Oprócz złożenia kwiatów i mszy świętej, wszyscy którzy tego dnia przyjadą do Sulejowa, będą mogli obejrzeć przelot samolotu z okresu II wojny światowej jako rodzaj rekonstrukcji historycznej przygotowany przez pilota z Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, oczywiście w mniejszym wymiarze, wydarzeń z 4 września 1939 roku. Tego dnia Sulejów został zniszczony, wielu mieszkańców naszego miasta straciło życie i zdrowie. Chcemy w wyjątkowy sposób upamiętnić te wydarzenia – mówi burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski. 4 września, o godzinie 15.30, na cmentarzu parafialnym, pod zbiorową mogiłą pomordowanych mieszkańców Sulejowa, złożone zostaną kwiaty. Następnie, o 16, odbędzie się msza św. w intencji pomordowanych, w kościele pw. św. Floriana, a o godzinie 17 rozpocznie się ceremoniał uroczystych obchodów 80. rocznicy bombardowania Sulejowa na Placu Straży. W części artystycznej, zaprezentują się uczniowie szkół z miasta i gminy Sulejów, a piękny utwór „Wolność Niepodległość" zaśpiewa grupa wokalna CYKADY z Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie. Ponadto, na telebimie, zostaną zaprezentowane materiały archiwalne, zdjęcia, filmy i wspomnienia osób, które przeżyły tamte dramatyczne chwile.
- Gorąco zapraszam wszystkich do udziału w tych uroczystościach. Nie pozwólmy by pamięć o tych zdarzeniach zaginęła. To będzie wyjątkowa uroczystość – mówi Wojciech Ostrowski, burmistrz Sulejowa.
W związku z obchodami wybuchu II Wojny światowej, Sulejów będzie się również pojawiał na antenach ogólnopolskich mediów. 1 września w TVP 2 obejrzymy transmisje na żywo z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w którym odbędzie się koncert. Wystąpią m.in. Bovska, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Grzegorz Hyży, Ralph Kamiński, Dawid Kwiatkowski, Michał Kowalonek, Margaret, Natalia Nykiel, O.S.T.R., The Dumplings oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Gościem specjalnym będzie zespół Sabaton. Artyści będą przedstawiać kompozycje prezentujące grozę tamtych wydarzeń. Koncert będzie się składał z kilkunastu części, w których przedstawionych zostanie 12 miast – symboli. Wśród nich znajdzie się Sulejów. Tego samego dnia, na antenie TVP 1 o 22.15, obejrzeć będzie można dokument „LUFTWAFFE 39: ZBRODNIA NIEUKARANA", w którym twórcy pokazują działania Luftwaffe bombardujących polskie miasta. W dokumencie będzie również mowa o Sulejowie.
Patronat Honorowy nad 80. rocznicą bombardowania Sulejowa objęli: Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau oraz Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi dr. Dariusz Rogut
Partnerami uroczystości są: 25. Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Maz. , Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej, Miejski Ośrodek Kultury oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Sulejowie.