Kiedyś w pochodach uczestniczyły tłumy. Kilkadziesiąt lat temu przygotowania do Święta Pracy trwały kilka miesięcy, a tuż przed 1 Maja myło się ulice. Swój pierwszy pochód pierwszomajowy wspominał dziś na antenie Strefy FM Antoni Sokalski, były prezydent Piotrkowa (1976 - 81), człowiek związany z lewicą.
W tym roku obchodzić będziemy 100. rocznicę pierwszych wolnych obchodów Konstytucji 3 Maja w Piotrkowie. Z tej okazji Fundacja „Christiani”, Dekanalne Duszpasterstwo Młodzieży oraz dziekan dekanatu piotrkowskiego ks. Andrzej Chycki zapraszają mieszkańców miasta, jak również młodzież starszych klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych na konferencję historyczną „Piotrków – 3 Maja 1915”.
Upamiętniając 72. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, gimnazjaliści z Wolborza przyłączyli się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”.
Dwukrotnie burzona i odbudowana, pokaleczona pociskami we wrześniu 1939 roku, kryje w swym wnętrzu sześć kondygnacji, trzy dzwony i mechanizm zegarowy. Czworoboczna, podparta dwiema potężnymi przyporami na narożnikach, pełniła kiedyś funkcję obronną. Dziś jej hełm pokryty miedzianą blachą, upodobały sobie gołębie. Bernardyńska wieża – wszyscy znamy jej wygląd z zewnątrz, postanowiliśmy więc sprawdzić jak prezentuje się od wewnątrz...
We wtorek w piotrkowskim Muzeum odbył się pokaz "Moda przez wieki", którego pomysłodawcą oraz organizatorem był Ośrodek Edukacji Artystycznej MOK.
Oficjalnie profesją tą zajmowało się niewiele ponad 60 zarejestrowanych kobiet. W rzeczywistości spora liczba mieszkanek Piotrkowa trudniła się tym zajęciem w ukryciu. Do prostytucji zmuszała je głównie bieda. Jeden z legalnie działających, koncesjonowanych piotrkowskich domów publicznych mieścił się przy ulicy Krakowskiej 16…
Przez ponad trzydzieści lat stanowiły handlowo-kupieckie serce miasta. Dziś nie pozostał po nich nawet najmniejszy ślad. Usytuowane w samym centrum Piotrkowa, nieopodal Starego Miasta, na tle murowanych kamienic wyróżniały się charakterystyczną drewnianą zabudową...
W Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy uroczyście obchodzono 75 rocznicę zbrodni katyńskiej.
W niedzielę w Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie (szpital przy ul. Roosevelta) zmarł gen. Stanisław Burza – Karliński. Miał 94 lata.
Okno, którego tak naprawdę nie ma, organy, które są tylko iluzją czy malarz, który nie jest tym, za którego go brano. Czym potrafi zaskoczyć najcenniejszy piotrkowski zabytek patrzącego nań widza? I gdzie szukać na dwuwymiarowej powierzchni jezuickiej polichromii trójwymiarowych zagadek, które powstały 268 lat temu i wciąż „oszukują” oczy tych, którzy nań patrzą?