TERAZ 26°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama Wolmed 2025

Miała być ulga po latach dziur, są nowe problemy. Ostatni etap przebudowy ulicy Jeziornej budzi kontrowersje

S.Szokalska
Sylwia Szokalska śr., 3 czerwca 2026 13:55

Po wielu latach oczekiwań i licznych apelach mieszkańców przebudowa ulicy Jeziornej na osiedlu Wierzeje zbliża się do końca. Inwestycja, która rozpoczęła się w sierpniu 2025 roku, ma zakończyć się we wrześniu bieżącego roku. Choć mieszkańcy cieszą się z modernizacji jednej z najważniejszych dróg osiedla, ostatni etap prac przyniósł nowe problemy związane z organizacją ruchu i komunikacji miejskiej.

Ulica Jeziorna od lat wymagała gruntownego remontu. Regularne łatanie dziur i doraźne naprawy nie rozwiązywały problemu zniszczonej nawierzchni. Kierowcy skarżyli się na nierówności, które utrudniały codzienne poruszanie się i powodowały obawy o stan techniczny samochodów.

Jak informuje Marcin Merk z Biura Prasowego Urzędu Miasta, inwestycja znajduje się obecnie w końcowej fazie realizacji.

Przebudowa ulicy Jeziornej weszła już w ostatni etap. Wykonawca realizuje prace na ostatnim odcinku pomiędzy ulicami Wierzeje a Świeżą. Na pozostałych fragmentach trwają jeszcze roboty wykończeniowe związane z budową chodników oraz zagospodarowaniem terenu - wyjaśnia.

Zgodnie z harmonogramem mieszkańcy będą mogli korzystać z całkowicie przebudowanej ulicy już we wrześniu. Modernizacja objęła blisko półtorakilometrowy odcinek drogi.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Do czasu zakończenia inwestycji mieszkańcy muszą jednak liczyć się z utrudnieniami. Zamknięcie odcinka Jeziornej od strony pętli autobusowej przy ulicy Wierzeje wymusiło zmiany w organizacji ruchu oraz funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Autobusy linii 6 i 7 zostały skrócone do pętli, a ich objazdy poprowadzono ulicami Wierzejską, Zawiłą, Koralową, Sasanek, Świeżą i Daliową. Dodatkowo uruchomiona została tymczasowa linia autobusowa J, która ma zapewnić połączenie pomiędzy pętlami przy ulicy Wierzeje i na Strzelnicy.

Jak tłumaczy Katarzyna Szokalska, dyrektor Biura Rozwoju Miasta i Inwestycji Urzędu Miasta, rozwiązanie to ma pomóc mieszkańcom w codziennych dojazdach podczas trwania ostatniego etapu przebudowy.

Jest to linia zastępcza na kilka miesięcy. Ma umożliwić mieszkańcom dojazd do miasta i z miasta z ulic położonych pomiędzy obiema pętlami - podkreśla.

Mieszkańcy skarżą się na zakaz parkowania

Najwięcej kontrowersji wzbudziła jednak organizacja tymczasowej pętli autobusowej przy ulicy Daliowej. Do redakcji docierają głosy mieszkańców, którzy wskazują na problemy związane z zakazem zatrzymywania się i postoju w pobliżu swoich posesji.

Część mieszkańców podkreśla, że posiada więcej niż jeden samochód i nie ma możliwości zaparkowania wszystkich pojazdów na własnej działce. Problemy zgłaszają również osoby prowadzące działalność gospodarczą, których klienci nie mają obecnie gdzie pozostawić samochodów.

Mieszkańcy zwracają także uwagę na ograniczone możliwości korzystania z własnych posesji oraz obawy związane z funkcjonowaniem tymczasowej pętli autobusowej bezpośrednio przy zabudowie mieszkaniowej.

Miasto zapowiada korekty

Urząd Miasta zapewnia, że zgłaszane uwagi zostały przeanalizowane. Jak poinformowała Katarzyna Szokalska, w najbliższym czasie wprowadzone zostaną zmiany dotyczące obowiązywania zakazu parkowania.

Zakaz będzie obowiązywał wyłącznie od poniedziałku do piątku i tylko w określonych godzinach. W najbliższych dniach pojawią się odpowiednie tabliczki informacyjne - zapowiada.

Nowe oznakowanie ma rozwiać wątpliwości mieszkańców i ograniczyć niedogodności związane z funkcjonowaniem tymczasowej organizacji ruchu.

Magistrat przypomina jednocześnie, że pętla przy ulicy Daliowej jest rozwiązaniem przejściowym, wcześniej uzgodnionym z Radą Osiedla Wierzeje. Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy będą musieli uzbroić się jeszcze w cierpliwość. Jeśli harmonogram zostanie dotrzymany, już we wrześniu zakończy się jedna z najważniejszych inwestycji drogowych na osiedlu.

Posłuchaj programu Faktograf

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 3

    reklama

    Dla Ciebie

    26°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio