Stowarzyszenie Inicjatywa Piotrkowska '22 chce odwołania prezesa Elektrociepłowni Piotrków Marka Krawczyńskiego. W piątek złożyli w tej sprawie petycję do Urzędu Miasta w Piotrkowie.
Za nami 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Młodzi ludzie mogli dłużej pospać bądź posiedzieć przed komputerem, ale zdecydowali się wspomóc akcję.
Dwa kompletnie zdemolowane auta stoją na parkingu przy ulicy Batorego w Piotrkowie. Ich stan definitywnie wskazuje na to, że nie nadają się one do użytku. Okazuje się jednak, że nie można ich tak łatwo odholować, aby nie blokowały miejsc na parkingu.
„Zbrojna agresja Rosji na Ukrainę spowodowała bardzo trudną sytuację na rynkach paliw, co przekłada się również na wyższe koszty wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Specyfika rynku ciepła, który w przeciwieństwie do rynku energii elektrycznej ma charakter lokalny, a dodatkowo zasady taryfowania wytwarzania ciepła są odmienne w przypadku ciepłowni i jednostek kogeneracji, powoduje, że odbiorcy w poszczególnych miastach w różnym stopniu, terminie i z inną częstotliwością odczuwają podwyżki cen ciepła. Wejście w życie ustawy ochroni odbiorców przed wysokimi kosztami ciepła, a jednocześnie pozwoli wytwórcom ciepła na jego produkcję w oparciu o zatwierdzoną przez prezesa URE taryfę” - komentuje ustawę wprowadzającą mechanizm ograniczenia podwyżek cen ciepła Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. oraz prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.
Miejska Biblioteka Publiczna zakupiła 2 lupy elektroniczne, które ułatwią czytanie osobom niedowidzącym. Kolejne nabytki to 4 pętle indukcyjne, które są dedykowane użytkownikom aparatów słuchowych oraz implantów i są jednym ze sposobów wspomagania słuchu. Nowe wyposażenie trafiło do książnicy w ramach przedsięwzięcia grantowego "Zmysłowisko".
Marne widowisko, chaos i bałagan - tak w skrócie można opisać wtorkową nadzwyczajną sesję Rady Miasta w Piotrkowie, która trwała prawie 6 godzin. Dotyczyła ona podwyżek za ciepło systemowe. Miejscy radni zakończyli obrady po godzinie 23.00. Uczestniczyli w nich także mieszkańcy, którzy domagają się obniżek.
W związku z nadchodzącymi podwyżkami rachunków za ogrzewanie, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak wystosował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. W korespondencji wysłanej do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaapelował o to, by rząd skutecznie wprowadził rozwiązania, które będą wsparciem dla przedsiębiorców oraz indywidualnych odbiorców ciepła systemowego. Miałoby to ochronić Polaków przed drastycznymi podwyżkami cen ciepła. Sugeruje też ponowne obniżenie podatku VAT na ciepło do poziomu 5%.
Tylko powszechne, bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV (brodawczaka ludzkiego), zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców, stanowią skuteczną ochronę przed nowotworami, które on wywołuje, a nie jest to jedynie rak szyjki macicy, ale też m.in. nowotwory sromu, pochwy, odbytu, gardła czy krtani – uważają eksperci z Polski i Litwy. W ich opinii najlepszą ochronę zapewnia szczepionka o najszerszym spektrum działania – dziewięciowalentna.
W najbliższy wtorek w Urzędzie Miasta odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta poświęcona podwyżkom za ciepło w Piotrkowie. Zgodnie z programem, głos podczas obrad będą mogli zabrać także mieszkańcy.