artykuł zewnętrzny

Wracamy do tradycji. Dożynki Wojewódzkie w Spale

Poniedziałek, 08 lipca 2024
Wracamy do tradycji, a dożynki wracają do Spały! Tegoroczne Dożynki Województwa Łódzkiego odbędą się 18 sierpnia. – Wracamy do wspaniałej, przedwojennej tradycji celebrowania święta plonów – mówi marszałek Joanna Skrzydlewska, która zaprasza do udziału w dożynkach wszystkich mieszkańców Łódzkiego.

 

Święto rozpocznie się o godz. 11 od polowej mszy dziękczynnej przed kościołem pw. Matki Bożej Królowej Polskiej w Spale, następnie barwny korowód przejdzie na plac przy stawie. W orszaku będą szli przedstawiciele wszystkich powiatów w województwie, a każdy będzie miał swój wieniec dożynkowy. Te, zgodnie z tradycją, z tegorocznych zbóż i kwiatów polnych, przygotują Koła Gospodyń Wiejskich i tak, jak co roku, wszystkie wezmą udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec.

Konkurs będzie ostatnim punktem ceremoniału dożynkowego, bo najpierw uczestnicy święta skosztują chleba wypieczonego z tegorocznych plonów. W dożynkach weźmie udział aż sto Kół Gospodyń Wiejskich z całego województwa. Będziemy mogli spróbować chleba dożynkowego, ale również potraw regionalnych. Przygotowane przez KGW specjały zostaną ocenione w konkursie kulinarnym na najlepsze potrawy regionalne.

Swoją strefę będą miały też dzieci. Na najmłodszych będą czekały dmuchańce, wesołe miasteczko, animacje i przekąski. Dla wszystkich będą koncerty. Gwiazdami tegorocznych dożynek będą Oskar Cyms i Dawid Kwiatkowski.

W organizację święta plonów włącza się też Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która pomoże mieszkańcom całego regionu dostać się na to wydarzenie. Szczegółowe informacje będą pojawiały się na stronie lodzkie.pl oraz na profilu FB Województwo Łódzkie.

 

Nowoczesny ambulans dla Łódzkiego

 

Nowoczesny i specjalistyczny ambulans wyjeżdża na pomoc mieszkańcom powiatów: skierniewickiego, brzezińskiego, łowickiego i zgierskiego. Karetka wraz z wyposażeniem kosztowała blisko 860 tys. zł, z czego niecałe pół miliona to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego, a ponad 340 tys. zł pokryła Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

 

- Najważniejsze jest, że to sami mieszkańcy zgłosili do budżetu obywatelskiego projekt zakupu ambulansu. Oddali też na to zadanie ponad 6,5 tysiąca głosów. Dzięki temu możemy cieszyć się z kolejnego nowoczesnego sprzętu w naszym regionie – podkreśla Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.

Miejsce wyczekiwania nowego ambulansu to Lipce Reymontowskie, stamtąd będzie wyjeżdżał do interwencji.

 

Największa inwestycja drogowa w Łódzkiem. Obwodnica Bełchatowa nabiera kształtów

 

Wakacje powoli nabierają rozpędu, ale przebudowy i remonty dróg wojewódzkich idą pełną parą. Wiele z nich to potężne inwestycje, które będą miały ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Najbardziej spektakularny przykład to oczywiście wschodnia obwodnica Bełchatowa, czyli największy kontrakt w historii wojewódzkich inwestycji drogowych!

 

Prace budowlane w nowym śladzie drogi wojewódzkiej nr 484 w Bełchatowie trwają od 2023 r. Widać już jezdnię wschodniej obwodnicy miasta. Na ukończeniu są prace ziemne. Wykonywane są warstwy konstrukcyjne i roboty brukarskie w ciągu trasy głównej. Rozpoczęto również prace związane z przebudową dróg poprzecznych – ul. Świętojańskiej, Południowej i Piotrkowskiej. Co jeszcze? Trwają roboty na obiektach mostowych i przepustach w ciągu trasy głównej oraz te związane z budową kanalizacji deszczowej i odwodnienia. Finalizowane są prace branżowe związane z usuwaniem kolizji.

Inwestycja obejmuje budowę 8 km nowej trasy w ramach DW 484. Wartość zadania to ok. 146 mln zł, z czego 62 mln pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Koniec robót planowany jest na jesień 2025 r.

 

Ładuję galerię...


Zainteresował temat?

1

8


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat