Najnowszy numer Tygodnia Trybunalskiego już dostępny online za darmo. O czym przeczytacie? M.in. o tym, co działo się w piotrkowskim sporcie podczas prawie 2 miesięcy epidemii; o tym, że Pilica czeka na pierwszych turystów, a także o zmianach, jakie zaszły w naszym życiu po majówce.
Jedni tworzą w domu, drudzy nadal występują, choć w jedynie dozwolonej formie, czyli online. A jeszcze inni zmienili branżę. Przynajmniej na czas epidemii. Tak właśnie postąpił pochodzący z Piotrkowa artysta, który został kurierem.
Pandemia koronawirusa wywołała ogromny kryzys gospodarczy i to nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ogrom osób pozostało z dnia na dzień bez źródła generowania dochodu. Wielu Polaków straciło pracę, inni potrzebują finansowego wsparcia, by móc utrzymać własne biznesy. Większość utraciła płynność finansową albo ta została przynajmniej znacznie zachwiana.
Otwarcie salonów fryzjerskich i usług kosmetycznych możliwe będzie najwcześniej za dwa tygodnie - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
Mundurowi z piotrkowskiej komendy, pełniący służbę na terenie Opoczna, zwrócili uwagę na podejrzane zachowanie dwóch mężczyzn, jadących vw passatem. Podczas podjętej wobec nich interwencji okazało się, że jeden z nich posiadał przy sobie narkotyki oraz dowód osobisty pochodzący z przestępstwa.
Aleja 3 Maja, wiodąca do Parku im. ks. J. Poniatowskiego to jedna z bardziej urokliwych piotrkowskich ulic. Została tak nazwana dla uczczenia 198. rocznicy uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie. O jej dziejach od czasów, kiedy była główną i najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta i nosiła nazwę Alei Aleksandryjskiej oraz piotrkowianach zaangażowanych w tworzenie pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, przeczytacie w książce Pawła Kendry "Znam takie miejsca… Gawędy o ulicach i placach Piotrkowa Trybunalskiego”.
Koło Gospodyń Wiejskich w Blizinie ubiega się o grant, by przeprowadzić warsztaty pieczenia chleba. A pomaga mu w tym Gminny Ośrodek Kultury w Woli Krzysztoporskiej, który zadeklarował swoje partnerstwo w realizacji pomysłu.
Po raz 229. obchodzimy rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do jej dziedzictwa odwoływały się kolejne pokolenia Polaków walczących o niepodległość i do dziś obok 11. listopada jest najważniejszym świętem patriotycznym w kraju. O znaczeniu pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, okolicznościach jej przegłosowania oraz osobach związanych z Piotrkowem i zaangażowanych w jej powstanie mówią piotrkowscy historycy.
W obliczu panującej pandemii, okolicznościowa naklejka z 1915 roku ma symbolicznie połączyć piotrkowian podczas tegorocznych obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do udostępniania grafiki, będącej hołdem dla pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej, zaprasza piotrkowski Urząd Miasta. Jej autorem jest piotrkowianin, który zmarł w wyniku szerzącej się wówczas epidemii.
Jak informuje Dagmara Zalewska, rzecznik Wojewody Łódzkiego, w województwie są 34 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą: jednej nastoletniej dziewczynki, siedmiu młodych kobiet, sześciu kobiet w średnim wieku, dwóch kobiet w starszym wieku, dwojga dzieci, ośmiu młodych mężczyzn, sześciu mężczyzn w średnim wieku oraz dwóch mężczyzn w starszym wieku. Są to osoby w wieku od 5 do 83 roku życia.