W 1997 miasto sprzedało działkę w Al. Sikorskiego, wkrótce miał tam powstać pierwszy w Piotrkowie Trybunalskim hipermarket. Pamiętacie, kto chciał rzucić się pod buldożery, by do tego nie dopuścić?
Po pierwsze pozbycie się tych urzędników, na których wpływa najwięcej skarg. Po drugie odchudzenie etatowe magistratu. Po trzecie, Urząd musi być otwarty i przyjazny mieszkańcom. No i po czwarte, przełamywanie stereotypów. Taką wizję Urzędu miał sekretarz miasta Piotrkowa… 20 lat temu. Jaka wizja przyświeca dziś kierującemu magistratem?
W PRL-u w Hortensji pracowało nawet 2200 osób. W latach 90. już zaledwie kilkaset. W 1997 roku, kiedy o piotrkowskiej hucie pisał „Tydzień Trybunalski”, zakład był zadłużony i w ZUS-ie, i wobec gminy Piotrków, i wobec PGNiG, a MZGK wstrzymał nawet – za długi – dostawy wody dla huty.
Przewodniczącym Rady Miasta został Marek Grynkiewicz. Jednego z radnych Piotrkowa pogryzł pies, do zdarzenia doszło na terenie schroniska dla zwierząt. Na szczycie listy przebojów Radia Piotrków królował No Doubt z przebojem „Don't Speak”. Listę filmowych przebojów okupowały z kolei „Desperado”, „Młodzi gniewni” i „Słodko-gorzki”. A najczęściej granym przebojem w Radiu Piotrków był „Kieliszek i szklanka” grupy Big Cyc.
Taki był Piotrków w 1997 roku. Właśnie wtedy, dokładnie 6 marca, ukazał się pierwszy numer „Tygodnia Trybunalskiego”. Tak, tak, małymi kroczkami zbliża się nasze 20-lecie.
Ciasta od Szymańskiego i Zomera, prezenty od Krechowieckiego i Soczka, markowe wina ze składu Rogójskiego, a książki z księgarni Kolińskiego i Pacewicza. Jak do świąt przygotowywali się piotrkowianie w okresie gubernialnym? Gdzie i w co się zaopatrywali? Wreszcie, jak spędzano święta Bożego Narodzenia w stolicy Guberni Piotrkowskiej?
Początkowo był miejscem pochówku zmarłych na cholerę. Z czasem stał się główną nekropolią miasta. Ostatnie miejsce spoczynku znaleźli tu i zwykli piotrkowianie, i obywatele wielce zasłużeni dla naszego miasta i kraju – oficerowie Wojska Polskiego, dawni powstańcy, lokalni notable, ludzie kultury i nauki czy filantropi. Z racji oryginalnych i zabytkowych nagrobków nazywany jest także piotrkowskimi Powązkami. I jak każde takie miejsce kryje on wiele tajemnic…
Trwa szósty dzień Tygodnia Antoniańskiego w Tomaszowie Mazowieckim - w uroczystościach związanych z ustanowieniem świętego Antoniego Padewskiego patronem miasta i powiatu tomaszowskiego wzięli dziś udział między innymi wicepremier Piotr Gliński oraz metropolita łódzki arcybiskup Marek Jędraszewski, który odprawił uroczystą mszę i wygłosił homilię.
Koncert Piotra Rubika z Chórem i Orkiestrą odbędzie się w Tomaszowie w ramach Tygodnia Antoniańskiego.
Sprawdź, czy szczęście będzie Ci sprzyjać w nowym roku. W pierwszym numerze „Tygodnia Trybunalskiego” horoskop na cały 2016 rok. Od czwartku (7 stycznia) w kioskach!
Nie tylko celebryci wygrywają walkę z rakiem. Chorzy i zwycięzcy są wśród nas. Trudno sobie nawet wyobrazić, co czuje osoba, która słyszy tę diagnozę, a jeszcze trudniej spróbować wczuć się w sytuację chorego w trakcie walki z nią. Swoimi przeżyciami zdecydowali podzielić się z nami Ewa i Marek, mieszkańcy naszego miasta i regionu.