Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie zaprasza w najbliższą sobotę (11 kwietnia) o godz. 15.00 na zwiedzanie budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, dawnego Kolegium Jezuickiego.
Gdy mówimy Manufaktura Piotrkowska zazwyczaj mamy na myśli okazały, odnowiony kilka lat temu, czterokondygnacyjny budynek przy ulicy Sulejowskiej 45. W rzeczywistości miano to odnosi się nie tylko do czerwono-ceglanego gmachu. Wszak pierwsza była cegielnia i tkalnia. Do majątku piotrkowskiej manufaktury zaliczał się również staw Bugaj, drewniana wieża ciśnień oraz kilka fabrykanckich domów. Jak dokładnie wyglądały początki bawełnianego biznesu nad Strawą?
Profesja ta nie należała ani do wdzięcznych ani dobrze opłacanych. Nie cieszyła się również specjalnym uznaniem piotrkowian. O jej przedstawicielach, choć dbali oni o porządek na miejskich placach i ulicach, wokół posesji i w zaułkach, z drwiną mawiano „mistrzowie miotły” i pogardliwie nazywano ich struplami. Na co dzień nosili niebieskie bluzy i specjalnie oznakowane blaszkami czapki…
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” i Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie zapraszają na kolejne spotkanie poświęcone pamięci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.
Mawiano o nim „mistrz z Piotrkowa”, „profesor szachów”. Jego przeciwnikami byli najlepsi z najlepszych.
Choć z aparatem telefonicznym Aleksandra Grahama Bella piotrkowianie zapoznali się już w 1878 roku to jednak na sieć telefoniczną z prawdziwego zdarzenia przyszło im czekać jeszcze 26 lat. Niemniej telefonizacja miasta przebiegała bardzo sprawnie...
Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie zaprasza na wystawę z okazji setnej rocznicy ulokowania w naszym mieście Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego, który stanowił reprezentację polityczną narodu polskiego oraz najwyższą instancję w zakresie wojskowej, skarbowej i politycznej organizacji sił zbrojnych Legionów Polskich.
W przyszłym roku park im. ks. J. Poniatowskiego obchodzić będzie swoje setne urodziny. Mało kto wie, że pierwotnie miało powstać w tym miejscu więzienie. 1916 rok (bo właśnie wtedy podjęto decyzję o budowie) to czasy I wojny światowej, w Piotrkowie bezrobocie było wówczas tak wysokie, że władze postanowiły znaleźć zajęcie dla mieszkańców - zatrudniły ich przy budowie parku. To nie jedyna ciekawostka związana z naszym piotrkowskim zabytkiem...
Przez nieco ponad pół wieku ułatwiali piotrkowianom życie codzienne, w równym jednak stopniu także mocno je uprzykrzali...
Tegoroczne święta w śnieg obfitować raczej nie będą – tak wskazuje aura za oknem i prognozy pogody. Chcąc przywołać ducha prawdziwego, śnieżnego Bożego Narodzenia, wspominamy Piotrków sprzed lat, otulony puszystym, białym puchem. Zapraszamy do galerii zdjęć zimowego Piotrkowa czasów gubernialnych i międzywojennych.