Z 11 złotych za osobę, opłata za odbiór odpadów w gminie Moszczenica wzrosła do 30 złotych za osobę. To efekt rozstrzygniętego przetargu i podpisanej na 3 lata umowy. Mieszkańcy sprzeciwiają się podwyżce stawek o ponad 270% i wystosowali do Urzędu Gminy petycję, którą podpisało ponad 600 osób. Chcą renegocjacji warunków umowy lub jej zerwania i ogłoszenia nowego przetargu. Władze gminy tłumaczą, że to nie jest możliwe.
Pod koniec grudnia Chorwację nawiedziła seria poważnych trzęsień. W ich wyniku rozległym zniszczeniom uległo partnerskie miasto Piotrkowa - Petrinja. Mieszkańcy chorwackiej miejscowości znaleźli się w dramatycznej sytuacji, a jej burmistrz zaapelował o pomoc w tych trudnych chwilach. Na apel odpowiedzieli członkowie stowarzyszenia HARC, którzy zorganizowali zbiórkę na rzecz Petrinji.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 nawiedziło we wtorek środkową Chorwację. Jego epicentrum znalazło się zaledwie 2 km od Petrinji, czyli partnerskiego miasta Piotrkowa. Wiadomo już o pierwszych ofiarach kataklizmu, a skala zniszczeń jest olbrzymia. - To jest jak Hiroszima, nie ma połowy miasta - powiedział burmistrz miasta Petrinja, Darinko Dumbović.
Podczas wykańczania wnętrza nie można zapomnieć o zamontowaniu odpowiednich parapetów. Ich wybór powinien być jednak dobrze przemyślany, gdyż ich wygląd będzie miał wpływ na ogólny wystrój wnętrza.
Jeden z największych producentów żywności i napojów na świecie, firma PepsiCo, w samym tylko 2021 roku zainwestuje 3,6 mln USD oraz 8 mln USD w każdym kolejnym roku na pozyskanie przetworzonego plastiku (rPET), który umożliwi produkcję w Polsce wszystkich butelek napojów Pepsi oraz Mirinda z surowca zawierającego tworzywo w 100% pochodzące z recyklingu. To kolejny ważny krok do realizacji wizji świata PepsiCo, w którym plastik nigdy nie stanie się odpadem – w lecie 2020 roku firma wprowadziła do obiegu butelki herbaty mrożonej Lipton Ice Tea w 100% wykonane z rPET. Efektem wprowadzanych zmian będzie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych średnio o 40%.
Około 9,5 tys. osób poparło już akcję „S12 natychmiast". Mieszkańcy Sulejowa jednak cały czas zbierają podpisy pod petycją, z którą chcą jechać do Warszawy. Przypomnijmy, że inicjatorom akcji zależy na jak najszybszym rozpoczęciu prac przy budowie trasy S12, bo dziś droga krajowa nr 12 to jedna z najbardziej przeciążonych tras w naszym regionie. Tylko w środę doszło tam do dwóch wypadków.
Piotrków Trybunalski nawiązał współpracę z chorwackim miastem Petrinja już kilka lat temu. Teraz partnerstwo ma zostać sformalizowane.
Walka o wybudowanie drogi S12 trwa. Mieszkańcy Sulejowa cały czas zbierają podpisy pod petycją, z którą chcą jechać do Warszawy. W piątek przed godziną 18.00 na DK12 można było zobaczyć nietypowych autostopowiczów. Kierowców, którzy stali w korkach, zatrzymywały osoby w białych fartuchach z przewieszonymi maskami przeciwgazowymi. Wszystko po to, by jak najwięcej osób poparło budowę S12.
Co najmniej kilkadziesiąt osób spotkało się w piątkowe popołudnie na Placu Straży w Sulejowie, aby poprzeć akcję „S12 natychmiast”, do tej pory pod petycją w tej sprawie podpisało się już prawie dwa tysiące osób. Można to także zrobić przez internet, link zamieściliśmy na końcu tego artykułu.
Powstają z nich m.in. długopisy, serwetki, a nawet pasy bezpieczeństwa. Ale dopiero po recyklingu. Jednak plastikowych butelek typu PET przetwarza się u nas bardzo mało. Pojawił się pomysł, po zrealizowaniu którego może być lepiej.