowska
Gdy mówimy Manufaktura Piotrkowska zazwyczaj mamy na myśli okazały, odnowiony kilka lat temu, czterokondygnacyjny budynek przy ulicy Sulejowskiej 45. W rzeczywistości miano to odnosi się nie tylko do czerwono-ceglanego gmachu. Wszak pierwsza była cegielnia i tkalnia. Do majątku piotrkowskiej manufaktury zaliczał się również staw Bugaj, drewniana wieża ciśnień oraz kilka fabrykanckich domów. Jak dokładnie wyglądały początki bawełnianego biznesu nad Strawą?
29.03.2015 11:50
Mistrzowie miotły
Profesja ta nie należała ani do wdzięcznych ani dobrze opłacanych. Nie cieszyła się również specjalnym uznaniem piotrkowian. O jej przedstawicielach, choć dbali oni o porządek na miejskich placach i ulicach, wokół posesji i w zaułkach, z drwiną mawiano „mistrzowie miotły” i pogardliwie nazywano ich struplami. Na co dzień nosili niebieskie bluzy i specjalnie oznakowane blaszkami czapki…
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” i Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie zapraszają na kolejne spotkanie poświęcone pamięci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.
Paryski szachista rodem z Piotrkowa
Mawiano o nim „mistrz z Piotrkowa”, „profesor szachów”. Jego przeciwnikami byli najlepsi z najlepszych.
Pierwsze piotrkowskie telefony
Choć z aparatem telefonicznym Aleksandra Grahama Bella piotrkowianie zapoznali się już w 1878 roku to jednak na sieć telefoniczną z prawdziwego zdarzenia przyszło im czekać jeszcze 26 lat. Niemniej telefonizacja miasta przebiegała bardzo sprawnie...
Piotrków w okresie Legionów. Wystawa w Bibliotece
Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie zaprasza na wystawę z okazji setnej rocznicy ulokowania w naszym mieście Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego, który stanowił reprezentację polityczną narodu polskiego oraz najwyższą instancję w zakresie wojskowej, skarbowej i politycznej organizacji sił zbrojnych Legionów Polskich.
Miało być więzienie, zrobili park
W przyszłym roku park im. ks. J. Poniatowskiego obchodzić będzie swoje setne urodziny. Mało kto wie, że pierwotnie miało powstać w tym miejscu więzienie. 1916 rok (bo właśnie wtedy podjęto decyzję o budowie) to czasy I wojny światowej, w Piotrkowie bezrobocie było wówczas tak wysokie, że władze postanowiły znaleźć zajęcie dla mieszkańców - zatrudniły ich przy budowie parku. To nie jedyna ciekawostka związana z naszym piotrkowskim zabytkiem...
18.01.2015 08:23
Piotrkowscy rycerze bata
Przez nieco ponad pół wieku ułatwiali piotrkowianom życie codzienne, w równym jednak stopniu także mocno je uprzykrzali...
Piotrków w zimowej szacie
Tegoroczne święta w śnieg obfitować raczej nie będą – tak wskazuje aura za oknem i prognozy pogody. Chcąc przywołać ducha prawdziwego, śnieżnego Bożego Narodzenia, wspominamy Piotrków sprzed lat, otulony puszystym, białym puchem. Zapraszamy do galerii zdjęć zimowego Piotrkowa czasów gubernialnych i międzywojennych.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat