Kuropatwa – co to za ptak?
Kuropatwa szara (Perdix perdix) to niewielki ptak z rodziny kurowatych od wieków zamieszkujący kiedyś stepy, a dziś pola i łąki środkowej i wschodniej Europy. Zarówno w Polsce jak i Europie niegdyś występowała licznie i bardzo licznie. Kuropatwa ma krępą budowę ciała, krótkie skrzydła i szaro-brązowe upierzenie, które pełni funkcję maskujące w środowisku. Waga dorosłego osobnika waha się od 300 do 450 gramów, a długość ciała wynosi około 30 cm. Posiada charakterystyczną brązową podkowę na piersi, co ułatwia jej rozpoznanie. Dymorfizm płciowy u kuropatwy jest słabo zaznaczony, więc dla niedoświadczonych obserwatorów przyrody rozpoznanie płci może stanowić nie lada wyzwanie. Co ważne, kuropatwa jest gatunkiem monogamicznym, więc w przeciwieństwie do większości kuraków, kuropatwy łączą się w pary.
Marek Krawczyński, pełniący obowiązki prezesa Elektrociepłowni Piotrków w związku z faktem, że 23 września nie będzie już zarządzał spółką, wystosował podziękowanie skierowane do mieszkańców i swoich współpracowników.
Wielu działkowców obawia się, że tereny, na których funkcjonują tzw. ROD-y zostaną sprzedane przez miasto. A później na tych działkach powstaną bloki mieszkalne. - Nie ma takiego pomysłu – powiedział na antenie Radia Strefa FM wiceprezydent Piotrkowa Piotr Kulbat.
17 września to 85. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. To także ustanowiony przez sejm Dzień Sybiraka. Z tej okazji władze Piotrkowa z prezydentem Juliuszem Wiernickim, sybiracy i ich rodziny złożyli wieńce pod pomnikiem upamiętniającym Polaków – Sybiraków.
Rozstrzygnięty został konkurs na zastępcę dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piotrkowie. Wygrała związana z tą jednostką Joanna Suszko- Bąkiewicz. Dyrektorem formalnie nadal jest Zofia Antoszczyk, która przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim.
Stowarzyszenie "Trybunalska Alternatywa" złożyło oficjalną petycję do Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w sprawie wybudowania pomnika upamiętniającego ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Kresach w latach 1939-1947. Wcześniej złożony do budżetu obywatelskiego podobny projekt został odrzucony ze względów formalnych.
Zerwane dachy, zalane drogi i piwnice, połamane drzewa – to skutki wichury i ulewnych opadów, które przeszły nad województwem łódzkim w sobotę. W usuwaniu ich skutków pomagają strażacy. Dodatkowo, grupa 87 strażaków z kilkunastu komend Państwowej Straży Pożarnej w Łódzkiem wyjechała do województwa opolskiego, aby tam walczyć z powodzią.
W Witowie – Kolonii odbyły się Dożynki Powiatu Piotrkowskiego połączone z Dożynkami Gminy Sulejów. Na placu, gdzie zorganizowano imprezę było mnóstwo stoisk, przede wszystkim kół gospodyń wiejskich z całego regionu. Gwiazdą dożynek był zespół Power Play.
Zalane drogi i ulice w powiatach piotrkowskim i radomszczańskim oraz trąba powietrzna w powiecie opoczyńskim. Poszkodowanym cały czas pomagają strażacy, którzy walczą z podtopieniami i usuwają skutki wichury.
W piątek, 13 września, około południa w Al. Sikorskiego w pobliżu sklepu Aldi i komisu samochodowego doszło do brutalnego ataku na starszą kobietę. Młody mężczyzna, ubrany w kaptur, zaatakował kobietę, próbując wyrwać jej torebkę. Do napaści doszło na odcinku drogi łączącej Aldi z blokami na ul. Poprzecznej.