Ambitne plany na rok Władysława Reymonta

Łódzkie Środa, 13 listopada 202416
Decyzją Senatu związany z naszym województwem noblista jest jednym z patronów roku 2025. Placówki kultury samorządu województwa łódzkiego zapowiadają szereg atrakcyjnych działań przybliżających postać i twórczość pisarza. Przypomnijmy, że na piotrkowskim cmentarzu pochowani są bliscy noblisty: ojciec i brat.

Ładuję galerię...

- Dokładnie sto lat temu, 13 listopada 1924 roku, Władysław Reymont został wyróżniony Literacką Nagrodą Nobla. Reymont to postać wyjątkowa dla naszej historii i literatury, ale szczególnie ważna jest dla województwa łódzkiego - mówi Artur Ostrowski, członek Zarządu WŁ. - Urodził się w Kobielach Wielkich w powiecie radomszczańskim, potem mieszkał, uczył się i pracował w wielu miejscowościach naszego regionu: Łodzi, Tuszynie, Będkowie Piotrkowie, Lipcach, nazywanych dziś reymontowskimi. Miejsca, w których przebywał, miały wpływ na jego literaturę, inspirowały go. Jako samorząd województwa zapowiadamy kilka ważnych projektów honorujących rok Reymonta. Ale zachęcam wszystkie samorządy w regionie, aby o tym roku pamiętały i żeby włączyły się w jego celebrowanie.

 

- Wydarzeń będzie bardzo dużo, szykujemy szeroką ofertę - dodaje Małgorzata Kania, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego. - Już teraz zapraszam także organizacje samorządowe do składania wniosków w konkursach, które niebawem zostaną ogłoszone.

 

Bogaty w wydarzenia, nowoczesny projekt przygotowali pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Zaatutowany jest „Fabrika- mistika, literacko- dźwiękowa podróż pomiędzy reymontowską metropolią a jej peryferiami”.

 

- W XIX wieku Karol Scheibler sprowadził do Łodzi ogromną maszynę parową. Szybko zaczęto szeptać o nadprzyrodzonych siłach, które ją napędzają. Ta opowieść zainspirowała nas, żeby opisy industrialnej Łodzi z „Ziemi obiecanej” zderzyć z krajobrazami Lipiec Reymontowskich, gdzie rytm pracy i wypoczynku wyznacza tętno przyrody. To pokazanie Reymonta i jego twórczości w zupełnie nowej odsłonie - opowiada Joanna Mądrzak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Projekt został rozpisany na dziewięć aktów. W lutym akt wystawienniczy, czyli wystawa z okazji 100. rocznicy śmierci Reymonta. Zaprezentowana zostanie twórczość noblisty ze szczególnym uwzględnieniem utworów osadzonych na terenie województwa łódzkiego oraz pokazane będą miejsca, w których Reymont przebywał i pracował. W marcu akt filmowy pomyślany jako videocast przybliżający postać Reymonta. W kwietniu akt plastyczny w formie warsztatów. Maj to trzy akty: wokalny, czyli międzypokoleniowe warsztaty z nauką piosenek śpiewanych dawniej wśród pracowników fabryk i pieśni ludowych z Lipiec Reymontowskich. Akt odjazdowy pokazujący ślady obecności noblisty na terenie Łódzkiego z wycieczką do Lipiec Reymontowskich oraz Prażek. Akt dyskusyjny, czyli dyskusja z udziałem specjalistów wokół tematu: Łódź - pomiędzy „złym miastem” a Ziemią Obiecaną - rys historyczny a teraźniejszość. W czerwcu akt improwizacji muzyką, czyli warsztaty prowadzone przez muzyków, podczas których uczestnicy będą szukać odgłosów fabrycznego miasta czasów Reymonta. Finał projektu zaplanowano na wrzesień. Będą warsztaty z czytaniem fragmentów „Ziemi obiecanej” i „Chłopów”, podczas których powstaną etiudy teatralne. Akt finałowy to dźwiękowa wędrówka z fabryk ziemi obiecanej poprzez zatłoczone ulice i przejazd pociągiem ku Lipcom Reymontowskim.

 

Swój projekt, Reymont Live!, przygotował także Łódzki Dom Kultury. Będą to cztery „pograjki weselne" z udziałem kapel i śpiewaków wykonujących tradycyjną muzykę regionu łowickiego oraz inspirujących się melodiami łowickimi. To muzyka, która towarzyszyła Maciejowi Borynie i Jagnie Paczesiównej w trakcie wesela opisanego przez Reymonta w „Chłopach”. Pograjki zostaną zorganizowane w czterech miejscowościach naszego województwa: jedna w regionie łowickim, dwie pozostałe w miejscowościach o odmiennym etnograficznie charakterze (sieradzki i opoczyński) oraz w Łodzi.

 

Jednak rok Reymonta możemy zacząć świętować już teraz. Okazją jest oczywiście 100. rocznica przyznania pisarzowi Nagrody Nobla. 13 listopada Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi przygotowało sporo atrakcji podczas spotkania zatytułowanego Nobel dla „Chłopów" - reymontowskie etnoinspiracje w MAiE.

 

- Zapraszamy na oprowadzanie po stałej ekspozycji etnograficznej śladami ,,Chłopów”. Będzie można zobaczyć i posłuchać performatywnych działań z czytaniem fragmentów dzieła - zapowiada Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Zaprezentowane zostaną eksponaty z Działu Strojów Ludowych i Tkanin. W programie także próba rekonstrukcji parateatralnej dwóch scen: zalotów Boryny do Jagny na targu oraz oczepin Jagny podczas wesela. Początek o godz. 17.00

 

13 listopada setną rocznicę Nobla dla Reymonta świętować będzie można także w Muzeum im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich. Zaplanowano czytanie „Chłopów”, inscenizację wesela Boryny i Jagny oraz koncerty ludowe. Początek o godz. 13.30. Dom Literatury w Łodzi zaprasza na godz. 12.00 przed Kuferek Reymonta przy ul. Piotrkowskiej. W programie występ Zespołu Pieśni i Tańca Łódź nawiązujący do „Chłopów" oraz spacer śladami Reymonta. O godz. 17.00 w Muzeum Kinematografii w Łodzi będzie można obejrzeć fragment pierwszej adaptacji „Ziemi Obiecanej” z roku 1927 oraz „Ziemię obiecaną” Andrzeja Wajdy z 1974 r. W obchody rocznicy włącza się także Uniwersytet Łódzki. Na Wydziale Filologicznym odbędzie się konferencja naukowa poświęcona twórczości Reymonta oraz jego biografii. Potrwa dwa dni.

 

Otwarcie 13 listopada, o godzinie 8.30 w budynku Wydziału Filologicznego w auli A5.

 


Zainteresował temat?

3

7


Zobacz również

Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Współczuję! ~Współczuję! (Gość)14.11.2024 13:35

To musi być męcząca robota tak myśleć na co wydać podatki ludzi ciężko pracujących.

31


trax ~trax (Gość)13.11.2024 07:49

Ambitne ... hmmm .. to może jakiś szybki autobus z PT na Łódź Kaliską, wykluczenie komunikacyjne w łódzkim jest wielkie.

120


PT ~PT (Gość)14.11.2024 01:58

Nudzi mi się.

00


PT ~PT (Gość)14.11.2024 01:58

Nudzi mi się.

00


Wójt ~Wójt (Gość)13.11.2024 21:02

Uczcić Reymonta należy uczciwie. Trzeba przyjąć system Jego tzw. "wartości", aby ujrzeć świat takimi samymi oczami. Nie strońmy więc w w tym Roku Reymontowskim od alkoholu. Ja, Wójt Wam to mówię!

20


goœć_anna ~goœć_anna (Gość)13.11.2024 18:56

Komuchom ze zdjęcia dziękujemy!!!

30


Wujek Wojtek ~Wujek Wojtek (Gość)13.11.2024 12:46

Leśne dziadki wszędzie się obsadzą.

81


Gerwazy z Ignacowa ~Gerwazy z Ignacowa (Gość)13.11.2024 10:36

Gawiedzi Piotrkowskiej to nie interesuje

34


Lucek ~Lucek (Gość)13.11.2024 10:21

Ambitne plany na rok Włodzimierza Lenina- wykonawca Członek Zarządu Województwa Łódzkiego

71


go?ć_ania ~go?ć_ania (Gość)13.11.2024 08:23

To Reymont jeszcze żyje??

41


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat