Odkrywamy znane i nieznane - Figura św. Jana Nepomucena w Witowie

Region Niedziela, 14 maja 20236
Znajdująca się w Witowie Kolonii figurka św. Jana Nepomucena jest kolejną z pamiątek, jakie pozostawili po sobie w tej okolicy norbertanie. Postawiona na niewielkim kopcu, w pobliżu płynącej obok rzeki Strawy, zwraca uwagę przejeżdżających tędy podróżnych.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Figura została ufundowana przez przedostatniego opata witowskiego zgromadzenia, Eustachego Sucheckiego. Postawiono ją w 1781 roku, o czym informuje ustawiona obok tablica pamiątkowa. Od roku 1971 figuruje w rejestrze zabytków, jako obiekt posiadający duże wartości historyczne i artystyczne.

 

Postać św. Jana Nepomucena wykonano z piaskowca. Przedstawia patrona tonących i spowiedników ubranego w strój kapłański i trzymającego krzyż z wizerunkiem Chrystusa. Figura ustawiona jest na cokole, na którym umieszczono także łacińską inskrypcję. Informuje ona, że „na cześć Patrona Bożego Jana Nepomucena ufundował Eustachy Suchecki opat norbertanów witowskich roku pańskiego 1781, dnia 5 maja”.

 

Jan Nepomucen był czeskim duchownym i męczennikiem. Odmówił bowiem ujawnienia tajemnicy spowiedzi królowej Zofii Bawarskiej, za co był torturowany i zrzucony z mostu Karola do Wełtawy. Dlatego też stał się patronem spowiedników, tonących, a ponadto według wierzeń ludowych chroni pola przed powodziami. Z tego też powodu figury św. Jana Nepomucena, zwane potocznie Nepomukami, spotkać można w pobliżu rzek czy mostów.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

7

0


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gość ~goœć_gość (Gość)14.05.2023 17:05

Przejeżdżałem nie dawno rowerkiem i widziałem figurę, później mijałem kościół i plebanie- proboszcz nie boi się , że ten komin z plebanii spadnie mu do pokoju ??

30


Opokan ~Opokan (Gość)14.05.2023 11:26

A nie starczy sam kszyz?

13


Dominik ~Dominik (Gość)14.05.2023 11:12

Mój dziadek Andrzej zawsze pali tam znicza właśnie w maju

30


go?ć_salomon ~go?ć_salomon (Gość)14.05.2023 11:07

Taka figurka powinna stać przy wodociągach

31


go?ć_senior ~go?ć_senior (Gość)14.05.2023 09:20

Starszą figurkę, bo z 1777 r tego świętego spotkać można w miejscowości Przerąb na trasie Kamieńsk-Przedbórz,chroni przed wodami pobliskich stawów jak i początkowej rzeki Luciąży

30


Okooress ~Okooress (Gość)14.05.2023 09:19

Jest też symbolem walki z reformacji, ponieważ to typowo katolicki święty, którego zamordowali reformatorzy, którzy nie uznają sakramentu spowiedzi.

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat