O problemie, jakim jest smog radni Piotrkowa rozmawiali podczas posiedzenia Komisji Polityki Gospodarczej i Spraw Mieszkaniowych w środę rano. Próbowali nakłonić władze miasta do zmobilizowania strażników miejskich do przeprowadzania bardziej intensywnych kontroli posesji. - Być może warto porozmawiać z instytucjami, które zajmują się pomiarem zanieczyszczeń. Może mogliby do nich dołączyć strażnicy miejscy. Taki ekopatrol mógłby skupić się w sezonie zimowym wyłącznie na kontrolowaniu posesji. Może jeśli właściciel, który spala śmieci, dostanie kilka razy mandat, to się nad sobą zastanowi. To bardzo ważne, bo nie mamy jak na razie żadnej poprawy jakości powietrza – mówił radny Rafał Czajka.
Wiceprezydent miasta Adam Karzewnik poinformował radnych, że miasto zastanawia się nad zakupem drona, by kamera z góry rejestrowała, z których kominów wydobywa się dym podejrzanego koloru. - Oprócz tego – w ramach walki ze smogiem – planujemy przecież modernizację ciepłowni (2019 r.). Poza tym planujemy budowę ciepłociągu w ulicy Żwirki, jest tam wiele budynków, które teraz są ogrzewane węglem – dodał wiceprezydent. - Apeluję do wszystkich! Jeśli poczujemy, że z komina sąsiada ulatnia się nieprzyjemny zapach, to interweniujmy na bieżąco.
Wiceprezydent obiecał, że kontrole Straży Miejskiej będę intensywniejsze.
Komentarze 46
30.11.2018 19:26
Zgadzam sie z panem ,ktory pisze o Wierzejach ,takiego smrodu ze spalanych plastików nie spotkamy w innej części miasta,tu naprawdę potrzeba działania straży miejskiej..Najpierw sprawdzać ,pozniej upominać ,a następnie karać
29.11.2018 23:06
Zapraszam strażników miejskich z dronem na ulicę Wierzeje, Żywiczną, Piwną, Palmową, Miodową, Sasanek, Zawilców, Świeżą, Daliową itd.... Widać czym ludzie palą jak się wyjdzie w sobotę po 15.
Dron z kamerą termowizyjną i kary, wysokie kary dla tych którzy nie mają potwierdzenia zakupu paliwa stałego na dany rok. Ci co palą ciągle śmieciami są lokalnie znani. Nigdy nie kupują węgla !
29.11.2018 22:47
Zapraszam na Wierzeje. Pełny obraz tego co palą mieszkańcy można uzyskać sprawdzając ilość sortowanych śmieci. Latem przed większością posesji jest po kilka worków tworzyw sztucznych oraz papieru. Zimą pod tymi samymi domami jest maksymalnie jeden worek.... Zakup drona dla Straży Miejskiej to dobry pomysł pod warunkiem, że będzie miał kamerę termowizyjną. Zawsze można skonfrontować emisję zanieczyszczeń z faktem zakupu przez właściciela nieruchomości paliwa stałego. Zakup każdej ilości węgla można zweryfikować...w prosty sposób. Ja mam takich sąsiadów u siebie na ulicy, którzy regularnie co roku kupują eko-groszek, ale są też tacy którzy od lat nie kupili nawet kilograma węgla. Wniosek prosty - palą czym się da. I tych mieszkańców trzeba w pierwszej kolejności edukować i pouczać a potem niestety karać !
Zapraszam strażników miejskich na ulicę Piwną, Jaśminową, Palmową, Sasanek, Zawilców, Krokusów, Świeżą, Żywiczną, Poziomkową czy Wrzosową. Mam sąsiada, który jak wraca do domu ok. 15 - 16 codziennie emituje czarną łunę dymu ..... Nigdy nie widziałem na przestrzeni 12 lat żeby przyjechał do niego transport z węglem ....
29.11.2018 21:12
Dym ze spalania węglem jest kolory czarnego ,a jasny ze spalania drewna .A tego prawo nie zabrania spalać w piecach domowych.Zabronić poruszania się w mieście pojazdom mechanicznym poruszanych silnikami spalinowymi. Zniknie smog z miasta.
29.11.2018 14:57
A jak wytłumaczyć ogromy "smród" płynący z kierunku odlewni zeliwa w dawnej PIOMIE odczuwalny na całej Al.Sikorskiego?W okolicy PIOMY nie ma budynków jednorodzinnych.