TERAZ11°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Zanieczyszczone powietrze to słabsze kości

PAP
PAP czw., 9 stycznia 2020 07:18
Osoby przebywające w otoczeniu cechującym się dużym zanieczyszczeniem powietrza mają słabsze kości – wynika z badania opublikowanego na łamach „Jama Network Open”. Są w związku z tym bardziej narażone na osteoporozę.
Zdjęcie
Autor: fot. pixabay

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Wiadomo, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, raka płuc, udaru i wielu innych przypadłości. Teraz naukowcy z Barcelona Institute for Global Health (Hiszpania) potwierdzili, że sprzyja również zmniejszeniu gęstości kości, a tym samym - osteoporozie.

 

Badacze oszacowali poziom zanieczyszczenia powietrza w 28 wioskach leżących w pobliżu Hajdarabadu – miasta w południowych Indiach. Ponadto wypytali mieszkańców (ponad 3700 osób) o rodzaj używanego do gotowania paliwa i porównali ich masę kostną w lędźwiowym odcinku kręgosłupa i lewym biodrze.

Okazało się, że osoby mieszkające na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, zwłaszcza pyłem zawieszonym, miały mniejszą masę kostną. Nie stwierdzono związku pomiędzy stosowaniem paliwa z biomasy a gęstością kości.

 

Średnie roczne stężenie aerozoli atmosferycznych o średnicy nie większej niż 2,5 µm (PM2,5) wynosiło na badanych obszarach 32.8 µg/m3. Tymczasem maksymalny poziom zalecany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) to tylko 10 µg/m3.

- Nasze badanie stanowi wkład w ograniczoną i niespójną literaturę na temat zanieczyszczenia powietrza i zdrowia kości. Wdychanie pyłu zawieszonego może prowadzić do utraty masy kostnej poprzez stres oksydacyjny i zapalenie wywołane zanieczyszczeniem powietrza – mówi główny autor badania Otavio T. Ranzani.

 

 

 


(PAP)

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 21

    reklama

    Dla Ciebie

    11°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio