Remigiusz Mróz – to autor, którego przedstawiać nie trzeba. Nazwisko Stefana Dardy też kojarzą czytelnicy książek w klimacie grozy, a to dwóch autorów, których polecamy w tym tygodniu. Mamy też propozycję dwóch książek, które traktują o uczuciach i więzi między dwiema osobami.
Rolnicy z powiatu piotrkowskiego protestowali, aby zwrócić uwagę na swoje problemy. Minister rolnictwa wykluczył z rządowego wsparcia rolników hodujących świnie w
cyklu otwartym, a ci przez pandemię koronawirusa odnieśli duże straty. Dodatkowo uważają, że rząd pozostawił ich samych z problemem Afrykańskiego Pomoru Świń.
Jedno z najsłynniejszych zdjęć z Powstania Warszawskiego, dziś uznawane niemal za powstańczą ikonę, powstało 13 sierpnia 1944 roku i przedstawia ślub sanitariuszki Alicji Treutler ps. „Jarmuż” i podchorążego Bolesława Biegi ps. „Pałąk”. Sakramentu młodej parze w murach zrujnowanej kaplicy Szpitala Dzieciątka Jezus udzielał ksiądz Wiktor Potrzebski ps. „Corda”. Niewielu piotrkowian wie, że duchowny ten, zanim został w Warszawie w czasie II wojny światowej kapelanem śródmiejskich oddziałów Armii Krajowej, przez sześć lat związany był z naszym miastem. To on zakrzewił wśród piotrkowskiej młodzieży wędrówki po Karpatach i przeprowadził prace konserwatorskie jezuickiej świątyni...
Nie jest żadną nowością, że natura obdarza nas stale wartościowymi i zdrowymi produktami. Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju warzywa i owoce, ale warto również wspomnieć o ziołach, które posiadają zbawienną moc. Są nie tylko zdrowym produktem, ale również lekarstwem na różne dolegliwości.
III miejsce na Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych w Łodzi zdobył piotrkowski zespół teatralny Absurdalni z Miejskiego Ośrodka Kultury. Licealiści w konkursie teatralnym zaprezentowali spektakl pod tytułem "Gdzie popadnie", do którego inspiracją był tekst "Wielki głód" Leszka Kołakowskiego. Absurdalni od kilku lat pracują pod kierunkiem instruktorki Małgorzaty Kowalczyk.
Automatyczne karmienie świń przy pomocy komputera, obsługiwanego nawet z drugiego końca świata? Tam to możliwe. Najnowocześniejszą chlewnię w powiecie piotrkowskim, a może i w całym województwie otwarto w środę w Cieślinie w gminie Rozprza. W pełni zautomatyzowany obiekt zwiedzali m.in. Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, wicemarszałek województwa Zbigniew Ziemba, poseł Grzegorz Lorek, starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak i wójt Janusz Jędrzejczyk, których oprowadzali właściciele obiektu Stanisława i Andrzej Tarnowscy.
Hodowcy i producenci rolni rozmawiali z ministrem Krzysztofem Ardanowskim o największych problemach polskiego rolnictwa. Spotkanie odbyło się w Grabicy, czyli na terenie gminy, która jest jednym z największych zagłębi hodowli trzody chlewnej w kraju.
Zespoły teatralne z Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie z coraz większymi sukcesami biorą udział w ogólnopolskich festiwalach i przeglądach artystycznych. Tylko w ostatnich tygodniach młodzi piotrkowscy artyści zdobyli trzy nagrody i trzy wyróżnienia.
Mogą bezkarnie podpalać centra handlowe, a potem wykorzystać to w swoim scenariuszu. Opowiadają, kiedy system przeciwpożarowy może nas zabić i dlaczego winda nie przyjedzie, kiedy będziemy jej najbardziej potrzebować. O styku tego, co może spotkać każdego z nas i ochrony przeciwpożarowej rozmawiamy z braćmi - Adrianem i Kamilem Ciszewskimi z piotrkowskiej firmy GardaTech.
Mieszkanka osiedla Wyzwolenia zwróciła się do nas z prośbą o interwencję związaną z przebudową Ronda Sulejowskiego. Po zamknięciu odcinka ulicy Sulejowskiej od ronda do ulicy Żurawiej wielu kierowców w Piotrkowie, zamiast kierować się wytyczonym, objazdem, korzysta z bocznych, wąskich, osiedlowych uliczek.