Motorówką będzie można pływać po Zalewie Sulejowskim. Zmieniło się prawo wodne. Od 2013 przestanie obowiązywać strefa ochrony ujęcia wody, która została wprowadzona, w momencie powstawania zbiornika, czyli w 1974 roku.
Sezon rowerowy rozpoczął się już na dobre. O czym powinni pamiętać rowerzyści, aby nie narażać siebie i innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo? O najważniejszych zasadach bezpieczeństwa przypomina piotrkowska Straż Miejska.
Nie granatowe - jak to jest obecnie w przypadku wozów, którymi poruszają się piotrkowscy funkcjonariusze, ale srebrne będą musiały być wszystkie nowe samochody, które trafią po 1 lipca do komend w całym kraju.
Rowerzyści w Piotrkowie narzekają. I chyba mają prawo, bo prawie przy każdym skrzyżowaniu muszą schodzić z roweru - zgodnie z prawem - gdy nie ma dla nich przejazdu. - To śmieszne, jaka tu przyjemność z jazdy? - pytają. Do tego jazda po mieście jest niebezpieczna, bo na większości istniejących przejazdów nie ma znaków ostrzegających kierowców o ścieżce rowerowej i tym samym pierwszeństwie dla rowerzystów - dodają.
Od momentu, gdy pogotowie ze względu na zmianę przepisów nie może wyjeżdżać do śmiertelnych przypadków brakuje dostatecznych regulacji prawnych kto i w jakim czasie ma stwierdzić zgon.
Uzbrojeni w fotoradar, cytryny i jabłka funkcjonariusze piotrkowskiej drogówki w asyście dzieci łapali piratów drogowych. Akcja powstała z inicjatywy Rady Osiedla Armii Krajowej wspólnie z piotrkowskim WORD-em i uczniami SP nr 13. Łamiący przepisy ruchu drogowego, aby nie otrzymać mandatu musieli zjeść cytrynę.
Od kilku miesięcy policja i Straż Miejska mogą karać kierowców mandatami także na osiedlach. I to na takich samych zasadach jak na drogach publicznych. Jest tylko jeden warunek – wjazd i wyjazd z osiedlowej uliczki musi być odpowiednio oznakowany – znakiem “Strefa ruchu”. Zarządcy piotrkowskich spółdzielni najpierw czekali na pojawienie się nowych przepisów. Teraz wahają się i zastanawiają, czy to wszystko ma sens?
Rosnące koszty utrzymania, mniej dzieci przebywających w placówce oraz nowa ustawa o wspieraniu rodziny i opieki zastępczej, która przewiduje likwidację dużych instytucji opiekuńczo-wychowawczych na rzecz rodzinnych domów dziecka będą przyczyną likwidacji placówki w Sulejowie?
Od lipca, chcąc załatwić sprawę w urzędzie, nie musimy już posługiwać się zaświadczeniami. Wystarczą zwykłe oświadczenia.
Od początku roku fotoradar miejski, który jest w posiadaniu piotrkowskiej Straży Miejskiej był nieużywany. Nie pozwalała na to luka prawna. Na dniach sytuacja ulegnie zmianie.