Nieoczekiwana zamiana miejsc. Konflikt prawny w Akademii Piotrkowskiej

Wtorek, 06 lutego 202455
W poniedziałek (05.02) nieoczekiwanie media obiegła informacja, że dr hab. Dariusz Rogut zrezygnował, a obecny minister nauki Dariusz Wieczorek powołał na funkcję rektora Akademii Piotrkowskiej dr. hab. Jacka Bonarka, ostatniego dziekana filii UJK. Decyzja ministra o zmianie na stanowisku rektora wywołała burzę na uczelni.

Ładuję galerię...

Jacek Bonarek ma pełnić funkcję rektora do 31 sierpnia 2024 r. I niby nic dziwnego, bo zmiany na stanowiskach i rezygnacje się zdarzają.

 

Konsternację wywołało pojawienie się na profilu facebookowym Akademii oświadczenia byłego już rektora, zarzucającego ministrowi bezprawne działania, które - jego zdaniem - rażąco łamią prawo i statut uczelni.

 

Dariusz Rogut, choć złożył rezygnację, to powołanie następcy uważa za bezprawne. Powołując się na statut uczelni twierdzi, że samo złożenie rezygnacji to za mało, aby wygasł jego mandat. Mówił o tym na wtorkowej konferencji (06.02) zorganizowanej w rektoracie. 

Ja sam sobie nie mogę tego stwierdzić. Poinformowałem pana ministra, by wiedział, że ja, jako rektor złożyłem rezygnację, ale decyzję o wygaśnięciu mandatu rektora, oficjalnie może potwierdzić dopiero przewodniczący kolegium elektorów - mówi Dariusz Rogut. 

Problem jednak w tym, że przewodniczącego kolegium elektorów jeszcze nie wybrano. To zdaniem Roguta uniemożliwia skuteczne powołanie nowego rektora. Co na to Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego? Decyzję ministra Dariusza Wieczorka tłumaczy zapisami ustawy o szkolnictwie wyższym. W przesłanym do nas komunikacie czytamy:

Podkreślenia wymaga, że Akademia Piotrkowska została utworzona na mocy ustawy z dnia 9 marca 2023 r. i zgodnie z art. 8 ust. 2 tego aktu prawnego cyt.: „Pierwszego rektora Akademii powołuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki na kadencję trwającą do dnia 31 sierpnia 2024 r.”

 

Akademia Piotrkowska jest nowo tworzoną uczelnią. Kompetencje do powołania jej pierwszego rektora przysługują ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i nauki. W związku ze złożeniem rezygnacji przez pierwszego rektora Akademii Piotrkowskiej, Minister Nauki zdecydował o jej przyjęciu, a tym samym wygaszeniu mandatu pierwszego rektora w trakcie kadencji. Zgodnie z art. 20 ust. 4 w związku z art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce rezygnacja rektora z funkcji jest przesłanką do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu rektora. 

Minister po stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu pierwszego rektora zgodnie z przepisem art. 8 ust. 2 ustawy o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej powołał kolejną osobę do pełnienia funkcji pierwszego rektora na okres pozostający do końca kadencji, o której mowa w tym przepisie, tj. do dnia 31 sierpnia 2024 r.

Pierwszy rektor uczelni publicznej jest to określona w ustawie PSWN funkcja organu jednoosobowego, której ramy czasowe kadencji wynikają z przepisów ustawy. Pierwszy rektor jest organem uczelni powoływanym przez ministra na okres roku (zgodnie z art. 24 ust. 9 pkt 1 ustawy PSWN) albo na okres wynikający z ustawy o utworzeniu uczelni akademickiej.

 

 

 

 

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, należy podkreślić, że rezygnacja Pana dr hab. Dariusza Roguta wywołała określone w przepisach prawa konsekwencje i od dnia 2 lutego 2024 r. pierwszym rektorem Akademii Piotrkowskiej jest Pan dr hab. Jacek Bonarek.

 

Według ministerstwa nowym rektorem jest więc Jacek Bonarek. Były rektor uważa to za zamach na autonomię uczelni.

Niestety dokonano zamachu na autonomię uczelni, łamiąc statut, łamiąc prawo. Uważam, że zagrały pewne interesy, które nie służą uczelni, która dopiero się rozwija, buduje i kształtuje. Mamy naprawdę dobrą kadrę naukową, świetnych studentów i ci wszyscy ludzie potrzebują spokoju do wykonywania swojej pracy. Tymczasem takie działania zakłócają funkcjonowanie uczelni - mówi Dariusz Rogut.

Jak te zarzuty komentuje nowo powołany rektor?

 

Jest tylko jeden rektor na Akademii Piotrkowskiej, ten mianowany przez ministra Dariusza Wieczorka 2 lutego, czyli ja. Nie znam szczegółów i okoliczności, ale to, co profesor Rogut powiedział w rozmowie ze mną, to że 2 lutego zrezygnował z funkcji rektora Akademii, więc nie jest rektorem. Najwyższym czynnikiem w strukturze uczelni wyższych jest minister. To minister powołał mnie na rektora. Nie wierzę, że w ministerstwie nie prześledzono ścieżki prawnej. Jeśli byłaby taka interpretacja, jak wskazuje pan profesor Rogut, nie zostałbym powołany na rektora. Jeśli były rektor uważa, że są błędy proceduralne, może złożyć odpowiednie zażalenie do sądu, do ministerstwa i wyjaśnić sprawę - mówi Jacek Bonarek.

 

Sytuacja na uczelni wydaje się być mocna skomplikowana. Jacek Bonarek, pomimo powołania, nie urzęduje jeszcze w gabinecie rektora. Z dziennikarzami rozmawia na korytarzu w innym budynku. Nie chciał też komentować zamykania na klucz drzwi rektoratu i zaplombowanych szaf z dokumentami.

Naprawdę bycie rektorem nie polega na zasiadaniu w gabinecie rektora. Bycie rektorem polega na pracy na rzecz Akademii. Staram się, aby ta Akademia wreszcie zaczęła funkcjonować tak, jak sobie to wymarzyliśmy. Ludzie, którzy ze mną współpracują, wiedzą, że od lat przygotowywaliśmy się do tego, aby ta Akademia zaczęła funkcjonować należycie. Mam nadzieję, że teraz to się stanie. Czy będę to robił w budynku "B", czy będę to robił w budynku "C", to jest dla mnie drugorzędna sprawa - mówi Jacek Bonarek. 

Lawinę zdarzeń rozpoczęła nieoczekiwana dla opinii publicznej rezygnacja Dariusza Roguta. A co było jej powodem?

Złożyłem rezygnację z przyczyn osobistych. Uważałem, że będzie to obiektywne, kandydować na funkcję rektora z pozycji szeregowego pracownika Akademii Piotrkowskiej. W piątek odbyło się posiedzenie Rady Uczelni, a ta zatwierdziła mnie jako kandydata na rektora Akademii - mówi Dariusz Rogut.

Czy w tych wyborach wystartuje też powołany na rektora w piątek Jacek Bonarek?

Pewnie tak. Mamy teraz sytuację, którą musimy wyjaśnić. Trwa procedura wyborcza, która w pewnych punktach jest niejasna. Trzeba to wszystko zweryfikować, wyjaśnić. Jedna z kwestii, najistotniejsza dla nas, aby te wybory były transparentne. By nie było sytuacji takiej, że kandydata na rektora powołuje Rada Uczelni, a członków Rady Uczelni, powołuje rektor i tym samym mamy obieg zamknięty. To środowisko ma zdecydować kto ma być tym rektorem. To oprócz rozwoju uczelni jedna z najważniejszych kwestii. Trzeba uporządkować kwestię procedury wyborczej - mówi Jacek Bonarek.

Kto ma rację w tym sporze? Prawdopodobnie rozstrzygnie to sąd. Dariusz Rogut zapowiedział złożenie w prokuraturze w Piotrkowie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez ministra nauki Dariusza Wieczorka.

 

Warto dodać, że z profilu FB Akademii Piotrkowskiej usunięto oświadczenie Dariusza Roguta, a w dodanych dziś postach pojawiło się pismo powołujące nowego rektora i gratulacje dla Jacka Bonarka od starosty Piotra Wojtysiaka.

 

Będziemy śledzić dalszy rozwój wypadków i przebieg wyborów na uczelni.

POLECAMY


Zainteresował temat?

7

6


Komentarze (55)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

MinistraLeSzczyna ~MinistraLeSzczyna (Gość)07.02.2024 10:40

Raz sierpem, raz młotem! A była nadzieja, ze piotrkowska uczelnia zostanie odkomuszona. A wraca stare. I jeszcze pożal się Boże mini ster Wieczorek. Człowiek od urodzenia umieszczany "gdzieś" po linii partii. I gdzie ta fajna, usmiechnięta Polska, skoro komuna wiecznie żywa :-(.

65


Tera ~Tera (Gość)07.02.2024 22:20

Jaka autonomia, zrobił polityczną uczelnię Akademię Pisowską

41


Oj ~Oj (Gość)07.02.2024 06:26

Złożył rezygnację, która została przyjęta, i uważa że nadal jest rektorem?

140


uczeń ~uczeń (Gość)07.02.2024 06:01

Najwięcej komentarzy piszących to ludzie ,którzy nie mieli i nie maj? nic wspólnego z tą uczelnią.Jako pedagog i organizator dr Rogut ,,bije na głowę ???p.o Bonarka.Najlepiej mogą oceniać to studenci.

57


go?ć_piotrkowianka ~go?ć_piotrkowianka (Gość)07.02.2024 11:44

Współczuję mojej psiapsiółce, że wybrała tą uczelnię na studiowanie, a mówiłam jej, żeby nie zawracała sobie nią głowy i teraz jest w rozterce kogo poprzeć - starego czy nowego rektora zamiast się uczyć. Uważam, że to znów wina PiSu, bo przegrał wybory z powodu pychy i pewności wygranej i nie byłoby tego konfliktu. No gdzie jak gdzie, ale na uczelni nie powinno czegoś takiego być.

32


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)07.02.2024 08:45

Pan Rogut właśnie tankuje bak przed wyborami samorządowymi. Skoro złożył rezygnacje, to jego protesty są niezrozumiałe, chyba że chodzi o to, by oprzeć kampanię wyborczą na rzekomej krzywdzie, którą mu wyrządzono. Część osób to kupi i może do sejmiku znów się uda dostać.

72


antypis ~antypis (Gość)07.02.2024 09:27

A może marsz w obronie P. Roguta ?

24


Hans Lipke ~Hans Lipke (Gość)07.02.2024 08:51

Zaorać tą uczelnie,otworzyć kolejna biedronkę,przyszli i obecni studenci i tak skończą pod nowymi rządami na niemieckich uprawach szparagów

72


brawo ~brawo (Gość)07.02.2024 08:24

czyli dalsze sukcesy obecnej władzy ,na miarę portu kontenerowego w świnoujściu , cpk , zus ,podatek belki ,lokalizacja intela i wiele innych ,,,,,ot tak wybraliście ,tak macie

44


uczeń ~uczeń (Gość)07.02.2024 06:01

Najwięcej komentarzy piszących to ludzie ,którzy nie mieli i nie maj? nic wspólnego z tą uczelnią.Jako pedagog i organizator dr Rogut ,,bije na głowę ???p.o Bonarka.Najlepiej mogą oceniać to studenci.

110


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat