Od samego początku wzbudza respekt. Ma być bezlitosny dla łamiących kodeks drogowy. Właśnie zdjęto folię ochronną z nowoczesnego fotoradaru na jednej z najruchliwszych ulic w Piotrkowie.
W poniedziałkowe przedpołudnie w Piotrkowie pojawił się fotoradar. Będzie on już stale towarzyszył mieszkańcom Piotrkowa. Urządzenie zostało zainstalowane na pasie zieleni przy al. Piłsudskiego, ale na razie jest zakryte ciemną folią.
W lutym system fotoradarowy CANARD Inspekcji Transportu Drogowego zarejestrował ponad 190 tysięcy naruszeń, z czego ponad 188 tys. dotyczyło przekroczenia prędkości - powiedziała PAP rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak. Dodała, że w porównaniu z lutym 2020 r. to wzrost o prawie 100 tys. naruszeń.
Utratą prawa jazdy na trzy miesiące oraz wysokimi mandatami zakończyła się jazda trzech kierujących po drogach powiatu tomaszowskiego. Rekordzista w terenie zabudowanym pędził oplem przekraczając dozwoloną prędkość o ponad 98 km/h.
W 2019 r. wystawiono 717 tys. mandatów w wyniku zarejestrowania przez fotoradary naruszeń przepisów ruchu drogowego, To o 285 tys. więcej niż w 2018 r. W ubiegłym roku rekordzista przekroczył dopuszczalną prędkość o 149 km/h.
Mowa o fotoradarze, który od ponad roku ustawiony jest w Sulejowie na ul. Opoczyńskiej, jednak do tej pory nie został podłączony. Wkrótce jednak ma się to zmienić. PGE Dystrybucja Oddział w Łodzi informuje, że potrzebuje kilku dni, aby uruchomić urządzenie.
Sto lat, sto lat, niech żyje, żyje nam, a kto? Fotoradar. Tak mogli w piątek wieczorem zaśpiewać mieszkańcy Sulejowa, którzy zorganizowali na ul. Opoczyńskiej urodziny fotoradaru. Urządzenie postawiono tam już rok temu, jednak cały czas nie jest podłączone. Jak to zwykle na urodzinach, nie mogło zabraknąć tortu, szampana no i oczywiście prezentu.
Od 1 stycznia straże miejskie nie będą mogły nam wlepić mandatu za szybką jazdę. Stracą bowiem uprawnienia do używania fotoradarów i urządzeń rejestrujących wykroczenia na drodze. Co ciekawe, ustawa nakłada również obowiązek przekazania nieodpłatnie sprzętu policji. Samorządy protestują, bo przecież za fotoradary zapłaciły spore pieniądze. Piotrków może być jednak wyjątkiem, bowiem sprzęt uległ... awarii.
Piotrkowscy strażnicy miejscy do końca roku mogą korzystać z fotoradaru. Na skutek nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, straże gminne i miejskie tracą uprawnienia do korzystania z takiego sprzętu. Co się stanie na początku przyszłego roku z fotoradarem, który jest na wyposażeniu piotrkowskiej Straży Miejskiej?
Mandaty z fotoradarów są niezgodne z Konstytucją, jak bowiem orzekł Trybunał Konstytucyjny, Ustawa Zasadnicza wymaga, by przetwarzanie danych osobowych, zwłaszcza w przypadku używania ich przy karaniu obywatela, było regulowane w ustawie, a nie w rozporządzeniu. Wejście w życie wyroku odroczono na 9 miesięcy i właśnie tyle czasu mają rządzący na zmianę prawa.