Tylko 30% jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce jest w pełni przygotowanych do udziału w akcjach ratowniczych - ich członkowie są odpowiednio wyposażeni i przeszkoleni, mają ubezpieczenie i przeszli badania lekarskie. To wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Do takich jednostek, włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, trafia 70% środków przeznaczonych na finansowanie OSP. Większość jednostek działających poza systemem nie spełnia wymaganych kryteriów i dlatego nie jest wysyłana do pożarów czy wypadków. Są wśród nich i takie, których działalność sprowadza się wyłącznie do organizowania imprez kulturalnych czy edukacyjnych, albo do udziału w zawodach sportowych. Jak wygląda kondycja jednostek OSP w regionie piotrkowskim?
Skoki ze spadochronem to sport dla wszystkich, również dla osób niepełnosprawnych. Przez cały weekend na piotrkowskim lotnisku odbywa się akcja "Turboboogie", podczas której 10 osób z różnym stopniem niepełnosprawności, wznosi się w górę i skacze w tandemie.
5978 wniosków na łączną kwotę ponad 20,6 mln zł złożyły do końca czerwca koła gospodyń wiejskich, które w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ubiegają się o wsparcie finansowe. Na pomoc dla kół przeznaczonych jest w 2019 r. 40 mln zł.
Dzięki pieniądzom pochodzącym z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi jednostki ochotniczych straży pożarnych z Gorzkowic i Dąbrowy nad Czarną będą mogły w najbliższym czasie jeszcze skuteczniej chronić mieszkańców regionu przed zagrożeniami. Oba zastępy planują zakup nowych wozów bojowych.
Tegoroczny Gminny Wolborski Saganek tym razem odbył się w Lubiaszowie, gdzie królowały desery, a najlepszy przygotowało KGW z Młoszowa.
Jednoosobowa działalność gospodarcza cieszy się największą popularnością wśród form prowadzenia własnej firmy. Wszystko to za sprawą nieskomplikowanych formalności przy jej rejestracji, niewielkich kosztów prowadzenia oraz prostym rozliczaniu wydatków oraz przychodów. Z dalszej części tego artykułu dowiesz się jakie są inne korzyści prowadzenia własnej firmy oraz jak wygląda procedura jej rejestracji.
Ponad 500 osób wzięło udział w niedzielę w kolejnej edycji imprezy Strażackie 9,98, która odbyła się w lasach Leśnictwa Meszcze. Rowerzyści i biegacze mieli do pokonania prawie 10 km.
Odcinek autostrady A1 między Tuszynem a Częstochową otrzyma dofinansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z EBI umowę kredytową o wartości 300 mln euro.
Strefa hamaków, punkty widokowe, wypożyczalnia kajaków, tor rowerowy, wodny plac zabaw, pomosty dla wędkarzy, strefa grillowania – czy to wszystko pojawi się w ciągu najbliższych kilku lat wokół jeziora Bugaj? Na razie to propozycje, a kompleksową koncepcją zagospodarowania terenów na Wierzejach poznamy z końcem lipca.
Najważniejsza jest przyroda i czysta woda w jeziorze – to główny wniosek płynący z pierwszego dnia warsztatów (konsultacji) w sprawie zagospodarowania terenów wokół Bugaja, które zorganizowano we wtorek (21 maja) w Urzędzie Miasta przy ul. Szkolnej w Piotrkowie.