Piotrkowski sanepid i wójt Gorzkowic organizują “Dzień dla zdrowia” - kampanię profilaktyczną, której adresatami są mieszkańcy gminy.
Rowerzyści w Piotrkowie narzekają. I chyba mają prawo, bo prawie przy każdym skrzyżowaniu muszą schodzić z roweru - zgodnie z prawem - gdy nie ma dla nich przejazdu. - To śmieszne, jaka tu przyjemność z jazdy? - pytają. Do tego jazda po mieście jest niebezpieczna, bo na większości istniejących przejazdów nie ma znaków ostrzegających kierowców o ścieżce rowerowej i tym samym pierwszeństwie dla rowerzystów - dodają.
Od momentu, gdy pogotowie ze względu na zmianę przepisów nie może wyjeżdżać do śmiertelnych przypadków brakuje dostatecznych regulacji prawnych kto i w jakim czasie ma stwierdzić zgon.
Piotrkowski sanepid kontynuuje akcję "Odświeżamy nasze miasta". Na przystankach autobusowych i na drzwiach do emzetek pojawiły się już tabliczki informujące o zakazie palenia papierosów. Wkrótce takie tabliczki zawisną także na placach zabaw oraz na dworcach PKP i PKS.
Trwa akcja "Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)". Piotrkowski sanepid wspólnie z partnerami (Starostwem Powiatowym, szpitalami, Strażą Miejską i policją) wdraża kolejne założenia programu. Na ostatnim spotkaniu zespołu poruszono również kwestię zaangażowania się w akcję piotrkowskiego magistratu, a w zasadzie jego braku.
Produkty zawierające sól przemysłową nie będą wycofane ze sprzedaży - ogłosił w tym tygodniu sanepid. Z wyników badań wynika, że nie jest ona szkodliwa dla zdrowia. Przypomnijmy. Sól techniczna była kupowana jako spożywcza przez trzy firmy z województw: kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Ponieważ sól nie jest szkodliwa, produkty, które ją zawierają, nie będą wycofane z obrotu. Sól przemysłowa przechowywana jest jednak w niehigienicznych warunkach, dlatego nie może być wykorzystywana w przemyśle spożywczym. Piotrkowskie inspekcje dokonują kontroli, ale wygląda na to, że u nas również wszystko w porządku.
Minął już przeszło rok do wprowadzenia w życie ustawy antynikotynowej, która zakazała palenia w barach, restauracjach i na przystankach autobusowych. Restauratorzy mieli wtedy wiele obaw z tym związanych...
Wiceprezydent Piotrkowa powoływał się na przepis prawny, który nie obowiązuje od dwóch lat. Mowa o trzyletnim zakazie ubiegania się o dotacje.
Zakończył się pierwszy kwartał akcji “Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”. Kampania nabiera rozpędu, a piotrkowski sanepid wdraża kolejne założenia programu.
Co zrobić, żeby palacze przestali palić lub chociaż nie robili tego w miejscach publicznych? Odpowiedź na to pytanie to główny cel projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”.