Advertisement

Radni powiatowi chcą połączenia piotrkowskich szpitali

Środa, 22 czerwca 202234
Radni powiatowi chcą połączenia dwóch piotrkowskich placówek. Wnioskują o to do ministra zdrowia, wojewody i marszałka województwa łódzkiego. Bez tego ruchu Powiatowemu Centrum Matki i Dziecka może grozić zamknięcie. Specjalne stanowisko w sprawie trudnej sytuacji finansowej PCMD podjęto na środowej sesji Rady Powiatu (22.06.2022).
Fot. K. Rudzki Fot. K. Rudzki

W przyjętym stanowisku radni podkreślają, że sytuacja PCMD jest krytyczna, a wynika to m.in. z niskiej wyceny świadczeń NFZ, lawinowo rosnących kosztów czy braku rozwiązań systemowych. Radni piszą także, że samorząd powiatowy nie ma możliwości dalszego płacenia na opiekę medyczna pacjentów Centrum. 

 

Radni zwrócili się z apelem do ministra zdrowia, parlamentarzystów ziemi piotrkowskiej, wojewody łódzkiego i marszałka województwa łódzkiego o podjęcie niezwłocznych działań. 

Jedynym, racjonalnym rozwiązaniem jest (...) pilna konsolidacja świadczeń medycznych obu piotrkowskich szpitali. Brak stanowczych i szybkich działań, o które występujemy, może wiązać się z koniecznością podjęcia decyzji przez samorząd powiatu piotrkowskiego o zaprzestaniu działalności Powiatowego Centrum Matki i Dziecka - napisano w oświadczeniu, podkreślając równocześnie, że rosnące zadłużenie PCMD nie wynika ze złego zarządzania placówką.

W podobnym tonie wypowiadał się na sesji starosta Piotr Wojtysiak. 

Od 2019 roku przyjmujemy sprawozdania finansowe, które nie satysfakcjonują nikogo. Dlaczego wyniki szpitala są złe? Bo do świadczeń, które powinien finansować NFZ, dopłacamy praktycznie drugie tyle z budżetu powiatu. Mieliśmy olbrzymią nadzieję na wejście w życie zapowiadanych przez rząd rozwiązań legislacyjnych, które miały doprowadzić do przejęcia, restrukturyzacji, oddłużenia i poprawy efektywności szpitali powiatowych. Nasza sytuacja finansowa jest krytyczna - mówił starosta Wojtysiak.

Starosta podał także różnicę w kosztach, jaki ponosi szpital wobec wyceny świadczeń przez NFZ. 

Za poród otrzymujemy 2340 złotych z NFZ. Średnie koszty na oddziale to ponad 3379 złotych od każdego porodu. Czyli dopłacamy 1000 złotych do każdego porodu w PCMD - wyliczał. 

O połączenie szpitali apeluje także Arkadiusz Olędzki, dyrektor PCMD. 

Połączenie tych szpitali jest jak najbardziej zasadne. To chyba najrozsądniejsza z metod dalszego funkcjonowania placówki. Na przykład do szpitala wojewódzkiego przenieśmy ginekologię i położnictwo, a do szpitala powiatowego przenieśmy internę. Wtedy uzyskamy jakiś rozsądek w finansowaniu świadczeń. Nie mówię, że wtedy będzie lepiej, ale na pewno rozsądniej. To daje możliwość utrzymania szpitala porodowego, pediatrycznego i neonatologicznego w Piotrkowie - mówił w rozmowie z naszym reporterem Arkadiusz Olędzki, dyrektor PCMD w Piotrkowie.

 

Jakie będą dalsze decyzje w sprawie? Czy władze samorządowe województwa przychylnie podejdą do tej propozycji? Do tematu na pewno będziemy jeszcze wracać. 


Zainteresował temat?

1

5


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (34)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pisowiec ~Pisowiec (Gość)23.06.2022 21:54

Może jakiś poseł PiS z okręgu piotrkowskiego mógłby sprawdzić czy coś niepokojącego dzieje się w starostwie powiatowym?

90


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)23.06.2022 18:12

Nfz płaci szpitalowi za poród 2340. A mógłby 7000-9000 tyś. gdyby weszli w opiekę skoordynowaną. Ale po co? Jeszcze lekarze stracą pacjentki w swoich gabinetach prywatnych i klops....

80


go?ć_roman ~go?ć_roman (Gość)23.06.2022 16:05

Tam jest chyba więcej ludzi pracujących w tak zwanej administracji, niż personelu medycznego. To co się dziwić, że jest taka sytuacja.

71


A1co ~A1co (Gość)22.06.2022 15:21

Jakby nie pamiętał, że parę lat temu likwidowali kardiologię i wewnętrzny a przejmowali z Rakowskiej całe położnictwo wydawali pieniądze na dostosowanie budynku itd. to bym pewnie zrozumiał. Niestety powiat jest po prostu nieudolny w tym co robi i od dłuższego czasu chce się problemu pozbyć. Tak w Polsce to działa, zapamiętamy Panie Starosto i się odwdzięczymy.

281


głosprawdy ~głosprawdy (Gość)22.06.2022 17:13

Panie Wojtysiak podaj się do dymisji bo zadłużyłeś już wszystko i potrafisz tylko likwidować i głosić propagandę sukcesu. Wasz dług to ponad 57 mln Biurokracja kosztuje Was 20 mln rocznie Gorzej już być nie może. Wy nie Macie zielonego pojęcia o zarządzaniu bo zieloni jesteście. Nigdy więcej PSL-u

121


Nutka ironii ~Nutka ironii (Gość)23.06.2022 11:44

Zamkną szpital, bo nierentowny. Sprzedadzą budynek, a za parę miesięcy okaże się, że otwiera się tam prywatna klinika... albo kolejny market z owadem.

60


Hmmm ~Hmmm (Gość)23.06.2022 11:40

A w telewizorze o 19.30 mówią, że jest super, kraj rośnie w siłę, pieniądze są na wszystko, rodzina +, 500+, węgiel+, dekoder+, bezrobotny+, nauczyciel+, nawóz rolniczy+, tarcza antyinflacyjna, obniżki VAT...
No ale tak to jest, jak przy wizycie władz państwowych maluje się trawę, porządkuje teren, zasłania siatką maskującą ruiny... wtedy Stolica myśli, że wszystko jest cacy. Przecież oni nie stoją w korkach, mają opiekę na odpowiednim poziomie. Niby kłócą się w TV, ale stołeczkami potrafią zarządzać, nie dopuszczając obcych do korytka.

41


Żenada ~Żenada (Gość)23.06.2022 10:28

Pis rozwalił całkowicie ten kraj, na wszystko są pieniądze a na szpitale nie ma i ludziom każą chrust zbierać

68


oko ~oko (Gość)23.06.2022 10:15

czyli starosta chce zamknąć szpital na ul. Rosvelta ???

81


Baas ~Baas (Gość)23.06.2022 10:14

Jeden porządny szpital bo te dwa to tragedia choć ten z Roosevelta lepszy

19


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat