W całej Polsce w związku z epidemią koronawirusa organizowana jest oddolna pomoc dla potrzebujących w ramach inicjatywy Widzialna Ręka. Są to lokalne grupy na portalu Facebook, które działają jak interaktywne tablice ogłoszeń, na których można zaoferować swoją pomoc lub poprosić o wsparcie innych członków. Taka inicjatywa od kilkunastu dni z powodzeniem funkcjonuje również w Piotrkowie.
O 5 kolejnych przypadków zwiększyła się liczba zakażenia koronawirusem w województwie łódzkim. Łącznie w Łódzkiem odnotowano 111 przypadków. Ponadto Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8 ofierze śmiertelnej.
Atletyczny Klub Sportowy włącza się w propagowanie walki z koronawirusem. Klub odwołał wszystkie zajęcia sportowe, a jego przedstawiciele apelują o pozostanie w domu. - Siedźcie w domu, ale nie przestawajcie trenować! - mówią nasi zapaśnicy.
W ramach walki z pandemią koronawirusa żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej udzielają wsparcia kombatantom, osobom starszym i przebywającym w kwarantannie. Działania prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna”. Zadaniem łódzkich terytorialsów jest między innymi dostarczanie żywności i leków, w tym zakupów. Tę sytuację próbują wykorzystać oszuści. Dlatego służby informacyjne 9 ŁBOT podkreślają: żaden żołnierz WOT nie może brać pieniędzy od osób, które nie są w systemie pomocowym i nie są pod opieką brygad OT.
Kwarantanna domowa nakładana jest na osoby, które miały kontakt z osobą chorą lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem albo wracają z zagranicy i trwa ona 14 dni. Także w Piotrkowie policjanci sprawdzają, czy mieszkańcy będący na przymusowej kwarantannie nie naruszają jej zasad.
W niedzielne przedpołudnie na piotrkowskich ulicach było praktycznie pusto, więc można stwierdzić, że mieszkańcy postanowili poddać się społecznej kwarantannie i pozostali w domach.
Epidemia koronawirusa odbija się na małych i średnich firmach. Samorządy chcą pomóc przetrwać przedsiębiorcom ten niezwykle trudny dla nich moment.
- Polska Agencja Prasowa (PAP) wspólnie z GovTech Polska uruchamia społeczny projekt weryfikacji treści, dotyczących wirusa SARS-CoV-2, publikowanych w internecie;
- Szukamy liderów opinii, osób zaangażowanych społecznie, które zostaną wyposażone w wiedzę o potwierdzonych źródłach informacji nt. koronawirusa i dołączą do walki z fake newsami;
- Każdy internauta będzie mógł zgłosić wątpliwą treść do weryfikacji, a następnie otrzymać wiarygodną odpowiedź.
Biuro prasowe wojewody łódzkiego informuje o 15 nowych przypadkach zakażeń w naszym województwie. Najnowsze wyniki badań nie dotyczą jednak Piotrkowa i powiatu, gdzie do tej pory zakażenie wykryto u 8 osób.
Polska aplikacja Dobre wsparcie, nagrodzona przez Komisję Europejską i stworzona z udziałem samorządu, teraz pomoże w niesieniu pomocy osobom niesamodzielnym i będącym w kwarantannie. Jej twórcy przyrównują ją do aplikacji Ubera.