Ponad 10 tys. dotacji zł na realizację projektu „1920-2020. Uczcijmy pamięć o tych dniach” otrzymało Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Projekt zakłada prace porządkowe i dokumentacyjne na cmentarzach, druk wydawnictwa okolicznościowego, wykonanie plakatu okolicznościowego oraz widowiska historycznego „Retro raut u Piłsudskiego”. Z kolei prawie 20 tys. zł dotacji otrzymała nasza Miejska Biblioteka Publiczna.
"Giełda milionerów" to najnowsza powieść Mariusza Koperskiego oraz główny powód, dla którego autor przyjechał do Piotrkowa by spotkać się z mieszkańcami. Podczas wieczoru autorskiego, które odbyło się w piątek w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Koperski opowiadał m.in o Zakopanem, które było jego inspiracją do napisania książki.
Stanisław Janicki, twórca niezapomnianego programu telewizyjnego „W starym kinie” był w poniedziałek, 21 stycznia, gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie. Za jego sprawą licznie przybyła na spotkanie publiczność mogła przenieść się na kilkadziesiąt minut w barwny świat gwiazd i filmów z czasów polskiego kina międzywojennego. Nie zabrakło również anegdot związanych z pracą dziennikarską, reporterską i pisarską Stanisława Janickiego.
Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie rozpoczęła sezon wakacyjny. W sobotę odbył się pierwszy Festyn Rodzinny pod hasłem "Zaczytane miasto". Jest to cykl czterech spotkań, które realizowane są w ramach zadania „Brawo!KULTURA” dofinansowanemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na brak atrakcji nie mogli narzekać zarówno najmłodsi, jak i wszyscy opiekunowie.
Przez siedem miesięcy, od 5 do 6 dni w tygodniu, spędzała po 10 godzin dziennie w specjalnym stanowisku animacyjnym wielkości 2x3 metry, malując na podobraziach malarskich techniką olejną poszczególne klatki filmu „Twój Vincent”. Na jedną sekundę filmu było potrzebnych aż 12 klatek. Wszystkie musiały być namalowane w stylu van Gogha. Łącznie w filmie znalazło się 600 klatek autorstwa piotrkowianki, Karoliny Michałowskiej.
Wiktor Zborowski, niezapomniany Longinus Podbipięta z „Ogniem i mieczem” i Moryc Haber z „C.K. Dezerterzy” gościł w poniedziałek, 19 lutego, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie. Na spotkanie z lubianym i cenionym aktorem przybył tłum publiczności. W opowieściach o karierze aktorskiej W.Zborowskiego nie zabrakło wątków filmowych związanych z Piotrkowem.
Na tę publikację miłośnicy i znawcy dziejów Piotrkowa czekali kilkadziesiąt lat. We wtorek, 30 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się premiera wydawnicza „Monografii Piotrkowa Trybunalskiego” Michała Rawity Witanowskiego. Rękopis najsłynniejszego piotrkowskiego regionalisty odczytał i przygotował do druku Piotr Głowacki.
Co czuje człowiek stojąc na szczycie Góry Gór? Czy w ekstremalnych warunkach łatwiej oswoić się ze śmiercią? O tym i innych aspektach himalaizmu rozmawiamy z Piotrem Pustelnikiem, trzecim Polakiem i dwudziestym himalaistą na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.
Fundacja Imienia Stanisława Pomian-Srzednickiego w Łodzi oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają na spektakl słowno-muzyczny, który odbędzie się 18 listopada o godz. 14 w czytelni dla dorosłych.
Orły, sokoły, sowy i kruki można było podziwiać na piotrkowskim Placu Pofranciszkańskim. Pokaz dzikiego ptactwa poprowadził sokolnik z Bełchatowa, Krzysztof Domański. Można było przyjrzeć się ptakom z bliska, pogłaskać je i zrobić pamiątkowe zdjęcie.