Aleja 3 Maja, wiodąca do Parku im. ks. J. Poniatowskiego to jedna z bardziej urokliwych piotrkowskich ulic. Została tak nazwana dla uczczenia 198. rocznicy uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie. O jej dziejach od czasów, kiedy była główną i najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta i nosiła nazwę Alei Aleksandryjskiej oraz piotrkowianach zaangażowanych w tworzenie pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, przeczytacie w książce Pawła Kendry "Znam takie miejsca… Gawędy o ulicach i placach Piotrkowa Trybunalskiego”.
Po raz 229. obchodzimy rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do jej dziedzictwa odwoływały się kolejne pokolenia Polaków walczących o niepodległość i do dziś obok 11. listopada jest najważniejszym świętem patriotycznym w kraju. O znaczeniu pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, okolicznościach jej przegłosowania oraz osobach związanych z Piotrkowem i zaangażowanych w jej powstanie mówią piotrkowscy historycy.
W obliczu panującej pandemii, okolicznościowa naklejka z 1915 roku ma symbolicznie połączyć piotrkowian podczas tegorocznych obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do udostępniania grafiki, będącej hołdem dla pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej, zaprasza piotrkowski Urząd Miasta. Jej autorem jest piotrkowianin, który zmarł w wyniku szerzącej się wówczas epidemii.
Poczta Polska, w związku ze zbliżającym się terminem wyborów prezydenckich, wystąpiła drogą elektroniczną do włodarzy gmin o udostępnienie spisu wyborców. Taki wniosek wpłynął też do Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim. Nasz magistrat nie przekaże jednak danych osobowych mieszkańców. Dlaczego? To szczegółowo wyjaśnia sekretarz miasta Bogdan Munik, których odsyła do Konstytucji RP i ustawy Ordynacja wyborcza.
Z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja uczniowie najmłodszych klas katolickiej Szkoły Podstawowej Sióstr Dominikanek w Piotrkowie przygotowali specjalną akademię. Wśród zaproszonych gości w akademii wzięli udział przedstawiciele piotrkowskiego Kuratorium Oświaty.
Mieszkańcy Piotrkowa w piątek upamiętnili 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny oraz mieszkańców w kościele oo. Bernardynów. Następnie przed tablicą upamiętniającą 125. rocznicę uchwalenia Konstytucji przemówienie wygłosił prezydent Krzysztof Chojniak, a delegacje złożyły wiązanki.
Mszą świętą w samo południe rozpoczną się w piątek obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Wolborzu. Po eucharystii w kolegiacie i okolicznościowym wystąpieniu przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolborzu, odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu zespołów Fermata, Cantare i Cantate Deo. Uroczystości zakończą się złożeniem kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w asyście Orkiestry Dętej OSP z Żarnowicy.
Wkrótce świętować będziemy 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Uroczystości w Piotrkowie rozpoczną się od mszy świętej odprawionej w intencji ojczyzny i mieszkańców miasta. Eucharystia rozpocznie się o godzinie 10.00 w miejskim amfiteatrze.
Plakat z napisem "Konstytucja" tym razem pojawił się na pomniku "Bohaterom Walk za Polskę i Lud" w parku przy placu Kościuszki. Niedawno w biały strój został wystrojony pomnika Mikołaja Kopernika znajdujący się przed budynkiem I LO.
Także w Piotrkowie jeden z pomników został ubrany w koszulkę z napisem "Konstytucja". Nowy strój otrzymał Mikołaj Kopernik, który od lat stoi przed I LO im. Bolesława Chrobrego.