TERAZ 25°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama Wolmed 2025

Książka na weekend – pojawił się nowy wśród kolorów zła

K.Żołądek
Krzysztof Żołądek sob., 27 czerwca 2026 07:24

W tym tygodniu przedstawimy wam nowy kolor w serii Małgorzaty Oliwii Sobczak, jakim jest „Fiolet”. Jednak w zestawie na najbliższy weekend mamy więcej ciekawych propozycji od równie poczytnych i popularnych autorów. Zacznijmy jednak po kolei...

Okładki książek
Okładki książek / Autor: K. Żołądek

Na początek proponujemy książkę „Słoneczne miejsce dla mrocznych ludzi”, której autorką jest Mariana Enriquez, a w Polsce książka ta ukazała się nakładem wydawnictwa Echa w przekładzie Katarzyny Okrasko. I nie jest to książka podróżnicza, jak mógłby sugerować tytuł. Jest to horror, w którym zło czai się tuż obok, a potwory wyłonią się z codzienności. I to zarówno w wielkich miastach, jak i na prowincji. Jeżeli chcecie poczuć ten dreszczyk emocji, strachu i pobudzić wyobraźnię, to jest to książka dla was.

Mariana Enriquez jest argentyńską pisarką i dziennikarką. Urodziła się w Buenos Aires w 1973 roku i jest określana jedną z najważniejszych latynoamerykańskich autorek. Debiutowała w 1995 roku, a od tego czasu jej opowiadania ukazywały się w antologiach i czasopismach na całym świecie. Teraz możecie sięgnąć po nie w Polsce. A książki „Słoneczne miejsce dla mrocznych ludzi” możecie już szukać w księgarniach.

O tej książce można też posłuchać:

Druga w kolejności pozycja to „Louis Vuitton. Opowieść o wielkim marzeniu”, której autorką jest Eva-Maria Bast. W Polsce pozycja ta ukazała się nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska w przekładzie Eweliny Twardoch-Raś. W ręce czytelników trafia opowieść będąca historią człowieka, który stworzył legendarną modową markę. Poczytacie jak przemienił się z portiera w milionera, spełniając swoje marzenie. Przeniesiemy się zatem do Paryża, do roku 1937, gdzie właśnie z niewielkiej miejscowości dotarł młody Louis.

Eva-Maria Bast jest dziennikarką i wydawczynią, ale też pisarką. Za swoją twórczość odbierała już nie raz różnorakie nagrody. Jej nazwisko wielokrotnie pojawiało się na liście bestsellerów tygodnika „Der Spiegel”, a jej książki przetłumaczono już na wiele języków, w tym teraz na polski. Jeśli zaciekawiła was ta historia, to biografii „Louis Vuitton. Opowieść o wielkim marzeniu” możecie już szukać w księgarniach.

O tej książce można też posłuchać:

Jako trzecią polecamy pozycję dla nieco młodszych czytelników, ale i dorośli będą zadowoleni. Na bliższe lub bardziej odległe chwile polecam, by sięgnąć po książkę „Detektywi z podstawówki. Tajemnica druha Bączka” Alicji Sinickiej, która ukazała się nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska. Tym razem Kasia, Karol i Wojtek wyjeżdżają wraz z harcerzami na kemping do lasu. Tam wita ich druh Bączek, dowódca zastępu i od razu przykuwa uwagę młodych detektywów, bo często opuszcza obozowisko swoim białym autem. Twierdzi, że musi załatwić ważne sprawy, ale to nie przekonuje grupki przyjaciół. A gdy nieco później z kempingu znika elektryczny rower jednej z uczestniczek, podejmują decyzję, że nie zostawią tej sprawy bez poznania prawdy.

Alicja Sinicka jest autorką wszechstronną, bo pisze nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych czytelników. Jednak dziś skupiamy się na jej twórczości opisującej beztroskie realia świata młodych detektywów. Jeśli jesteście głodni zagadek i szybkich zwrotów akcji to książeczki „Detektywi z podstawówki. Tajemnica druha Bączka” możecie już szukać w księgarniach.

O tej książce można też posłuchać:

Kolejna propozycja to powieść Marka Stelara, a jest nią „Renegat”. Ukazała się nakładem wydawnictwa Filia. Akcja przeniesie nas do świata służb specjalnych, gdzie prawda i fałsz tracą na znaczeniu. Człowiek jest tam tylko trybikiem w machinie. Jednym z takich trybików jest kapitan ABW Kamil Wicha, obecnie najbardziej poszukiwany człowiek w kraju. Odpowiadał za ochronę kontrwywiadowczą programu badań nad grafenem, ale zdradził i zbiegł. Taka jest wersja oficjalna. Ale jak się domyślacie sprawa ma drugie dno i do jego odkrywania zachęcamy tym razem.

Marek Stelar, choć z wykształcenia jest architektem, to od wielu już lat spełnia się jako pisarz, zachęcając czytelników do rozwiązywania zagadek kryminalnych i zgłębiania tajemnic ludzkiego umysłu. Zwłaszcza umysłu kryminalisty. Prywatnie uwielbia muzykę rockową i elektroniczną, a także dobry film. Mieszka i pracuje w Szczecinie. Za to w całej Polsce w księgarniach można już szukać jego książki zatytułowanej „Renegat”.

O tej książce można też posłuchać:

A na finał jeszcze gorąca nowość. Powieść Małgorzaty Oliwii-Sobczak zatytułowana „Fiolet”, która ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B. w ramach serii „Kolory zła”. Najnowsza opowieść pełna jest uprowadzeń, pozornych przyjaźni, zdrad i toksycznego gniewu. A to wszystko autorka osadziła w okolicach sopockiej Opery Leśnej. To właśnie tam zostają odnalezione zwłoki młodej kobiety, a to co wyróżnia tę sprawę to fakt, że ofiara trzymała w zaciśniętej dłoni zabytkową monetę. Jesteście ciekawi co wydarzyło się chwilę potem?

Małgorzata Oliwia-Sobczak jest pisarką, kulturoznawczynią i dziennikarką. Jej książki osiągnęły już miano bestsellerów, a w serii „Kolory zła” ukazały się kolejno „Czerwień”, „Czerń”, „Biel”, „Żółć”, „Błękit”, „Zieleń” i proponowana dziś zatytułowana „Fiolet”. Dwie pierwsze doczekały się ekranizacji i można je znaleźć w jednym z serwisów streamingowych. A wersji książkowych możecie szukać w księgarniach wśród nowości wydawniczych.

O tej książce można też posłuchać:

Przypominamy, że nowych odcinków audycji „Książka na weekend” możecie szukać w zakładce „Podcasty” na stronie radia Strefa FM. Pojawiają się w godzinach porannych od poniedziałku do piątku i w te dni odcinki emitowane są także na radiowej antenie, punktualnie o godz. 21.15. Bez zmian pozostała emisja audycji w środy, czwartki i piątki o 14.15, kiedy to często zachęcamy nie tylko do czytania, ale także do wzięcia udziału w licznych konkursach.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 0

    reklama

    Dla Ciebie

    25°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio