TERAZ2°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Stan wojenny 40 lat później - wystawa w Muzeum

K.Żołądek
Krzysztof Żołądek niedz., 12 grudnia 2021 13:06
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim przygotowało nową wystawę czasową, która powstała w związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.
Zdjęcie
Autor: fot. Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Ekspozycja podzielona została na osiem bloków tematycznych, których tytuły zaczerpnięte zostały z popularnych wówczas haseł, pieśni i utworów poetyckich:

  • "Jeszcze trochę poczekaj, dorośnij. Opowiemy ci o tych wypadkach…" - część poświęcona wydarzeniom od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r.
  • "Komuna ma generała, a my mamy papieża!" - czyli życie codzienne w stanie wojennym
  • "Wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany połam bat!" - część nawiązująca do aresztowań internowania i służby wojskowej
  • "Kto wie, gdyby nas lepiej i piękniej kuszono…" - czyli przesłuchania i kontakty z władzami
  • "Róbmy swoje! Póki jeszcze ciut się chce!" - przedstawia oficjalne i opozycyjne materiały kolportowane w zakładach pracy.
  • "My do Ciebie Boże Ojcze swoje troski przez łzy kierujemy…" - poświęcona została roli kościoła, a zwłaszcza wydarzeniom, które odbywały się w kościele oo. Jezuitów w Piotrkowie
  • "Drukujemy ulotki o tym, że jeszcze żyjemy. Grozi nam za to wyrok…" - prezentuje sposoby powielania i kolportażu tzw. bibuły oraz jej olbrzymią różnorodność zarówno w zakresie tematyki, formy, jak też treści.
  • "ZOMO - bijące serce PZPR" - nawiązuje do historii wykonanego w stanie wojennym napisu na murze jednego z piotrkowskich domów.

Każdemu blokowi tematycznemu towarzyszy plansza z relacjami uczestników tamtych wydarzeń, które korelując z prezentowanymi w gablotach archiwaliami i muzealiami stanowią formę narracji opartej na wspomnieniach uczestników tamtych wydarzeń: Zenona Bartczaka, Moniki Bremerskiej, Grzegorza Filipczaka, Ewy Juszko-Pałubskiej, Marii Kabza, Mariana Kalinowskiego, Małgorzaty Kowalczyk, Witolda Kowalczyka, Januariusza Kowalewicza, Zbigniewa Mrozińskiego, Romana Peski, Michała Pietrzyka, Zbigniewa Rutkowskiego, Urszuli Sadowskiej, Andrzeja Świstaka, Jacka Tworkowskiego, Jerzego Warzochy, a także o. Remigiusza Wysockiego.

 

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do lutego 2022 r. w salach Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim w godzinach 10.00-18.00, z wyłączeniem poniedziałków i dni poświątecznych.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 8

    reklama

    Dla Ciebie

    2°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio