TERAZ18°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Czy na piotrkowskich drogach jest bezpiecznie?

P.Kwiatkowski
Paweł Kwiatkowski pon., 26 lutego 2024 10:15
Piotrków Trybunalski, jak wiele innych miast w Polsce, zmaga się z problemami związanymi z bezpieczeństwem na drogach. Pomimo podejmowanych działań, liczba wypadków nadal pozostaje duża. Do tego dochodzi poważny problem kierujących pod wpływem alkoholu.
Zdjęcie
Autor: fot. pakwi

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

W 2023 roku doszło łącznie do 1471 zdarzeń drogowych, a konkretnie do 144 wypadków i 1327 kolizji. W wyniku powyższych zdarzeń śmierć poniosło 12 osób, a rannych zostało 189 osób.

 

Tylko na przejściach dla pieszych odnotowano 12 wypadków oraz 7 kolizji, gdzie rannych zostało 14 osób. Dla porównania, w 2022 roku odnotowano 13 wypadków i 9 kolizji na przejściach dla pieszych, w których to zdarzeniach 14 osób zostało rannych.

 

Według analiz i statystyki z 2023 roku, najniebezpieczniejszą w mieście były Aleje Sikorskiego, gdzie doszło do 54 zdarzeń drogowych. Potem jest ulica Sulejowska, gdzie były 43 zdarzenia. Wśród tych ulic są także Wojska Polskiego i Słowackiego, gdzie odnotowano kolejno 31 i 30 zdarzeń drogowych.

Reasumując, najczęściej do kolizji i wypadków dochodzi na głównych ciągach komunikacyjnych - mówi podkomisarz Jan Kopacz, zastępca naczelnika piotrkowskiej drogówki. - Przede wszystkim jest to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. To taka podstawowa przyczyna kolizji i wypadków - dodaje.

Jednak bezpieczeństwo drogowe to nie tylko kwestia przepisów i infrastruktury, ale także mentalności kierowców. Nadal zmorą dróg Piotrkowa i powiatu są kierujący pod wpływem alkoholu.

W 2023 roku ujawniliśmy na terenie miasta i powiatu piotrkowskiego 219 nietrzeźwych kierujących. Jak wiadomo, jest to naprawdę dużo. Stan po użyciu czy stan nietrzeźwości zaburza nam świadomość kierowania i obserwację otoczenia jadąc samochodem. Do tego zaburzona jest odpowiedzialność za siebie samego oraz innych uczestników ruchu drogowego - mówi podinspektor Jan Kopacz.

A jak najczęściej tłumaczą się kierowcy zatrzymani na "podwójnym gazie"?

Z rozmów z zatrzymanymi kierowcami często wynika, że wypili jedno czy dwa piwa, a okazuje się, że to często jest "o jeden most za daleko". Pamiętajmy jeszcze o jednej kwestii. To, że w wydychanym powietrzu mam 0.00, to nie zawsze oznacza, że w naszym krwiobiegu tego alkoholu już nie ma. Czasami zdarza się, że w przypadku śmiertelnych wypadków kierowcę poddaje się badaniu krwi, a biegły w krwiobiegu stwierdza obecność alkoholu - tłumaczy zastępca naczelnika piotrkowskiej drogówki.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 17

    ~ObserwatorHatorHator (gość)

    27.02.2024 10:53

    Ja to jestem takim obserwatorem i widzę w komentarzach ciekawa rzecz. Policjant WRD w Piotrkowie stracił prawo do jazdy. Może portal TYM się zajmie?


    ~Pezet (gość)

    27.02.2024 07:36

    Strach jechać


    ~Alkoholik (gość)

    27.02.2024 00:24

    Bo jeżdżą tacy co prawko w czpisach znaleźli...I nie tylko jazda...stan techniczny aut też ma wiele do życzenia...najgorsze są te ledowe żarówki pozakładane do zwykłych lamp..które oślepiają


    ~Pani z BMW (gość)

    26.02.2024 18:13

    Jechałam 85 w zabudowanym 14 lutego to policjant zatrzymał i dał tylko pouczenie. A czasami dają za darmo odblaski. Jestem z nich bardzo zadowolona.


    ~mieszk (gość)

    26.02.2024 13:58

    Gdyby jednak służby zajęły się parkowaniem przy ul Broniewskiego na podwójnej ciągłej zwłaszcza jak jeździ już tędy autobus. Kiedy porządek parkowania tak jak znaki nakazują



    reklama

    Dla Ciebie

    18°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio