Inkubator pszczelarski w Wolborzu gotowy

Strefa FMRegion Sobota, 05 grudnia 202016 6959
Inkubator Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich Ziemi Piotrkowskiej w Wolborzu już gotowy. W sobotę (5 grudnia) dokonano odbioru technicznego.

Ładuję galerię...

Inkubator pszczelarski powstał na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu. Utworzenie Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich Ziemi Piotrkowskiej to efekt współpracy pszczelarzy, starostwa powiatowego w Piotrkowie oraz Lokalnej Grupy Działania „Dolina Pilicy”. - Marzenie, które wykluło się w pokoju w starostwie powiatowym, dzięki zaangażowaniu pszczelarzy, dzisiaj się spełnia i dokonujemy odbioru technicznego Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich Ziemi Piotrkowskiej. Jest to druga tego typu inicjatywa w kraju oraz pierwsza w naszym województwie. Cieszę się, że to, o czym przez tyle lat rozmawiali pszczelarze z regionu, spełni się tutaj w Wolborzu - mówi Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski.

Pszczelarze z regionu piotrkowskiego nie kryją radości, że na terenie powiatu został utworzony inkubator pszczelarski. - Tutaj mamy wszystko co potrzeba. Są wirówki, suszarki, topiarki. Jest to cały ciąg technologiczny do pozyskiwania miodu, czyli od zebrania ramek z ula do konfekcjonowania w słoikach. Na ziemii piotrkowskiej mamy około tysiąca pszczelarzy, a nie wszyscy mogą skorzystać z takich urządzeń. Tutaj będą mogli pozyskiwać miód oraz inne produkty pszczele - mówi mistrz pszczelarski Józef Badek.

Burmistrz Wolborza, Andrzej Jaros, podkreślał, że utworzenie inkubatora pszczelarskiego właśnie w Wolborzu nie jest przypadkowe. - Wracamy do historycznej tradycji, ponieważ na ziemi wolborskiej produkowano bardzo dużo miodu. Trzeba jasno powiedzieć, że oprócz warunków technicznych, są także walory historyczne. Mam nadzieję, że pszczelarstwo w naszym regionie będzie się ciągle rozwijać - mówił burmistrz.

W sobotnim odbiorze technicznym uczestniczył także Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. - Ta inwestycja to dobry przykład współpracy wszystkich podmiotów, które zmaterializowały wspaniałą ideę, by dawać jak najwięcej możliwości pszczelarzom z powiatu piotrkowskiego i produkowania przetworów pszczelarskich bardzo wysokiej jakości. Produkty regionalne i lokalne cieszą się coraz większą popularnością i patrzymy na to z satysfakcją. To pokazuje także wysoką jakość wytwarzanych lokalnie produktów - mówi Zbigniew Ziemba.

Inkubator pszczelarski będzie funkcjonować od wiosny 2021 roku.


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

henik ~henik (Gość)06.12.2020 12:09

Nie bardzo rozumiem sens tworzenia tego typu inwestycji .Koszt zakupu miodarki jest nieduży (500-2000 zł) także praktycznie każdy pszczelarz ją posiada ( nawet właściciel 3-4 uli), problematyczny jest też transport ramek pełnych
miodu. Konfekcjonowanie miodu do słoików : bańka z kranikiem . Wytapianie wosku : w przypadku małych pasiek
rzecz totalnie bez sensu - bardzo mała ilość tegoż , większe pasieki radzą sobie w tym zakresie same.

60


Riki ~Riki (Gość)06.12.2020 09:50

Wystarczy nie przeszkadzać, nie zabierać, nie doić ludzi, którzy mają inicjatywę i chęci do działania i pracy, a oni sami sobie poradzą w każdej dziedzinie bez inkubatorów, dotacji, pomocy itp. Czy jest sens w zabieraniu ludziom, aby potem im pomagać ? Żyjemy w komunie czy gospodarce kapitalistycznej ?

50


gość_czaq ~gość_czaq (Gość)06.12.2020 09:58

Ciekawa propozycja dla pszczelarstwa

03


ja Moher ~ja Moher (Gość)05.12.2020 19:56

Poczekajmy rok czy dwa. Zobaczymy co z tego będzie i kto to przejmie, po upadku lub niesnaskach .........

50


ciekawy ~ciekawy (Gość)06.12.2020 08:48

Ziemba co tam robił?

20


gość_pszczelarz ~gość_pszczelarz (Gość)06.12.2020 00:31

Kiedy przekażą nam do użytku. Świetna sprawa

02


gość_dasia ~gość_dasia (Gość)06.12.2020 00:18

Wreszcie coś nowego. I mowa o rozwoju a nie kolejnym domu ludowym jak u nas w woli krzysztoporskiej.. Wolbórz dlatego bogatą Gminą bo myśli o przedsiębiorczości a nie wydawaniu pieniędzy na nikomu niepotrzebne salki wiejskie

11


gość_mocher ~gość_mocher (Gość)05.12.2020 16:57

Komu to potrzebne?a dlaczego?

50


ot tyle ~ot tyle (Gość)05.12.2020 18:50

Wszyscy myślą tylko o zyskach z pszczół ale nikt nie myśli jak zapobiegać ich wyniszczaniu zaś Weterynaria w Polsce w temacie ich chorób leży i kwiczy. Leki na warrozę w kosmicznych cenach! Ta sama substancja i w ilości jeszcze raz takiej w Czechach kosztuje 50% taniej i jest dopuszczona w UE ale w Polsce już nie. Nawet na Ukrainie mają lepszy wybór leków niż w Polsce i mogą stosować je naprzemiennie co przekłada się na skuteczność.

41


śmieszek ~śmieszek (Gość)05.12.2020 17:56

No to teraz potęga ekonomiczna Niemiec i Chin nam niegroźna. A poza tym z pszczołami nie ma żartów ,mogą użreć jak się je źle traktuje. Ale ,ale cyt..."Ta inwestycja to dobry przykład współpracy wszystkich podmiotów".. i dzięki temu w roku pańskim 2021 będzie lepiej ,albo... gorzej. Pewnie to drugie. Na koniec -"słuszną" drogę wybrały władze województwa ,powiatu i gminy....

41


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat