W Rozprzy promowali zdrowie

Sobota, 10 września 20226
Spirometria, konsultacje u pulmonologa, warsztaty z dietetykiem czy porady rehabilitacyjne - to wszystko czekało w sobotę w Rozprzy. W tamtejszej szkole podstawowej odbyła się kolejna odsłona akcji "Dni promocji zdrowia i rehabilitacji dla osób powiatu piotrkowskiego".

Ładuję galerię...

Ten cykl wydarzeń organizowany jest przez piotrkowski Samodzielny Szpital Wojewódzki. Dzięki takim akcjom pracownicy lecznicy chcą nie tylko promować zdrowe żywienie i styl życia, ale także zaoferować "od ręki" darmowe badania i konsultacje, na które normlanie trzeba czekać w kolejkach. 

Jest to już trzeci piknik prozdrowotny. Wcześniej spotkaliśmy się w gminie Wola Krzysztoporska oraz gminie Gorzkowice. Niezwykle cieszy nas bardzo duże zainteresowanie. Podczas takich spotkań mamy nie tylko badania, są także warsztaty kulinarne czy instruktaże fizjoterapeutyczne. Jesteśmy w małych miejscowościach, gdzie dostęp do takich badań jest ograniczony. W ten sposób wychodzimy naprzeciw potrzebom i je realizujemy - mówiła Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz, dyrektor piotrkowskiego szpitala.

Na pikniku obecny był m.in. wicemarszałek województwa Zbigniew Ziemba, który czekając w kolejce na badanie spirometryczne, podkreślał, jak ważna jest profilaktyka. 

Mam nadzieję, że badanie spirometryczne nie zaskoczy mnie wynikiem. Staram się stosować rekreację wysiłkową. Chętnie spędzam czas na świeżym powietrzu. Poranny jogging to jedna z moich pasji i do tego wszystkich zachęcam. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Im więcej jest profilaktyki, tym mniej konieczności np. hospitalizacji. Wszyscy chcieliby żyć długo, zdrowo i szczęśliwie. Tego życzmy sobie wzajemnie, ale nie wystarczą same życzenia. Musimy też coś zrobić dla siebie. Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu czy profilaktycznych badaniach - mówił marszałek Ziemba. 

Po spirometrii był już gospodarz terenu, którego wynik badania niezwykle ucieszył. 

Bardzo chętnie przebadałem sobie płuca. Tak się składa, że przeszedłem covida, a nie miałem potem możliwości sprawdzenia, czy z moim płucami wszystko w porządku. Na szczęście okazało się, że wszystko jest w porządku. Myślę, że jeśli będziemy z entuzjazmem podchodzić do tych badań profilaktycznych, to dla wszystkich wyniknie z tego samo dobro - podkreślał Janusz Jędrzejczyk, wójt gminy Rozprza. 

Oprócz badań, konsultacji i porad fizjoterapeutycznych można było także zasięgnąć rady dietetyka. Agata Janiec, dietetyk z piotrkowskiego szpitala, nie tylko podpowiadała, jak zdrowo się odżywiać. Podczas pikniku można było także spróbować wielu przysmaków przygotowanych: zdrowo, smacznie i prosto. 

Przygotowaliśmy sałatki, różnego rodzaju tortille, małe pizze z cukinii, koreczki, sałatki owocowe czy nieoczywiste desery. Są to propozycje, które możemy łatwo sami zrobić. Wykorzystujemy zdrowe i łatwo dostępne produkty, a samo przyrządzenie potraw jest bardzo proste. Myślę, że teraz, kiedy nie mamy na nic czasu, takie przepisy są bardzo cenne. Chodzi o to, żeby zabieganie nie było dla nas wymówką do tego, aby nie jeść po prostu zdrowo - podkreślała Agata Janiec. 

Mimo niezbyt korzystnych warunków atmosferycznych nie brakowało mieszkańców gminy, którzy pojawili się na profilaktycznych badaniach. 

Wynik bardzo dobry. Jestem zadowolona - mówiła jedna z pacjentek, tuż po wyjściu ze spirometrii. - Cieszę się, że tu przyjechałam, aby uzyskać tak pozytywną informację. Było to dla mnie pierwsze takie badanie. Troszkę się stresowałam i bałam, ale nie było powodu.

Pracownicy szpitala planują jeszcze jedną taką profilaktyczną akcję. 24 września odbędzie się ona w miejscowości Trzebnica w gminie Łęki Szlacheckie. 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

5


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_piotrkowianin ~goœć_piotrkowianin (Gość)10.09.2022 17:39

Ten Ziemba to musi mieć chyba jakieś sobowtóry, bo przecież jeden człowiek nie może być jednocześnie na wszystkich eventach w okolicy bliższej i dalszej oraz jeszcze do tego pracować. Chyba, że to coś kosztem czegoś.

101


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)11.09.2022 15:26

w Niechcicach nikt o tym nie wiedział,nie było informacji ani plakatu ????

13


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)11.09.2022 01:47

tłumy waliły drzwiami i oknami

50


gość 2 ~gość 2 (Gość)10.09.2022 20:58

Żarcie za nasze podatki.

60


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat