Marihuana jednak może mieć związek z twardymi narkotykami

PAPKraj Poniedziałek, 19 lipca 202131779
Nowa metaanaliza sugeruje, że konopie indyjskie mogą sprzyjać przyjmowaniu opioidów - informuje pismo “Addiction”.
fot. PAP

Pogląd, jakoby pochodne konopi indyjskich były “wprowadzeniem” do przyjmowania bardziej szkodliwych substancji, takich jak opioidy, jest kontrowersyjny, ale znacząco wpłynął na politykę antynarkotykową, edukację i sposób myślenia.

 

Systematyczny przegląd i metaanalizę przeprowadzili australijscy naukowcy z uniwersytetu w Sydney. Uwzględniono sześć badań przeprowadzonych w USA, Australii i Nowej Zelandii w latach 1977-2017 na łącznej próbie 102 461 uczestników.

 

Jak się przy okazji okazało, nie ma zbyt wielu dobrych badań na temat teorii używek sprzyjających przyjmowaniu twardych narkotyków (“gateway drugs”). Pomimo częstotliwości, z jaką omawiany jest ten temat, tylko sześć badań było wystarczająco wysokiej jakości, aby je uwzględnić. Synteza dowodów z tych sześciu badań wykazała, że osoby używające konopi są ponad dwukrotnie bardziej skłonne do rozpoczęcia używania opioidów i rozwijania powodujących problemy wzorców ich używania niż osoby, które nie używają konopi.

 

Jednak jakość danych naukowych w tych badaniach jest niska i należy ją interpretować z pewną ostrożnością. Wszystkie sześć badań charakteryzowało się umiarkowanym ryzykiem błędu systematycznego i pomijało ważne zmienne zakłócające, takie jak częstotliwość używania konopi indyjskich i powiązania z rówieśnikami używającymi konopi indyjskimi lub opioidów. Nie jest jasne, czy te nieuwzględnione zmienne miałyby wystarczająco silny wpływ, aby wyjaśnić związek pomiędzy stosowaniem konopi indyjskich a opioidami.

 

Jak przyznają autorzy, na podstawie istniejących dowodów nie można jednoznacznie stwierdzić, że istnieje związek przyczynowy pomiędzy konopiami indyjskimi a późniejszym używaniem opiatów, ale prawdopodobnie istnieje przynajmniej częściowy związek przyczynowy. (PAP)

 

Autor: Paweł Wernicki


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

zielarz ~zielarz (Gość)20.07.2021 15:24

dobre zioło nie jest złe

01


łoświecony łosioł ~łoświecony łosioł (Gość)19.07.2021 15:24

Cytuję:
Jak przyznają autorzy, na podstawie istniejących dowodów nie można jednoznacznie stwierdzić, że istnieje związek przyczynowy pomiędzy konopiami indyjskimi a późniejszym używaniem opiatów, ale prawdopodobnie istnieje przynajmniej częściowy związek przyczynowy.


Skoro nie można tego stwierdzić, to po co o tym pisać?

Cytuję:
Nowa metaanaliza sugeruje, że konopie indyjskie mogą sprzyjać przyjmowaniu opioidów


A dostępność wódki w sklepach może sprzyjać sprzedaży śledzików i ogórków kiszonych.
Zaiste, badania godne australijskich naukowców...
Jakim cudem świat nie pogrążył się w narkomanii, skoro przez tysiące lat cywilizacji konopie były powszechne i "legalne"? Toż to przecież wszyscy powinni się już dawno zaćpać...

60


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)19.07.2021 15:20

Polska zawsze byla uzalezniana od alkoholu przez wladze,siega to setek lat wstecz.Jesli mowimy o samej marihuanie,to nie ma co porownywac skutkow ubocznych czy zdarzen kryminalnych,w tym drogowych,z alkoholem.Alkohol to samo zlo.Wiecej ludzi przestanie z czasem palic niz pic.

21


Rzułf ~Rzułf (Gość)19.07.2021 14:46

prawdziwymi gateway drugs są legalne dostępne narkotyki - czyli alkohol i nikotyna - pamiętam że u mnie od tego się zaczeło - NIE OD MARIHUANY

51


MJ420 ~MJ420 (Gość)19.07.2021 14:44

gadanie, marihuana to jedna z najbezpieczniejszej substancji, nie żaden gate way drug, przecież jest cała kultura 420, setki różnych odmian, różne jedzenia z marihuaną, to jeszcze większe biznes i możliwości niż alkohol....niestety tutaj od zawsze był w kulturze i zeby ludzie zrozumieli że zioło jest 100% lepsze bo brak kaca, brak agresji i tylko dobra szama, świat byłby lepszy

22


Pupazz ~Pupazz (Gość)19.07.2021 11:40

Aby więc nie była bramą do bardziej szkodliwych substancji, należy ją zalegalizować.

12


mic4141 ~mic4141 (Gość)19.07.2021 12:03

bzdura, zdelegalizujmy też piwo i wódkę. Polska jest zacofanym krajem i dlatego lepiej jest rzucać oszczerstwa

12


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat