Piotrków: Chcą oznakować emzetki i przystanki

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 09 stycznia 201217
Zakończył się pierwszy kwartał akcji “Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”. Kampania nabiera rozpędu, a piotrkowski sanepid wdraża kolejne założenia programu.
fot. J. Kaczmarekfot. J. Kaczmarek

Adresatem ogólnoświatowej akcji antynikotynowej są dorośli. W Polsce i w Piotrkowie za główny jej cel postawiono sobie wsparcie realizacji ustawy o ochronie zdrowia w związku następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. - Znaleźliśmy partnerów, żeby akcję jak najlepiej zrealizować. W skład zespołu wchodzą więc przedstawiciele Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, Kuratorium, piotrkowskie szpitale, policja, Straż Miejska oraz media (Strefa FM, “Tydzień Trybunalski”, ePiotrkow.pl).

 

Wiadomo, że w miejscach publicznych istnieje zakaz palenia. Wiadomo również, że nie wszyscy tych przepisów przestrzegają. Dlatego z tym zespołem będziemy co jakiś czas spotykać się i zastanawiać, jak pokierować działaniami, żeby zwiększyć świadomość dorosłych mieszkańców o szkodliwości tytoniowego dymu i miejsc, które powinny być od niego wolne - mówi Wiesława Kozińska, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie. - Chcemy oznakować strefy bez dymu i prowadzić egzekucję przepisów. Mandaty za ich nieprzestrzeganie będzie wystawiał sanepid, Straż Miejska i policja – zaznacza kierownik. Sprawdzane będą miejsca, które mają obowiązek posiadania odpowiednich znaków o zakazie palenia. Informacja graficzna i słowna powinna się w każdym takim miejscu znajdować (mandat za nieprzestrzeganie tego przepisu to 2500 złotych).

 

- Chcemy wzmocnić przestrzeganie ustawy w piotrkowskich emzetkach. Na zewnątrz piotrkowskich autobusów zostaną nalepione znaki informujące o naszej akcji, przypominające jednocześnie o zakazie palenia. Podobnie stanie się z piotrkowskimi przystankami. Z takim pismem wystąpiliśmy już oficjalnie do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, który (mam nadzieję) szybko zrealizuje naszą prośbę. Poza tym dysponujemy własnymi materiałami, więc Zarząd nie poniesie żadnych kosztów - mówi Wiesława Kozińska. - Dotychczas wyemitowaliśmy już spot reklamowy w piotrkowskich emzetkach oraz w skwerze handlowym Piotr i Paweł. W pierwszym kwartale zaplanowaliśmy specjalne szkolenie dla policji i Straży Miejskiej (również z sąsiednich powiatów) na temat szkodliwości dymu tytoniowego i egzekwowania ustawy. Chcemy, żeby służby wzięły sobie do serca cele akcji – dodaje kierownik.

 

- Przeprowadzimy również kampanię informacyjno-edukacyjną dla samych strażników miejskich. Zorganizujemy dla nich badania na zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz badanie spirometryczne. Wszystko po to, żeby zainteresować szkodliwością tytoniu samych strażników. Uznaliśmy, że warto ich wyedukować, żeby wiedzieli, co mówić ludziom – zaznacza Wiesława Kozińska (podobna akcja została przeprowadzona w zeszłym roku w policji – przyp. red.). Kierownik nie wyklucza, że być może podobnie będzie się działo również na piotrkowskich przystankach.

 

W pierwszym kwartale akcji (październik – grudzień 2011) Straż Miejska i policja wystawiła siedem upomnień osobom łamiącym ustawę antynikotynową. Mandatów nie było. Cztery osoby zgłosiły służbom, że ktoś łamie prawo. Sanepid liczy, że z czasem sytuacja się rozwinie i efektywność akcji będzie się zwiększać.

 

JK

 

***

 

Realizowany w Piotrkowie Trybunalskim projekt “Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)” finansowany jest przez Międzynarodową Unię ds. Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc we współpracy ze Światową Fundacją ds. Walki z Chorobami Płuc. Obie inicjatywy są zrzeszone w ramach Inicjatywy Bloomberga, założonej przez prowadzącego działalność filantropijną Michaela Bloomberga, burmistrza Nowego Jorku. Projekt będzie realizowany od 1 października 2011 roku do 30 września 2013 roku.

 

***

 

Przypominamy, że zgodnie z ustawą (o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych) zabrania się palenia wyrobów tytoniowych poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi:

- na terenie zakładów opieki zdrowotnej przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,

- na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej,

- na terenie uczelni,

- w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,

- w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,

- w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,

- w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,

- na przystankach komunikacji publicznej,

- w pomieszczeniach obiektów sportowych,

- w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,

- w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga12.01.2012 08:38

"Mr.E" napisał(a):
poruszam się motocyklem

No to masz wybór - motocyklem możesz jeździć bez pasów. ;)

00


Mr.E ~Mr.E (Gość)12.01.2012 04:45

Płace składki w tym kraju to myśle że sam pokrywam koszty leczenia, wypadki nie zdarzają mi się codziennie a składki płace przez całe życie. Myśle że zgodzisz się z tym. To co przytoczyłeś w związku z pasażerami tylniej kanapy to się z tym zgadzam. Chodzi mi bardziej o to jak sam jade, przyznasz że miło by było miec wybór. Poza tym że kieruje samochodem to także poruszam się motocyklem takim którym poruszanie się sprawia przyjemnosc i w związku z tym chciałbym w sezonie pojeździc bez kasku bo to większa przyjemnosc ale i ryzyko którego jestem świadom ale także i w tym przypadku prawo nie daje wyboru.

