W czwartek, 15 sierpnia w całej Polsce będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej. W 99. rocznicę Cudu nad Wisłą również w Piotrkowie Trybunalskim upamiętnimy bohaterów.
Są jednym z symboli czasów słusznie minionych. Chociaż formalnie nimi nie płacono, dla wielu były cenniejsze od pieniędzy. Trzydzieści lat temu zniesiono ostatnie kartki. Na mięso.
1 sierpnia o godz. 17.00 w całej Polsce, również w Piotrkowie Trybunalskim, zawyły syreny. Był to hołd dla bohaterów walczących o wolność ojczyzny w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego.
Do końca sierpnia można oglądać wystawę „Piotrkowianie w Powstaniu Warszawskim”. Oddział piotrkowskiego Muzeum mieszczący się w Polichnie zaprasza na plenerową ekspozycję, która poświęcona została mieszkańcom Piotrkowa uczestniczącym w Powstaniu Warszawskim.
1 sierpnia o godz. 17.00 w całym mieście zawyją syreny. Będzie to hołd dla bohaterów walczących o wolność ojczyzny w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego.
Trwają przygotowania do uroczystości związanych z nadaniem piotrkowskiej Farze tytułu „bazyliki mniejszej”. Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim przygotowało w związku z tym dwie wystawy planszowe o tematyce związanej z historią kościoła św. Jakuba Apostoła oraz odbywającymi się tam przed laty synodami duchowieństwa.
„Kolejowej Grupy Sabotażowej Orzeł" – taką nazwę wybrano dla skweru usytuowanego u zbiegu ulic Słowackiego i Polskiej Organizacji Wojskowej w Piotrkowie Trybunalskim.
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza wszystkich miłośników historii do uczestnictwa w XII Międzynarodowym Dniu Archiwów, realizowanym w tym roku pod wspólnym, ogólnopolskim hasłem: „Nie szukaj – znajdź w archiwach! nowa odsłona serwisu szukajwarchiwach.gov.pl”. Piotrkowskie obchody święta archiwów i archiwistów odbędą się 8 czerwca (sobota) od 12.00 do 19.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, przy ul. Toruńskiej 4.
„Proszę Państwa, czwartego czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm" – to będzie jedna z najczęściej przypominanych dzisiaj wypowiedzi. Autorką jest Joanna Szczepkowska, ale czy wszyscy podzielają jej zdanie? Poseł Robert Telus raczej nie.
To, co w czerwcu 1992 roku wydawało się próbą, a może nawet zabawą, stało się – nie bójmy się tego słowa – instytucją. Piotrkowskie radio kończy 27 lat.