Problem dotyczy m.in. Wrocławia. We wrześniu 2018 roku brakowało tam prawie 500 nauczycieli we wszystkich typach placówek oświatowych. A jak jest w trybunalskim grodzie?
Podobno to powszechna praktyka - nauczyciele przyprowadzający szkolne wycieczki do restauracji typu fast food mogą liczyć na zniżki. To co odpowiada uczniom i ich opiekunom, nie bardzo podoba się przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia. I nie tylko.
Od piątku ogólnopolskie media piszą o dwóch nauczycielach Szkoły Podstawowej nr 10 w Piotrkowie Trybunalskim, którzy pili alkohol podczas jednej ze szkolnych wycieczek, o sprawie jako pierwszy, już w środę, napisał Tydzień Trybunalski. Dyrekcja placówki zapewnia, że nauczyciele zostali natychmiast odsunięci od pracy z dziećmi. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie wszczęło kuratorium.
Istnieje prawna ścieżka umożliwiająca samorządom wypłatę wynagrodzeń za czas strajku. Postanowienie o wypłacie tych środków należy zawrzeć w porozumieniu postrajkowym między dyrektorami szkół i przedszkoli a związkami zawodowymi. To opinia dr. hab. Dawida Sześciło, który dla Fundacji im. Stefana Batorego przygotował ekspertyzę na ten temat.
Egzamin maturalny musi się odbyć - zapewniali od kilku dni przedstawiciele rządu. Dziś (25 kwietnia) do Sejmu trafiła więc tzw. ustawa maturalna (nowelizacja ustawy Prawo oświatowe), która miała umożliwić przeprowadzenie matur pomimo strajku. Co na to Związek Nauczycielstwa Polskiego? Szef ZNP Sławomir Broniarz poinformował, że strajk zostanie zawieszony od soboty 27 kwietnia.
Już w czwartek uczniowie rozpoczęli przerwę świąteczną, jednak tak naprawdę trwa ona od 8 kwietnia, bo właśnie wtedy rozpoczął się strajk nauczycieli.
Do dziś nauczyciele powinni wystawić oceny końcowe tegorocznym maturzystom, jednak z powodu strajku, nie zrobili tego. Może to uniemożliwić absolwentom napisanie egzaminu dojrzałości.
Dzisiaj czwarty dzień strajku nauczycieli. W Piotrkowie i regionie strajkuje zdecydowana większość pedagogów. Okazuje się jednak, że niektóre placówki przerywają protest.
W Piotrkowie Trybunalskim nauczyciele, którzy biorą udział w strajku, nie otrzymają za ten okres wynagrodzenia. Taką informację przekazał nam rzecznik magistratu. - Uprawnienia pracownika biorącego udział w strajku jednoznacznie reguluje art. 23 o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – mówi Jarosław Bąkowicz. - Stanowi on, że „w okresie strajku, zorganizowanego zgodnie z przepisami prawa, pracownik zachowuje prawo do świadczenia z tytułu ubezpieczenia społecznego z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia". Urząd Miasta oraz pracodawcy nauczycieli, czyli dyrektorzy szkół związani są tym przepisem prawa.
Jak wygląda poniedziałek (8 kwietnia) w szkołach na terenie gminy Wola Krzysztoporska? Co dzieje się w związku ze strajkiem nauczycieli?