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga11.01.2012 09:48

"Mr.E" napisał(a):
z pasami bezpieczeństwa powinno byc tak samo bo jeśli będzie wypadek to ja zgine a nie kto inny więc dlaczego ktoś mi ma narzucac obowiązek zapinania pasów.

Głupoty gadasz! Pewnie nie słyszałeś o przypadkach, kiedy osoba z tylnego siedzenia, nie przypięta pasami, podczas wypadku zabijała kierowcę lub pasażera na przednim siedzeniu. Czy nosisz przy sobie kartkę z informacją, że w razie wypadku sam pokryjesz koszty swojego leczenie, bo nei zapinasz pasów?

00


Mr.E ~Mr.E (Gość)10.01.2012 23:12

Cytuję:
Piotrkowianin Ale w czym problem? Czasy się zmieniają i przepisy też. Kiedyś jeździło się samochodem bez włączonych całą dobę świateł mijania, a pasy bezpieczeństwa nakazywano zapinać tylko poza obszarem zabudowanym. 30 lat temu częsty był widok małego dziecka leżącego na półce przy tylnej szybie polskiego fiata 126p albo innej syrenki.


Akurat przepis z jeżdzeniem przez cały rok na światłach jest beznadziejny bo nie pozostawia wyboru ani oceny sytuacji na drodze kierowcy i z pasami bezpieczeństwa powinno byc tak samo bo jeśli będzie wypadek to ja zgine a nie kto inny więc dlaczego ktoś mi ma narzucac obowiązek zapinania pasów.

00


no i słusznie ~no i słusznie (Gość)10.01.2012 22:15

brawo

00


pasażer ~pasażer (Gość)10.01.2012 14:30

"Piotrkowianin" napisał(a):
"pasazer" napisał(a):
Czy nie można by wywiesić w autobusach kartki z przejazdem, tak jak jest w innych miastach?
Myślisz o czymś takim: http://www.phototrans.eu/14,461866,0,Solaris_Urbino_18_8874.html ? Niestety, w XXI wieku to chyba za trudne dla specjalistów z MZK.


Kosztuje to 1 dzień pracy grafika i kilka arkuszy papieru aby powiesić w każdym autobusie taki rozkład. Może być i LCD, jak tutaj http://www.rg.com.pl/rgplus/monitory-etm-38
ale to już są koszty i Piotrków musi poczekać.

00


P51 ~P51 (Gość)10.01.2012 10:49

"Mr.E" napisał(a):
Tyle lat można było palic wszędzie i nikomu nie przeszkadzało


Zawsze przeszkadzało, bo śmierdziało!
Tylko palących była wiekszość, więc nikt "nie fikał"...

"Mr.E" napisał(a):
Z alkoholem też tak było, kiedyś można było kulturalnie z piwkiem w parku usiąść a teraz jak usiądziesz tak to wielki przestępca jesteś i już władza mandat wystawia.


I bardzo dobrze, bo tych miłośników piwka na ławce też zaczynało sie robić więcej, niż normalnych ludzi...

"Mr.E" napisał(a):
A jak ludzie na wyższych stołkach kradną i różne afery kręcą to na nich nie ma paragrafów i ustaw a zwykłemu kowalskiemu to zawsze kijem po d.....


Dobra,dobra, nie wykręcaj się.
My, zwykli obywatele, marni ciułacze, powinniśmy trzymać się razem i robić na złość tym na górze, a nie sobie nawzajem...

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga10.01.2012 10:18

"Mr.E" napisał(a):
Tyle lat można było palic wszędzie i nikomu nie przeszkadzało. Z alkoholem też tak było, kiedyś można było kulturalnie z piwkiem w parku usiąść a teraz jak usiądziesz tak to wielki przestępca jesteś i już władza mandat wystawia

Ale w czym problem? Czasy się zmieniają i przepisy też. Kiedyś jeździło się samochodem bez włączonych całą dobę świateł mijania, a pasy bezpieczeństwa nakazywano zapinać tylko poza obszarem zabudowanym. 30 lat temu częsty był widok małego dziecka leżącego na półce przy tylnej szybie polskiego fiata 126p albo innej syrenki.

00


Mr.E ~Mr.E (Gość)10.01.2012 00:23

Tyle lat można było palic wszędzie i nikomu nie przeszkadzało. Z alkoholem też tak było, kiedyś można było kulturalnie z piwkiem w parku usiąść a teraz jak usiądziesz tak to wielki przestępca jesteś i już władza mandat wystawia. A jak ludzie na wyższych stołkach kradną i różne afery kręcą to na nich nie ma paragrafów i ustaw a zwykłemu kowalskiemu to zawsze kijem po d.....

00


Kung Fu Panda ~Kung Fu Panda (Gość)09.01.2012 23:31

A Bastor jeździ rowerem...

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat