Pamiętacie jak dogorywała Hortensja?

Tydzień Trybunalski Wtorek, 24 stycznia 201742
W PRL-u w Hortensji pracowało nawet 2200 osób. W latach 90. już zaledwie kilkaset. W 1997 roku, kiedy o piotrkowskiej hucie pisał „Tydzień Trybunalski”, zakład był zadłużony i w ZUS-ie, i wobec gminy Piotrków, i wobec PGNiG, a MZGK wstrzymał nawet – za długi – dostawy wody dla huty.
fot. archiwum ePiotrkow.plfot. archiwum ePiotrkow.pl

W 1997 r. dziennikarze TT rozmawiali z Janem Wójcikiem, prezesem Huty Szkła Gospodarczego Hortensja.

12 marca Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej wstrzymał dostawę wody do HSG Hortensja. Huta zalegała z płatnościami za dwa miesiące roku 97 i kilka miesięcy rok 96. Wkrótce jednak podpisane zostało z MZGK porozumienie w sprawie dostarczania wody do Hortensji. Władze HSG wpłaciły określoną kwotę, a woda miała zostać wkrótce odkręcona.

Na pytanie, jaka jest sytuacja zakładu, prezes odpowiadał: - Jesteśmy w trakcie działań restrukturyzacyjnych, które mają przystosować produkcję zakładu do aktualnych zamówień rynkowych. Dotychczas byliśmy nastawieni na szkło kolorowe, szlifowane. Nie ma w tej chwili zamówień na tego rodzaju wyroby, wobec czego podstawowy wydział huty – kuglernia, który zajmował się tego typu produkcją, musiał zostać znacznie ograniczony.

To oczywiście wiązało się z redukcją zatrudnienia. Z końcem stycznia 1997 r. odeszło z zakładu 32 pracowników, przede wszystkim z kuglerni właśnie. W hucie zatrudnionych było 20 lat temu 700 osób. W okresie PRL zakład zatrudniał ok. 2200.

W marcu, kwietniu i maju 97 odchodzić miały kolejne osoby. - Planujemy, żeby do końca roku załoga liczyła nie więcej niż 600 osób, oczywiście przy utrzymaniu bieżącego poziomu produkcji przy obniżonych kosztach – mówił ówczesny prezes.

W 97 produkcja Hortensji obejmowała wyroby nastawione przede wszystkim na eksport, ale różniły się od dotychczasowych produktów. Były duże, o skomplikowanych kształtach i przede wszystkim dobre jakościowo. Produkcję tzw. wyrobów masowych przejęły głównie mniejsze huty, przeważnie prywatne. - My zajęliśmy się wyrobami trudnymi technologicznie. Nasze wyroby są drogie, ale trafiamy na ten segment rynku, gdzie klient jest gotów zapłacić wyższą cenę za produkt ładniejszy i lepszy jakościowo – mówił Wójcik.

Za hutą jednak ciągnął się ogon zadłużeń sprzed okresu przekształcenia zakładu w spółkę. Sam prezes przyznawał, że to spory problem. Hortensji pozostały zadłużenia przede wszystkim wobec ZUS-u, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz wobec gminy Piotrków. Te ostatnie zobowiązania były jednak do załatwienia, bo spółka chciała przekazać gminie 4 budynki łącznie z działkami, które faktycznie były już przez miasto użytkowane. Z pozostałymi wierzycielami podpisano porozumienia, to jednak wiązało się z koniecznością spłacania zadłużenia, co z kolei było dla HSG dużym obciążeniem.

Tak dużym, że Hortensja już się nie podniosła. A jak zakończyła się historia zakładu, który powstał w 1889 roku… wszyscy wiemy.


Zainteresował temat?

3

0


Zobacz również

Komentarze (42)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)03.02.2019 16:06

Cały artykuł wraz z komentarzami to świadectwo prania mózgów.
Próba usprawiedliwienia naszych zaniedbań w walce o własny kraj.
Polskę wykańczają psełdo Polacy wychowani w rodzinach dobrze ustawionych. Na szczęście nie wszyscy tak myślą jak w artykule napisano. Dobrze być bogatym, ale nie za utratę godności.

40


zadyma ~zadyma (Gość)26.01.2017 09:18

Podobne uzdrowienie przechodzi obecnie Zamet w Piotrkowie....

30


Antoni ~Antoni (Gość)25.01.2017 19:37

Po lajkach widzę że LUD wiecie jaki uważa, że Leszka tam nie było ! -http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/lech-kaczynski-byl-rozpracowywany-przez-bezpieke/2f5ys77

30


yxza ~yxza (Gość)25.01.2017 12:05

Za jaką kwotę został sprzedany ,,Sigmatex' czy ktoś wie?Co się stało z tak drogimi maszynami?

60


Exploit ~Exploit (Gość)25.01.2017 00:38

Wszystko w temacie i bez komentarza....

Komentarz był edytowany przez autora: 25.01.2017 00:40

magdalenka.jpg

156


derty ~derty (Gość)25.01.2017 09:19

U nas padło a w Czechach nie. Jak się jedzie do Czech przez Szklarską Porębę to po drodze jest mnóstwo małych hut produkujących koraliki i inne szklane rzeczy. Jest ich kilkanaście obok siebie i każda działa. Jak to możliwe ??? Nie mieli BALCEROWICZA

102


Antoni ~Antoni (Gość)25.01.2017 08:59

Exploit - a gdzie pominąłeś świętego Leszka przy tym stole i innych pisowców hahaha! Się chłopie namęczyłeś przy photoshopie a i tak LIPA !

37


Tutejszy ~Tutejszy (Gość)24.01.2017 21:37

Hortensji nie ma. Podobnie jak Kary, Piomy i innych zakładów, a niektórzy dalej się kłócą nie wiadomo już nawet o co. Niestety, w niektórych umysłach to norma. Tytułem komentarza przytoczę fragment starej, patriotycznej pieśni:
"O polska kraino! Gdyby ci rodacy,
Co za ciebie giną, wzięli się do pracy,
I po garstce ziemi z ojczyzny zabrali,
Już by dłońmi swymi Polskę usypali."

115


cynik ~cynik (Gość)24.01.2017 12:38

Została jeszcze nazwa Piotrków a na pocieszenie Trybunalski. Na trybunalski dał się nawet nabrać Rzepliński do niedawna Prezes TK ,który odwiedził ten "silny ośrodek" gospodarczo-społeczny. Czy mu się tu podobało? Tak na koniec. Piotrków powoli dołancza do miast polskich ,które będą tylko żyły przeszłością inaczej mówiąc wspomnieniami o "dogorywaniu poszczególnch" gałęzi przemysłu...

182


Antoni ~Antoni (Gość)24.01.2017 13:00

Gdyby nie komuniści to by ten zakład w prywatnych rękach zapewne jeszcze dobrze funkcjonował, wiele zakładów i przedsiębiorstw nie wytrzymało CZY SIĘ STOI CZY SIĘ LEŻY TO SIĘ NALEŻY!

148


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat