Na terenie gminy główne uroczystości obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w niedzielę, 11 listopada w Woli Krzysztoporskiej.
11 listopada to symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku mija 100 lat od momentu, gdy nasi dziadowie mogli się cieszyć z wolności. Piotrków był miejscem szczególnym na mapie walki o niepodległość, to tu działały instytucje takie jak Departament Wojskowy Naczelnego Komitetu Narodowego, Naczelna Komenda Armii czy Komenda Grupy Legionów. Stacjonowały też dwa legionowe pułki.
Już po raz 8 mieszkańcy Piotrkowa zmierzą się w Piotrkowskim Konkursie Wiedzy o Sporcie. 10. listopada w ramach miejskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie można sprawdzić swoją wiedzę na temat polskiego sportu ostatnich dziesięcioleci. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5.
1 listopada to czas, kiedy spotykamy się w gronie najbliższych, by wspólnie wspominać, tych którzy już odeszli. W czwartek na piotrkowskim cmentarzu były tłumy, każdy przy grobach swoich bliskich zapalał znicze, modlił się i zostawiał kwiaty.
W Miejskim Ośrodku Kultury w Sulejowie, 29 października, w ramach gminnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się wokalny konkurs patriotyczny, w którym wzięły udział dzieci ze szkół podstawowych z terenu gminy.
W wypadające 1 listopada święto Wszystkich Świętych, a także następnego dnia – w Dzień Zaduszny odwiedzamy cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. W tych dniach pamiętajmy także o tych, którzy zginęli w obronie ojczyzny. Takich miejsc na terenie gminy Wola Krzysztoporska jest kilka. Pamiętajmy, by także na nich nie zabrakło kwiatów i zniczy.
To wszystko w ramach akcji "Przypomnieć o Zapomnianych" zorganizowanej przez Związek Harcerstwa Polskiego. 27 października harcerze uporządkowali groby lokalnych bohaterów na cmentarzu wojskowym, zapalili znicze, zawiesili biało-czerwone wstęgi.
Policjanci z piotrkowskiej komendy zaczęli masowo chorować. W drogówce 2/3 funkcjonariuszy przebywa na L4, w wydziale wywiadowczym jest jeszcze gorzej, bo ok. 80% jest na zwolnieniach, 1/3 policjantów brakuje w prewencji. Podobnie jest w innych jednostkach naszego województwa. W Radomsku, Tomaszowie, Pajęcznie, Bełchatowie, Brzezinach, Pabianicach, Zduńskiej Woli, Sieradzu funkcjonariusze również chorują. Dlaczego?
12 listopada ma być wolny od pracy. To pomysł rządu, by Polacy mogli odpocząć po hucznym świętowaniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Jedni się cieszą, inni złorzeczą. Komu może nie podobać się pomysł PiS? Na przykład tym, którzy na poniedziałek mają umówioną wizytę u lekarza albo pracodawcom, dla których kolejny dzień wolny to po prostu straty.
Autobusy komunikacji miejskiej w Piotrkowie 1 listopada będą kursować wg rozkładu niedzielnego, 2 listopada – tak jak w ferie.