Ten dzień dla większości Polaków oznaczał olbrzymią radość – kraj odzyskiwał niepodległość. Odzyskiwał, bo nadal trzeba było o nią walczyć. Ale 11 listopada 1918 roku myślano tylko o tym, że po latach zaborów Polska ponownie pojawi się na mapach Europy i świata.
Spotkanie poświęcone Władysławowi Reymontowi odbyło się w zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Szydłowie, które nosi imię tego wybitnego noblisty.
Rodzinne interesy często cieszą się większym zaufaniem odbiorców niż usługi wielkich korporacji. Zwykle kojarzą się one np. z cukierniami z wieloletnią tradycją, ale bywają również zdecydowanie mniej typowe pomysły na stworzenie rodzinnej działalności. Jacek i Kacper Wojtysiakowie to ojciec i syn z gminy Lubochnia w powiecie tomaszowskim, których pasją jest tworzenie broni białej. Obaj przybliżyli nam tajniki swojego fachu.
W nadchodzący weekend Centrum Informacji Turystycznej i Uniwersytet Jana Kochanowskiego zapraszają na kolejną edycję pikniku historycznego Sąd Czartowski.
Co roku w Borowej, na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 r. organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. Tym razem odbyły się one 2 września.
Amfiteatr wypełniony do ostatniego miejsca i moc piosenek o tematyce wojennej w doskonałym wykonaniu. Koncert „Kamienica… wolności”, który odbył się w sobotni wieczór, z całą pewnością był udany.
W piątkowy wieczór w kinie Helios odbyła się piotrkowska premiera filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Specjalnymi gośćmi wydarzenia byli kapitan John Benett, mieszkający obecnie w Piotrkowie były pilot RAF-u z czasów II wojny światowej oraz żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Dodatkowo z okazji premierowego pokazu Muzeum w Piotrkowie przygotowało specjalną wystawę tematyczną, poświęconą Polskim Siłom Powietrznym na Zachodzie.
Co roku w Borowej na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 r. organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. Tym razem odbędą się one 2 września (niedziela).
Pieśni legionowe, melodie wojenne, muzyczne wspomnienia z czasów odbudowy Warszawy, wreszcie protest songi lat 80. – to jedynie część repertuaru tegorocznego koncertu „Kamienica… wolności”, który odbędzie się 1 września o godzinie 20.00
w piotrkowskim amfiteatrze.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wystawę "Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku". Oryginalną ekspozycję będzie można oglądać w sierpniu i wrześniu.