Szkoły nie są głównym źródłem zarażenia koronawirusem; stanowią jedynie ok. 2 proc. wszystkich zakażeń - wskazuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Podkreśla, że sytuacja w placówkach oświatowych jest analizowana.
Walka z pandemią COVID-19 trwa. - Aby była jeszcze bardziej skuteczna, dostosowujemy nasze działania do obecnej sytuacji – informują przedstawiciele rządu. Co się zmienia? Wprowadzone zostają nowe zasady bezpieczeństwa. Od 10 października zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zwiększone zostaje liczba łóżek w szpitalach. Usprawniony ma zostać proces koordynacji przepływu pacjentów pomiędzy placówkami. Dodatkowo, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.
Po szczepionki na grypę ustawiają się kolejki, a tych w aptekach brakuje. Epidemia koronawirusa zdecydowanie zwiększyła zainteresowanie zaszczepieniem się. Pacjenci mają nadzieję, że uchroni ich to przed grypą i zmniejszy ryzyko zachorowania na COVID-19. Tymczasem aptekarze są bezradni i rozkładają ręce, bo szczepionek po prostu nie ma.
Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa, pouczyliśmy już ponad 170 tys. osób, ponad 20 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a tylko w środę 475. W ponad 7,5 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował w czwartek PAP rzecznik komendanta głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.
Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie informuje, że w związku z objęciem miasta Piotrkowa Trybunalskiego czerwoną strefą ze względu na zagrożenie epidemiczne, nie odbędą się wydarzenia kulturalne zaplanowane na 10 października - spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem oraz spotkanie artystyczne z Anitą i Arkadiuszem Lipnickimi.
Od najbliższej soboty (10 października) żółta strefa bezpieczeństwa zostanie rozszerzona na cały kraj. To oznacza, że będzie obowiązek zakładania maseczek także na świeżym powietrzu. Piotrków Trybunalski został objęty strefą czerwoną. Znalazł się w niej także powiat bełchatowski.
Koronawirus w Szkole Podstawowej numer 1 im. Jana Pawła II w Sulejowie. Dwie klasy pierwsze do poniedziałku włącznie nie będą miały zajęć, a uczniowie zostaną w domach. To decyzje dyrekcji. O dalszym postępowaniu zadecyduje sanepid.
Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów osoba, która z różnych przyczyn, np. zdrowotnych, nie może zakrywać ust i nosa będzie musiała na wezwanie policjanta czy funkcjonariusza straży miejskiej okazać zaświadczenie lekarskie - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.
W województwie łódzkim są 223 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - wynika z środowego raportu służb wojewody. Województwo informuje o 10 nowych przypadkach w Piotrkowie Trybunalskim, 8 w powiecie piotrkowskim i aż 41 w powiecie bełchatowskim. Piotrkowski sanepid dysponuje jednak bardziej aktualnymi danymi z naszego terenu, z których wynika, że w mieście i powiecie mamy dziś aż 61 (!!!) pozytywnych wyników testów.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z depresją zmaga się ponad 350 mln ludzi, co czyni ją czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Z raportu NFZ wynika, że w Polsce w 2018 r. świadczenia z rozpoznaniem (głównym lub współistniejącym) depresji udzielono 631,6 tys. osobom. W rozpoznaniu pod względem płci dominowały kobiety (73%) a pod względem wieku osoby mające 55–64 lata (24%). Wartość refundacji świadczeń z powodu depresji wyniosła w 2018 r. 250 mln zł i była wyższa o 30 mln zł (14%) niż w 2013.