Instytut Pamięci Narodowej zdecydował, że wzbudzający od lat emocje pomnik „Bohaterom za Polskę i lud 1939-1945”, który znajduje się na placu Niepodległości w Piotrkowie zostanie zdemontowany. - W takiej formie obiekt jest jednym z symboli komunizmu – czytamy w uzasadnieniu. Jednak Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków nie wyraził zgody na usunięcie pomnika. - Przedmiotowy pomnik stanowi element wpisanego do rejestru zabytków układu urbanistycznego śródmieścia miasta Piotrkowa Trybunalskiego – podkreślił konserwator.
Do ciekawej inwestycji w ochronę zabytków szykują się władze Piotrkowa. Chodzi o modernizację trzech zabytkowych kapliczek, które znajdują się we wschodniej części miasta.
Co z miejscem zabaw dla dzieci, które ma powstać na placu Litewskim? O zaawansowanie w przygotowaniu do tej inwestycji, dopytują nasi czytelnicy.
Blisko dwa miesiące trzeba było czekać na uprzątnięcie powalonych przez wichurę drzew w parku ks. Poniatowskiego w Piotrkowie. Wydawałoby się prosta czynność, wymagała sporych urzędniczych zabiegów. W ostatnich dniach marca ogromne konary w końcu zniknęły z parkowych alejek.
Zablokowane alejki, zniszczone ogrodzenie i plac zabaw. To krajobraz po wichurze, która przeszła prawie miesiąc temu. Do dziś 12 drzew powalonych w parku im. Józefa Poniatowskiego w Piotrkowie Trybunalskim nie zostało uprzątniętych. Powodem jest brak decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.
Dziękuję za troskę i dbałość o zachowanie najwyższych standardów przy odbudowie i renowacji skarbów naszej kultury i za wzbogacanie naszego narodowego dziedzictwa - mówił cytowany w komunikacie MKDNiS minister kultury Piotr Gliński. 18 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.
Urząd Miasta zdecydował o przekazaniu 300 tys. zł piotrkowskim parafiom na realizację zadań z zakresu ochrony i konserwacji zabytków. Pomimo trwającej epidemii i wiążącemu się z nią uszczupleniu miejskiej kasy, udało się utrzymać kwotę dofinansowani na poziomie z ubiegłych lat, a pieniądze trafią łącznie do 8 wspólnot - 6 katolickich, prawosławnej i ewangelicko-augsburskiej.
5 mln złotych zarezerwowali radni Sejmiku Województwa Łódzkiego na remonty zabytków, w tym przede wszystkim tych, znajdujących się w kościołach. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na renowację 80 obiektów. Wśród nich jest 8 z Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego.
Piotrkowska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi z dniem 1 stycznia 2019 roku zostanie zlikwidowana.
Zgodnie z sugestią konserwatora zabytków z wnętrza kościoła zniknął pas ornamentalny okalający podokienną część ścian. Nie pasował do wystroju wnętrza. Na remont czekają jeszcze m.in. arkady z kolumnami podpierające chór muzyczny. W minioną niedzielę, 20 września kościół Panien Dominikanek w Piotrkowie po trzymiesięcznym remoncie otworzył swoje podwoje dla wiernych.